Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φθηνά μελάνια εκτυπωτών


nik

Recommended Posts

Έκανα το λάθος σαν ενθουσιώδης νέος να πάρω εκτυπωτή χωρίς να κοιτάξω πρώτα το κόστος των μελανιών.

Προχθές που παρήγγειλα τον laser, έφαγα την διπλάσια ώρα στο να ψάχνω πρώτα το κόστος των toner.

 

Εγω οταν αγορασα το Canon πολυμηχανημα μου τα μελανια ειχαν μια σχετικα λογικη τιμη. Απο τοτε και μετα αρχισαν οι τιμες να καλπαζουν.

 

Το λαθος που εκανα και το παραδεχομαι, ηταν πως δεν κοιταξα να εχει ανεξαρτητα δοχεια οποτε οταν τελιωνει ενα χρωμα να μην πρεπει να πεταξεις ολο το μελανι.

 

Σημερα πλεον η κατασταση εχει γινει αφορητη. Το μαυρο κοστιζει 17 € και το εγχρωμο 21 €. Αν τα παρεις σε Multipack γλυτωνεις 1-1.5 € συνολικα, δηλαδη τριχες.

Περιττο βεβαια να πω πως ο δικος μου-οπως και οι περισσοτεροι Canon λογω θεσης των κεφαλων- δεν επιδεχεται αναγομωμενων μελανιων, μιας και δειχνει μηδενικη σταθμη και δεν σε αφηνει να εκτυπωσεις.

 

Απο ποιοτητα και αξιοπιστια βεβαια το ονομα Canon τα λεει ολα. Αψογη ποιοτητα και 3 χρονια εχοντας εκτυπωσει χιλιαδες σελιδες, δεν εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα.

 

Παντως εγω σκεφτομαι, στις πολυ δυσκολες εποχες που ζουμε, να εκταμιευσω κανενα 100 σταρικο για τον HP 3525 advantage που εχω ακουσει πως ειναι αρκετα οικονομικος στα μελανια.

 

Οσοι παντως σκοπευετε να παρετε πολυμηχανημα ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΤΕ να αδιαφορησετε για το κοστος των αναλωσιμων. Ειδικα στα φτηνα πολυμηχανηματα καθε αλλαγη μελανιων ειναι ιση με το κοστος επαναγορας του πολυμηχανηματος.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ σωστά αναφέρθηκε πως πρώτα συμβουλευόμαστε τις τιμές των αναλωσίμων κι επειτα των εκτυπωτών. Ειδικά σε αυτή τη κατηγορία (οπως σε πολλα αλλα) το φθηνό βγαίνει ακριβό στο μέλλον. Γι'αυτό πάντοτε να προτιμάτε εναν μέσο προς ακριβό εκτυπωτή (οχι τύπου πολυμηχάνημα με 59.90ε...)

 

Απαγορεύεται (κατ'εμε) δια ροπάλου να αγοράζει κανείς εκτυπωτή ή πολυμηχανημα εγχρωμο με ενα μαύρο και ένα τριχρωμο μελάνι! Τελειώνει ενα χρώμα, αλλα το πετάς ολο και καίς τη τσεπούλα σου. Επίσης, να κοιτάτε και την ποσότητα σε ml των μελανιών...Παίζουν απάτες μαρκετιγνκ.

 

Προσωπικά, πήρα εδώ και χρόνια τον Canon IX4000 (απίστευτη ποιότητα ακόμη και για εκτύπωση φωτό) με 4 μελάνια, συνολικού κόστους 40-45ε αν δεν απατώμαι. (τα γνήσια).

Το πολυμηχάνημα (φαξ-σκανερ-λειζερ) ασπρόμαυρο 4500σελ με τονερ των 80ε περίπου.

Και για το πλόττερ (Δεν αλλαξα μελάνια ακόμη) αλλα οι κεφαλές πρεπει να κανουν κανα 130 (καθε 3-4 αλλαγές μελανιών ή αν λήξουν) και καπου εκεί τα μελάνια. Τα μελάνια είναι 69μλ, ενώ αυτά που εχουν ερθει μαζί με το πλοττερ ειναι μολις 13μλ.

Κρίνοντας ομως απ'τη κατανάλωση που εχω (μονο τοπογραφικα τυπώνω) αν αλλαξω μελάνια θα με πάνε πολυυυυυν καιρό.

Εχω τυπώσει ένα 40μετρο ρολό Α0, 20μετρο Α1 και είμαστο στο 50% περίπου.

 

Y.G. δείτε κι αυτό http://shopday.gr/index.php?main_page=index&cPath=195

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτησή μου σε πωλήτρια, μου απάντησε ότι είναι ανακατασκευασμένα, δλδ το κέλυφος παραμένει το ίδιο και αλλάζουν κάποια λειτουργικά μέρη.

(λαστιχάκια και τέτοια μάλλον)

 

 

Απλα μπουρδες σου ειπε η πωλητρια.

