Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέο Σεμινάριο για ορυχεία, μεταλλεία, πετρέλαιο κλπ από ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ


Γιάννης

Recommended Posts

Η σημερινή πληροφόρησή μου πάντως από το κεκ της δεη είναι ότι, ενώ είχαν σκοπό αυτό το διάστημα να υπογραψουμε χαρτιά,συμβάσεις κλπ και 15-20/3 να ξεκινήσουμε,

θα πάμε αρκετά πίσω καθώς δεν είναι έτοιμο το εκπαιδευτικό υλικό και η συνεννόηση μεταξύ τεε και υπ εργασίας είναι  ''τα ζώα μου αργά...'' η χαρακτηριστική ατάκα.

 

Όταν ρώτησα αν προλαβαίνουμε γιατί το πρόγραμμα τελειώνει 22/9, μου είπε ότι κι αυτό πάει για παράταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 319
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ζητησαν απο κανενα απο το ιεεκεμ να αλλαξετε τη προτιμηση τους στο σεμιναριο?Εμενα μου ειπαν αν γινεται να δηλωσω πρωτη επιλογη τη μεταλλευτικη βιομηχανια απο την εξορθξη πετρελαιου και φυσικου αεριου,γιατι η δεδηε λεει εχει θεσεις πρακτικης για το πρωτο.Γνωριζει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα δηλώσει μόνο τα ορυχεία και στις 2 επιλογές επειδή στον αντίστοιχο πίνακα έδειχνε ότι θα πραγματοποιούνταν μόνο αυτό και με πήραν τηλ ότι κακώς έβαλα την ίδια επιλογή και στα 2...εν τέλει έβαλα και εγώ πρώτη επιλογή τους υδρογονάθρακες και δεύτερη την εξορικτική βιομηχανία.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ακολουθήσει μετά? Θέλω να πω ίσως τα ΚΕΚ δίνουν προτεραιότητα σε προγράμματα που ενδεχομένως έχουν συνάψει σε συνεργασία με αντίστοιχες εταιρείες.... Πόσο καιρό μπορεί να μείνει η επιταγή στα χέρια κάποιου και να περιμένει ας πούμε, να βγει το πρόγραμμα της επιλογής του?

Και εγώ ενδιαφέρομαι για πετρέλαιο-φ.α, δεν θα ήθελα να πάω στο άλλο επειδή τρέχει τώρα αναγκαστικά.....Τι επιλογές έχουμε? Εχουμε βασικά? 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το είδος της επιμόρφωσης εξαρτάται απο τις εταιρείες πρακτικής, η επιταγή κατάρτισης θεωρητικά ήταν μέχρι 4 φεβρουαρίου η παραλαβή

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω,στο καταλογο με τις εταιριες που συμμετεχουν στο προγραμμα,στην αττικη,μονο η δεδηε εχει περα απο θεσεις πρακτικης και θεσεις απασχολησης.

Αρα αυτο σημαινει οτι το 30% που θα προσληφθουν μετα το τελος του προγραμματος θα ειναι μονο στη δεδηε,σωστα;

Μπορει δλδ καποιος να κανει το προγραμμα για πετρελαιο πχ στη δεπα,αλλα εκει σιγουρα δε θα προσληφθει.Διορθωστε αν κανω λαθος..

Link to comment
Share on other sites

2-3 πραγματάκια για Αθήνα αλλά και γενικής φύσεως...

 

Πήγα σήμερα στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ (το μόνο στην Αθήνα) έδωσα την επιταγή και συμπλήρωσα επί τόπου την αίτηση...Εδωσα και φωτοτυπία ΑΤ, και ένα βιογραφικό...

Κατα την συμπλήρωση μου λέει ο υπέυθυνος..Ξέρεις αν μπορείς βάλε τη μεταλλευτική γιατί πετρέλαιο είναι φουλ.. Δηλαδή τι φουλ? Να, 100 συμμετοχές όλοι εκεί θέλουν, το τμήμα πρέπει να είναι 25 άτομα. Κοίτα του λέω για να έχει κάποιο ενδιαφέρον για μένα και δεν πω το κάνω για το επίδομα προτιμώ πετρέλαιο, φυσικό αέριο... Οκ μου λέει βάλτο πρώτο και βλέπουμε αν και δύσκολο...

Μετά με νευρίασε για το ωράριο...Καλύτερα απογευματινό μου λέει 3-9... Λοιπόν, μπορεί αναγκαστικά να αλλάξω επιλογή κατάρτισης, αλλά μη μου λες για απόγευμα δεν μπορώ έχω πολλές υποχρεώσεις, αν μου πεις και εκεί αναγκαστικά σταματάω να ενδιαφέρομαι... Καλά βάλε πρωί....

 

Οταν ρώτησα πότε ξεκινάνε μου είπε παράλληλα και τα 2 άντε μία βδομάδα διαφορά, τέλη Μαρτίου περίπου...Θα ειδοποιηθούμε στις αρχές Μαρτίου πάντως...

