Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή - Παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

Νομίζω ότι αυτός που έχει τη γενική επίβλεψη είναι και ο τεχνικός ασφαλείας του έργου εάν δεν έχει ρητά οριστεί άλλος μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανονικά ο επιβλέπων μηχανικός είναι υπεύθυνος για το έργο από την εκσκαφή μέχρι και την τελευταία πινελιά .....α) Ο μηχανικός ζητώντας επιπρόσθετη αμοιβή κάποιων χιλιάδων ευρώ (ανάλογα με το μέγεθος του έργου) εκτελεί τα καθήκοντά του όπως προβλέπεται και κάνει καθημερινά επίβλεψη.

β) Αρκείται στην ελάχιστη αμοιβή και πηγαίνει μόνο στην αρχή κάποιες φορές κυρίως για την παραλαβή του οπλισμού ή το πολύ στην χάραξη των τούβλων. Μετά ξανασχολείται με το έργο όταν έρχεται η ώρα της υπογραφής των δηλώσεων που απαιτούνται για την τελική σφραγίδα στην άδεια. Προσοχή όμως! Ανεξαρτήτως του τί συμβαίνει στην πράξη, έναντι του νόμου η ευθύνη του παραμένει η ίδια. Αν δηλαδή πέσει (χτύπα ξύλο) ο σοβατζής από την σκαλωσιά, ο μηχανικός δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι εκείνος είχε συμφωνήσει να πάει μόνο στα μπετά και άρα δεν έχει ευθύνη. Θα υποστεί τις προβλεπόμενες κυρώσεις.

 

Συμφωνω οτι ετσι ειναι και γινεται.Αυτο ακριβως θέλω να μαθω, αυτο που λές επάνω ..."όπως προβλεπεται & κυρωσεις"...που τα λέει αυτα, ποιο ΦΕΚ,νομος, εγκυκλιος..κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι αυτή τη στιγμή σε θέση να απαντήσω στο ερώτημά σου παραθέτοντας συγκεκριμένα ΦΕΚ κλπ., αν και πραγματικά αξίζει να το ψάξει κανείς.

Πάντως, επί του πρακτέου θα σου πω ότι συνάδελφός μου στη δουλειά είχε παλαιότερα την εξής εμπειρία: Ένας εργάτης έπεσε από το δώμα κάτω και σκοτώθηκε. Ενώ το ποινικό δικαστήριο απάλλαξε τον επιβλέποντα δεχόμενο ότι ο εργάτης δεν έπεσε λόγω ελλιπών μέτρων ασφαλείας αλλά εξαιτίας της διαταραγμένης του προσωπικότητας, το αστικό δικαστήριο τον υποχρέωσε να πληρώσει στην οικογένεια του θανόντος περί τα 100.000 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο οτι πρεπει να περνουμε ολα τα μετρα αλλα δεν γινεται.... Απλα εχω καποιον πελατη που πληρωθηκα 2000 για επιβλεψη (στην οικ.αδεια) και απαιτει να παω 2ωρες δρομο καθε μερα και να ειμαι στην οικοδομη του που την φτιαχνει αυτος με δικα του συνεργεία! Γιαυτο το ψαχνω...

Link to comment
Share on other sites

πληρωθηκα 2000 για επιβλεψη (στην οικ.αδεια) και απαιτει να παω 2ωρες δρομο καθε μερα και να ειμαι στην οικοδομη του που την φτιαχνει αυτος με δικα του συνεργεία

Δεν νομίζω να το κανει αυτό άλλος μηχανικός. Εκει ζητάς αμοιβή που ορίζεται ως ποσοστό του κόστους κατασκευής. Αν για ένα και πλέον χρόνο κάνεις δρομολόγιο 2 ωρών χωρίς να δουλεύεις αλλού μάλλον θα χρεωκοπησεις. Εγώ ξέρω οτι σε τέτοια είδους επίβλεψη που αναφέρεις πας μέχρι και τα σοβατισματα. Εξάλλου με συνεργεία του ιδιοκτήτη είναι προφανές οτι δεν μπορείς να φέρεις εσύ την ευθύνη για επιλογές άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε gio μην αφήσεις να συνεχιστεί ετσι η κατάσταση διότι εσυ θα είσαι ο χαμενος στο τέλος! Αν νομίζεις πως οι ιδιοκτήτες δεν διορθώνονται παραιτήσου. Ετσι την πάτησα κι εγω γι'αυτο ξεκίνησα αυτο το post!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι θα κανω.Επρεπε να το καταλάβω απο την αρχη με το που μπηκαν πατερας μαμα & γιος αρχισαν να μαλλωνουν μεταξύ τους!!! Ελπιζω να ξεμπερδεψω γρηγορα και ανωδυνα μαζι τους

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά και ισχύει. Το ζήτημα είναι ποιός θα το κάνει αυτό (ειδικά σε μικρά μέρη όπου όλοι γνωρίζουν όλους) και πόσο εύκολα θα μπορέσει ο μηχανικός που θα φτάσει στο σημείο αυτό να αποδείξει ότι δεν φταίει εκείνος που "παράτησε τον πελάτη σύξυλο".

 

Ακομα και στις μικρές κοινωνίες όλοι καταλαβαίνουν πως ο μηχανικος αυτο που θέλει ειναι τη σωστή εφαρμογή της μελέτης! πιστεύω πως δεν τίθεται θέμα να σε αμφισβητίσει καποιος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.