Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φθηνά μελάνια εκτυπωτών


nik

Recommended Posts

Άκουσα καλά λόγια για αυτό το site www.analosima.gr το οποίο έχει πολύ φθηνές τιμές.

 

Έχετε ακούσει τίποτα για αυτό ?

 

Ενδεικτικά :

 

1) τονερ για hp p2055dn

 

plaisio: (αυθεντικό), 6500 σελίδες - 137 ευρώ

 

plaisio: (q connect ), 6500 σελίδες - 98.90 ευρώ

 

www.analosima.gr : 6500 σελίδες - 23.73 ευρώ :shock: :shock:

 

 

 

2) μελάνι για plotter hp t770

 

plaisio: (αυθεντικό) 130ml - 62.20 ευρώ

 

www.analosima.gr : 130ml - 38.50 ευρώ :shock:

 

Νομίζω ότι στα τονερ ειδικά δεν παίζεται. Για πλοτερ δεν ξέρω εάν πρέπει να το επιλέξω. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη αλλά το σκέφτομαι. Εάν κάποιος έχει αγοράσει ας πει γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μηπως ειναι ανακατασκευασμενα? Οι τιμες παντως για καινουργια μου φαινονται εξωπραγματικες.

 

Παντως εγω εχω canon εκτυπωτη-για μενα οι κορυφαιοι σε ποιοτητα και αξιοπιστια- του οποιου τα μελανια δεν γεμιζονται και εχουν φτασει να κανουν το σετ 38 €. Το εχουν παρακανει πλεον οι εταιρειες.

 

Παντως προσεχτε και με το θεμα των ανακατασκευασμενων μιας και πολλα μαγαζια βαζουν πολυ χαμηλες τιμες σαν κραχτη, ενω στην ουσια βαζουν λιγη ποσοτητα μεσα στο μελανι. Ετσι πληρωνεις λιγοτερο αλλα εκτυπωνεις και λιγοτερο.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Στο πλοτερ μου με κεφαλη εκτυπωσης γυρω στα 300-400 ευρω δεν προκειται ποτε να βαλω μη γνησια μελανια. Τα αλλαξα ολα περυσι κ ετσουξε λιγο... αλλα αν με τα πρωτα εβγαλα 2+ χρονια με αυτα τωρα θα βγαλω περισσοτερο καιρο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι ανακατασκευασμενα? Οι τιμες παντως για καινουργια μου φαινονται εξωπραγματικες.....

..

 

Ε προφανώς θα είναι ανακατασκευασμένα, αναγομωμένα για την ακρίβεια. Είπαμε ούτε η μάνα του Τσάμπα έτσι.

Αλλά για ένα τόνερ νομίζω δεν σε ενδιαφέρει. Ο lazer αν δεν κάνω λάθος δεν έχει κεφαλή εκτύπωσης. Το μόνο αυτό που λες μην κλέβουν στο μελάνι αλλά το θεωρώ υπερβολικό.

 

Για τον πλοτερ και εγώ το σκέφτομαι. Γενικά τεχνολογία inkjet και αναγόμωση είναι λίγο πείραμα. Και σίγουρα ό,τι και να πάθει ο εκτυπωτής θα σου λένε ότι έφταιγε το μελάνι.

 

Ακόμη δεν έχω ψωνίζει από το μαγαζί. Περιμένω να μου αδειάσει το τόνερ του laser και θα πάω να κάνω μία δοκιμή.

 

Άσχετο...Τα q-connect του πλαισίου δεν είναι αναγομωμένα ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Σε lazer εκτυπωτη lexmark ξαναγεμιζω το τονερ.

Κοστος 30Ε (αυθυντικο εχει κοστος πανω απο 70Ε)

Εχω γεμισει το τονερ 2-3 φορες ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

Σε inkjet εκτυπωτη canon ξαναγεμιζω τα μελανια.

Κοστος ανα μελανι 5Ε (αυθεντικο γυρω στα 18-20Ε)

Για τον συγκεκριμενο μου εχει δωσει και 2-3 cartrige απο καθε μελανι, αυθεντικα, ξαναγεμισμενα για να μην πηγαινω συνεχεια να τα γεμιζω.