 

Επίσης όταν ρώτησα πως γίνεται η επιλογή του 30% για απασχόληση...Μου λέει μπορεί να είναι πάνω από 30 αλλά οι εταιρείες αποφασίζουν....(Κατάλαβα βίσμα και εδώ)

 

Εν κατακλείδι...

 

Δεν τρελάθηκα, ο περιορισμός των επιλογών μου ξινίζει...Και όλα αυτά επειδή σε όλη την Αττική, μόνο το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ κάνει σεμινάρια, όταν σε άλλες πόλεις υπάρχουν εναλλακτικές. (Εδώ κάτι βρωμάει, παίρνεις επιταγή από το ΤΕΕ και στην ουσία την ξαναδίνεις στο ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ) Με λίγα λόγια ή πας με τους όρους τους ή δεν πας.. Να κρατήσω την επιταγή μπας και στο μέλλον παίξει άλλο ΚΕΚ χλωμό... Μεγάλο το διάστημα, άσε που θα φύγουν οι 5 μήνες και δεν θα γίνει τίποτα..

 

Μου έκανε εντύπωση που μου λέει δεν υπάρχει δεύτερος κύκλος....25 άτομα στο ένα, 25 στο άλλο, σύνολο 50....Εκλεισε η Αττική....Μόνο 50 είναι?? Και όλοι αναγκαστικά στο ΙΕΚΕΜ? Και σύμφωνα με τα αρχικά λεγόμενα του ΟΛΟΙ θέλαν πετρέλαιο, φυσικό αέριο??? (Καλά το τελευταίο λογικό, ποιος να πάει μεταλλευτική, μέλλον δεν υπάρχει εκεί...άντε κανένας ΜΜΜ)

 

Αυτά προς το παρόν...

 

ΥΓ. Συμβαση υπογράφεις αφού πεις εσύ το τελικό οκ, όταν βγει το πρόγραμμα...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Το ότι υπάρχει ζήτηση σε Υδρογονάθρακες και αυτοί σπρώχνουν τις εξορικτικές και μεταλευτικές εργασίες είναι ύποπτο...

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα δεν μου αρέσει αυτό... Αλλά από ότι κατάλαβα η συντριπτική πλειοψηφία ενδιαφέρεται για υδρογονάνθρακες (λογικότατο για μένα), και προκειμένου να εξελιχθεί σε φιάσκο η συνεργασία με μεταλλευτικές εταιρίες σπρώχνουν κόσμο και εκεί αναγκαστικά για να τρέξει το πρόγραμμα..

 

Κάνοντας κάποιους υπολογισμούς καταλήγω στο εξής... Σύνολο επιλεγέντων 31 από κάθε ειδικότητα, αρα 124 μηχανικοί για Αττική...

Το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ λέει ότι θα γίνει ένας κύκλος πρωί-απόγευμα για κάθε πρόγραμμα...Αρα 31 άτομα στο κάθε τμήμα.. (και όχι 25 όπως μου είπε)

 

Οι εταιρείες με υδρογονάνθρακες είναι η ΔΕΠΑ με 6 θέσεις πρακτική και 0 απασχόλησης, και η ΔΕΣΦΑ Α.Ε με 10 θέσεις πρακτικής και 0 απασχόλησης επίσης. Αυτές και μόνο για Αττική...

 

Οι μεταλλευτικές είναι η ΕΒΕΤΑΜ Α.Ε με 10 θέσεις απασχόλησης και 3 πρακτικής, και η ΔΕΔΔΗΕ με 110 πρακτικής και 39 απασχόλησης...

(Την ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΝ Α.Ε με 5 πρακτικής και 2 απασχόλησης τη βγάζω εκτός γιατί πιάνει Βοιωτία)

 

Οπότε από τα 62 άτομα για υδρογονάνθρακες έχουμε 16 θέσεις για πρακτική και 0 για απασχόληση!!!  :confused:  :confused:

Αντίστοιχα από τα 62 άτομα για μεταλλευτικές έχουμε 120 θέσεις πρακτικής και 42 θέσεις απασχόλησης!!

 

Τα λέω κάπου λάθος?

 

Εντομεταξύ μου λέει ο τύπος ότι έχει 100 αιτήσεις για υδρογονάνθρακες....Ούτε οι μεταλλουργοί δεν πάνε στις μεταλλευτικές  :mrgreen: . Δηλαδή κανένας τους δεν θα απασχοληθεί σε υδρογονάνθρακες, όπως φαίνεται...

Αν και να πω την γνώμη μου, θα προτιμούσα να καταρτιστώ στους υδρογονάνθρακες και ας μην συνέχιζα μετά σε απασχόληση....Δεν θα με πείραζε... Μου είναι πολύ ξενερουά οι μεταλλευτικές...

Καλά για εξορυκτικές δεν το συζητάω, όπως και δεν τις ανέφερα καθόλου...Τι είναι αυτό??  :mrgreen:

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.