Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόβλημα με εφορία


Elounda

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι,υστερα απο συζητηση με καποιο μελος του φορουμ για μια περιπτωση τακτοποιησης ενος υπογειου προεκυψε μια ας το πω διαφωνια της εφοριας σε σχεση με τον ν4014.Το προβλημα βρισκεται στο οτι η εφορια δεν δεχεται τον μειωμενο συντελεστη (0,5) παρολο που μετα απο διευκρινισεις του ιδιου του υπεκα στην σελιδα του μεσω εγκυκλιων λεει οτι ανεξαρτητα απο την χρηση (π.χ. υπογειο το οποιο ειναι αυθαιρετο και χρησιμοποιηται σαν κατοικια-Θ μερος ερωταπαντησεων ερωτηση 7) ο συντελεστης ειναι 0,5.Η εφορια δεχεται μονο συντελεστη 1 και παρπεμπει στο υπουργειο οικονομικων.Ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει συναντησει παρομοιο προβλημα και τελοσπαντων τι πρεπει να κανουμε γιατι αλλα λεν οι μεν και αλλα οι δε

Link to comment
Share on other sites

H εφορια τι δουλεια έχει στην δήλωση 4014;

Μήπως πλέον στο Ε9 δεν θα δηλώνεται ως αποθήκη αλλά ως κύριος χώρος; Λογικό μου ακούγεται.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

δεν δεχετεαι το μειωτικο συντελεστη 0,5 απλα θεωρει οτι το προστιμο πρεπει να μπει με συντελεστη 1 στα φυλλα καταγραφης προφανως για το λογο που προανεφερες....τι να πω δεν ειναι δικια μου περιπτωση δεν το αντιμετωπισα εγω αλλα ξερω οτι αναγκαστηκε να αλλαξει τα φυλλα καταγραφης και απο 0,5 μετετρεψε σε 1 τον συντελεστη.Και λεω εγω τωρα ποιος εχει δικιο?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο εμπλέκεται η εφορία σε δήλωση μηχανικού στο σύστημα του ΤΕΕ και υποδικνύει τι συντελεστής θα μπει;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι αλλη κουβεντα το θεμα ειναι οτι δεν εκανε την μεταβιβαση του ακινητου αν δεν αλλαζε το συντελεστη τελικα οι τισφλικαδες ειναι πολλοι τα τσιφλικια ειναι λιγα ομως

Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν μου κάθεται καλά. Η εφορία έλεγξε την δήλωση; Ο συμβολαιογράφος τι έκανε δηλαδή; Ζήτησε ποινικό μητρώο; Κάτι δεν. μου παει...

Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα αυτό παρουσιάστηκε σε περίπτωση μεταβίβασης όπου ο αγοραστής επιθυμεί απαλλαγή απο Α΄κατοικία....και αυτό γιατί η εφορία δεν κοιτάει σχέδια .....μόνο νούμερα (το έντυπο υπολογισμου) κ κολλάνε στο θέμα ότι περνάς ΚΧ σαν ΒΧ και δεν δίνουν την απαλλαγή .......κ ας γράφεις μέσα ότι υπολογίζεται σαν ΒΧ μόνο για το πρόστιμο.......

Link to comment
Share on other sites

kostassid ναι η εφορια την ελεγξε την δηλωση ο συμβολαιγραφος την ειχε δεχτει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

προκειται για τον υπολογισμο του φορου μεταβιβασης τακτοποιημενου υπογειου

 

Πραγματι ο συντελεστης ειναι 0,5 κατα ρητη διαταξη στο αρθρ. 24 και με τους όρους που το αρθρο θετει...

 

Δεν επρεπε να δεχτεις το 1.

Να τους εδειχνες το σχετικο αρθρο...υπαρχει και εγκυκλιος...

 

Για ποιά εφορια προκειται?...

 

εντιτ

ειναι το αρθρ. 24 παρ. 22 εδαφ. 2

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι, όταν έχεις τακτοποιήσει χώρο με τον 3843, η εφορία δεν δέχθηκε συντελεστη παλαιότητας στην μεταβίβαση ενώ ήταν 15 ετών και το έβαλε 2 ετών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.