Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή - Παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

Η διαδικασία που μου ζητήθηκε από την ΥΔΟΜ ήταν:

1)ο ιδιοκτήτης να δηλώσει την ανάληψη επίβλεψης από νέο μηχανικό (δηλαδή εμένα)

2) πήρε νέο ΑΔΑ η ΟΑ με την ανάληψη επίβλεψης από εμένα

3)ζητήθηκε από εμένα να κληθεί Ελεγκτής Δόμησης για να πιστοποιήσει το στάδιο των εργασιών. 

(Ο προηγούμενος μηχανικός δεν ζήτησε Ελεγκτή Δόμησης για το στάδιο της θεμελίωσης)

Το πόρισμα ήταν αρνητικό ως προς το πλάγιο όριο που θεώρησα ότι ο ίδιος ο ιδιοκτήτης έκανε λάθος στην τοποθέτηση της περίφραξης... αλλά δεν έκανε....οπότε τώρα δεν μπορώ να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα...

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 27/9/2018 at 11:46 ΜΜ, rgelena said:

Η διαδικασία που μου ζητήθηκε από την ΥΔΟΜ ήταν:

1)ο ιδιοκτήτης να δηλώσει την ανάληψη επίβλεψης από νέο μηχανικό (δηλαδή εμένα)

2) πήρε νέο ΑΔΑ η ΟΑ με την ανάληψη επίβλεψης από εμένα

3)ζητήθηκε από εμένα να κληθεί Ελεγκτής Δόμησης για να πιστοποιήσει το στάδιο των εργασιών. 

(Ο προηγούμενος μηχανικός δεν ζήτησε Ελεγκτή Δόμησης για το στάδιο της θεμελίωσης)

Το πόρισμα ήταν αρνητικό ως προς το πλάγιο όριο που θεώρησα ότι ο ίδιος ο ιδιοκτήτης έκανε λάθος στην τοποθέτηση της περίφραξης... αλλά δεν έκανε....οπότε τώρα δεν μπορώ να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα...

 

 

Είμαι υπερβολικός αν παραιτηθώ από την επίβλεψη έργου, (φάση κατασκευής Φ.Ο. ) (δεν ενημερώθηκα για σκυροδέτηση των υποστυλωμάτων ισογείου σε δυόροφη οικοδομή, μη συνεργάσιμος "εργολάβος" που τυχαίνει να είναι ο πατέρας του ιδιοκτήτη), (δεν θέλω να παίρνω δοκίμια....., μη τήρηση μέτρων ασφάλειας, παρεκκλίσεις στην εφαρμογή της μελέτης),... (θα απαιτηθεί ενημέρωση φακέλου όπως έχει η κατάσταση ως σήμερα...  κλπ). Υπάρχουν  απόψεις περί

αυτού?

Edited by trispan
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, trispan said:

Είμαι υπερβολικός ......

.......δεν ενημερώθηκα για σκυροδέτηση των υποστυλωμάτων ισογείου ....

όχι δεν είσαι.

Μα καθόλου. Και στην παραίτηση εάν την κάνεις να γραφτεί ότι δεν έχει γίνει με δική σου επίβλεψη για λόγους μη ενημέρωσης κι ας κάνει ότι θέλει ...... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για μένα και μόνο που δεν ενημερώθηκες για την σκυροδέτηση....(αλήθεια ελεγκτής δόμησης έρθε;)..και τις παρεκκλίσεις

..........παραίτηση τώρα!!!

(την πάτησα ακριβώς έτσι)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, gio said:

Για μένα και μόνο που δεν ενημερώθηκες για την σκυροδέτηση....(αλήθεια ελεγκτής δόμησης έρθε;)..και τις παρεκκλίσεις

..........παραίτηση τώρα!!!

(την πάτησα ακριβώς έτσι)

ήρθε Ελ. Δομ. κανονικά στα τοιχία υπογείου...

ευχαριστώ συνάδελφοι!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημέρα , σε ισχύουσα ΟΑ του 11 (με τις γνωστές παρατάσεις) το έργο δεν ξεκίνησε ποτέ. Τώρα ο ιδιοκτήτης θέλει να ξεκινήσει και αποφασίστηκε να παει με αναθεώρηση όπου θα γίνουν νεες μελέτες για όλα, επιπρόσθετα θα αλλάξει ο μηχανολόγος μηχανικός και θα προστεθεί και τοπογράφος μηχανικός. Θα χρειαστεί παραίτηση του παλιού μηχανολόγου ή μπορούμε να προχωρήσουμε στην αλλαγή; 

Σημειώνω οτι δεν έχει γίνει καμία εργασία στο οικόπεδο 

Φυσικά  ο παλιός μηχανολόγος έχει ενημερωθεί και συμφωνεί.

 

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

Παραίτηση (εκτός αν προσθέσεις και β' Μ/Μ με ποσοστό π.χ 99%)

Edited by ΚΑΝΑ
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Από την ΥΔΟΜ μου έχουν γυρίσει σε μεταβολή μια αναθεώρηση άδειας για αλλαγή επιβλέποντα μηχανικού και μου ζητάνε να ενεργοποιηθεί το στάδιο ελέγχου αμοιβών επίβλεψης λόγω αλλαγής μηχανικού.Ξέρει κανείς τι ακριβώς πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είναι γνωστό το στάδιο των εργασιών κατά το οποίο γίνεται αλλαγή επιβλέποντα, θα πρέπει να τακτοποιηθούν οι αμοιβές του αρχικού έως αυτό το σημείο. 

Link to comment
Share on other sites

Σε έντυπη οικοδομική άδεια έχει πραγματοποιηθεί αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα ηλεκτρονικά όπου και ανέλαβα.  Χρειάζεται να παραιτηθώ για προσωπικούς λόγους. Υποβάλω τη παραίτηση  ηλεκτρονικά ως πράξη σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής ή πάω για νέα πράξη? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.