Εχω γεμισει το καθε cartrige πανω απο 5-6 φορες ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

Σε πλοττερ canon και εγω δεν θα γεμιζα τα μελανια, αν και κοστιζουν 60Ε το ενα.

Το κακο ειναι οτι τα συγκεκριμενα δεν γεμιζουν.

 

 

Άσχετο...Τα q-connect του πλαισίου δεν είναι αναγομωμένα ?

 

 

ΟΧΙ, απλα δεν ειναι αυθεντικα.

 

 

ΥΓ. Γενικα επειδη εχω ψαξει διαφορα μαγαζια που γεμιζουν μελανια, θα σας πω να πατε σε κανενα μεγαλο οχι σε καμια τρυπα. Μου εχει τυχει 2-3 φορες καποιος ασχετος να σπασει το μελανι επειδη δεν ηξερε να το γεμισει, ή να το ξεχειλισει και να γινω και εγω και ο εκτυπωτης π$#$@#να.

 

ΥΓ2. Αν το cartrige ειναι διαφανο φαινεται η ποσοτητα του μελανιου που μπαινει, οποτες ξερεις τι σου εβαλε. Να σε κλεψει δεν νομιζω.

Αν δεν αδειασει τελειως μην το γεμισετε ή πειτε του να βαλλει λιγοτερο μελανι μεσα, διαφορετικα θα την παθετε οπως εγω (οτι εγραψα παραπανω).

 

ΥΓ3. Υπαρχουν και "συστηματα" του κιλου (κυριολεκτικα) για να γεμισετε και cartrige και τονερ.

Αλλα πρεπει να τρυπατε, να γεμιζετε με συρηγγα κτλ κτλ.

Εμενα, ερχεται, τα παιρνει και ή το μεσημερι ή το απογευμα ή το αργοτερο την αλλη μερα μου τα φερνει γεματα με το τιμολογιο.!!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δε ξέρω, αλλά ψιλοαγχώνομαι με αυτή τη φάση... Τόσο στο λειζερ που εχω, οσο και στον Α3 και στο πλότερ, δεν εβαλα ποτέ τέτοια τονερ/μελάνια. Διότι εχω ακούσει κάμποσα και διαβάζω φυσικά σε φόρουμς...

 

Προφανώς και σε αυτόν τον τομέα, θα παίζει ρόλο του πόσο επαγγελματίες ειναι ο "μελανωτής" και πόσο σοβαρή δουλειά κάνει. Θεωρώ πως στο πλότερ, δε θα το ρίσκαρα επουδενί. Οχι πως και τα αλλα 2 μηχανήματα ειναι φθηνά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άσχετο...Τα q-connect του πλαισίου δεν είναι αναγομωμένα ?

Σε ερώτησή μου σε πωλήτρια, μου απάντησε ότι είναι ανακατασκευασμένα, δλδ το κέλυφος παραμένει το ίδιο και αλλάζουν κάποια λειτουργικά μέρη.

(λαστιχάκια και τέτοια μάλλον)

 

Πάντως τον έγχρωμο τελευταία τον έχω ταράξει στο συμβατό cartridge.

Τώρα περιμένω και αυτά τα διάφανα που γεμίζεις μόνος σου.

Δεν έχει παραπονεθεί καθόλου, ούτε κιχ.

 

Έκανα το λάθος σαν ενθουσιώδης νέος να πάρω εκτυπωτή χωρίς να κοιτάξω πρώτα το κόστος των μελανιών.

Προχθές που παρήγγειλα τον laser, έφαγα την διπλάσια ώρα στο να ψάχνω πρώτα το κόστος των toner.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το λάθος σαν ενθουσιώδης νέος να πάρω εκτυπωτή χωρίς να κοιτάξω πρώτα το κόστος των μελανιών.

Προχθές που παρήγγειλα τον laser, έφαγα την διπλάσια ώρα στο να ψάχνω πρώτα το κόστος των toner.

Εγω εκανα το λαθος αντι να τα σκασω χοντρα και να παρω ενα εγχρωμο λειζερ πολυμηχανημα (kyocera) να αγορασω ενα ασπρομαυρο laser printer kyocera και ενα οικονομικο εγχρωμο πολυμηχανημα ΗΡ.... Το kyocera ειναι φοβερα οικονομικο, το αλλο δεν αντεχω να το βλεπω....
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.