Συμβατα ειναι, ΟΧΙ ξαναγεμισμενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαζεύοντας στο ιντερνετ και ψάχνοντας οικονομικά μελάνια για Canon ipf750 ,έπεσα πάνω στο http://www.macroenter.com το οποίο έχει συμβατά μελάνια στην τιμή των 40 δολλαρίων (31 ευρώ) τα οποία αποστέλλονται χωρίς επιβάρυνση ταχυδρομικών εξόδων.. Θεωρώ πως για μελάνια δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα με τελωνία, τι λέτε? Σκέφτομαι να δοκιμάσω να παραγγείλω, καθώς το οικονομικότερο που έχω βρεί στην Ελλάδα είναι στα 51 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι εκτος ΕΕ ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο πως θα εχεις προβλημα στο τελωνειο. Και με προσθετες επιβαρυνσεις, πιθανον να σου ζητησουν και χαρτια που να επιβεβαιωνουν οτι πληρουν τις προδιαγραφες της ΕΕ. Καλυτερα αστο αν ειναι εκτος ΕΕ.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Χαζεύοντας στο ιντερνετ και ψάχνοντας οικονομικά μελάνια για Canon ipf750 ,έπεσα πάνω στο http://www.macroenter.com το οποίο έχει συμβατά μελάνια στην τιμή των 40 δολλαρίων (31 ευρώ) τα οποία αποστέλλονται χωρίς επιβάρυνση ταχυδρομικών εξόδων.. Θεωρώ πως για μελάνια δεν θα υπάρξει κάποιο θέμα με τελωνία, τι λέτε? Σκέφτομαι να δοκιμάσω να παραγγείλω, καθώς το οικονομικότερο που έχω βρεί στην Ελλάδα είναι στα 51 ευρώ...

 

 

Δεν ξέρω αν είναι αντιδεοντολογικό αλλά επειδή θεωρώ ότι υπερισχύει η χρησιμότητα της δεοντολογίας, ενημερώνω ότι έχω ανεβάσει σε διπλανό forum ένα οδηγό για αγορές από το εξωτερικό, στον οποίο περιγράφω μερικά σχετικά θέματα, μεταξύ των οποίων και αυτά που αφορούν στο τελωνείο, στην ατέλεια, στις διαδικασίες κλπ. Πιστεύω ότι θα βρείτε πολλά χρήσιμα και ενδιαφέροντα στοιχεία.

 

Εάν θεωρείς, Δημήτρη, ότι θα βοηθήσει και τους εδώ συναδέλφους, μπορώ να τον ανεβάσω και εδώ, συμπληρωμένο με όσα έχουν προστεθεί στο μεταξύ.

 

Και επειδή ξέφυγα λιγάκι, η ατέλεια για εισαγωγές από τρίτες χώρες είναι για αξία CIF (κόστος+μεταφορικά+ ασφάλεια) 45 ευρώ. Επομένως, μπορείς να τα φέρεις χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν σου είναι εύκολο ΜΑΚΑΡ, νομίζω οτι θα ήταν χρήσιμο σε όλους. Προσωπικά ήδη διαβάζω την ανάρτηση σου γιατί πλέον το εύρος των αγορών μου μέσω ιντερνετ περιλαμβάνει όλο και περισσότερα ήδη καθώς οι τιμές είναι ιδιαίτερα ελκυστικές, και είναι ιδιαίτερα χρήσιμη. Σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση (και πέραν του τοπογραφικού αντικειμένου ;) )

Link to comment
Share on other sites

MAKAP,

μιας και φαίνεται οτι το'χεις ψάξει το θέμα, μήπως υπάρχει κάποιο όφελος αν γίνει παραγγελία για 10+ (ή 25+ κλπ) κομμάτια?

Συνήθως οταν γίνονται αγορες in bulk οι τιμές είναι καλύτερες.

 

Θα υπήρχε ενδιαφέρον απο συμforumίτες για τέτοια αγορά?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το site συνάδελφε. Υπάρχουν sites (κυρίως κάποια ασιατικά που έχω δει τα οποία κάνουν έκπτωση σε μεγαλύτερες ποσότητες).

Από την άλλη, εάν πάρεις πολλά κομμάτια, ανεβαίνει η αξία της παραγγελίας και εάν είναι από τρίτες χώρες εκτός Ε.Ε. τότε μπορεί να μπλέξεις με τελωνεία και δασμούς όπως μας λέει ο ΜΑΚΑΡ.

Επειδή το θέμα μελάνια πάντως πονάει ( προσωπικά όχι τόσο γιατί έχω μικρό όγκο εκτυπώσεων αλλά φαντάζομαι άλλους συναδελφους πολύ περισσότερο) , θα κάνω μια απόπειρα να παραγγείλω ένα κομμάτι και θα ενημερώσω για εξελίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα στην τιμη δεν ειναι και παρα πολυ μεγαλη.

Δεν ξερω αν μπορει το παραστατικο να περαστει στα εξοδα σου, αν περιλαμβανει ΦΠΑ και αν αυτος εκπιπτει.

Οποτε κατι χανεις και απο εκει λογω φορολογησης και μη εκπτωσης ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.