Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή - Παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

On 11/1/2021 at 10:22 ΜΜ, Didonis said:

όταν γίνεται αίτημα για αλλαγή επιβλέποντα σε εν ισχύ Οικοδομική άδεια ή οποία μπαίνει σε αναστολή μέχρι να οριστεί ο νέος επιβλέποντας.

Κώστα έχω την εντύπωση ότι πόρισμα Ε.Δ απαιτείται μόνο στις εξής περιπτώσεις:

1. όταν έχουμε αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα χωρίς την συναίνεσή του και

2. αναθεώρηση Ο.Α ως προς το χρόνο ισχύος της

intruder

1.Εάν κάνει μια υπεύθυνη δήλωση ο νέος επιβλέποντας όπου θα λέει ότι δεν υπάρχει καμία αλλαγή στις παραπάνω μελέτες, θα γίνει αποδεκτή; Ή πρέπει απαραίτητα  ξαναανεβάσουμε τα σχέδια/μελέτες;  Προφανώς πρόκειται για έντυπη Ο.Α οπότε απαιτούνται σχέδια σε pdf kai OXI Y.Δ

2.Την αίτηση της αναθεώρησης πρέπει να την ξεκινήσει στο e-adeies ο νέος επιβλέποντας ή μπορώ και εγώ σαν παλιός επιβλέποντας και αυτός απλά να την εγκρίνει; Έχει σημασία ποιος από τους 2; ΟΠΟΙΟΝ ορίσει ως διαχειριστή της αίτησης  ο ιδιοκτήτης

3.Υπάρχει περίπτωση να καθυστερήσει το έργο με κάποιο τρόπο; (btw πρόκειται για δημόσιο έργο) ΟΧΙ αν υποβληθούν συγχρόνως δηλώσεις παραιτήσεων και αναλήψεων καθώς και όλα τα λοιπά δικαιολογητικά  

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με τη διαδικασία αλλαγής επιβλέποντος μηχανικού μέσω e-adeies από μια αρχικά έντυπη έκδοση οικ. άδειας του 2000? Ο αρχικός επιβλέπον έχει αποβιώσει αλλά έχουν ολοκληρωθεί ο σκελετός και οι τοίχοι και έχουν πληρωθεί οι επιβλέψεις.

Στο e-adeies βλέπω επιλογή 'αναθεώρηση έντυπης άδειας χωρίς μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου' και 'αναθεώρηση έντυπης άδειας ΔΑΟΚΑ/ΥΠΕΝ Ν.3986/2011 (χωρίς προέγκριση)' και δεν ξέρω τι να επιλέξω.

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου δώσετε τα φώτα σας ή και να με παραπέμψετε στον αντίστοιχο νόμο?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2022 at 4:05 PM, the_topo said:

Στο e-adeies βλέπω επιλογή 'αναθεώρηση έντυπης άδειας χωρίς μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου' και 'αναθεώρηση έντυπης άδειας ΔΑΟΚΑ/ΥΠΕΝ Ν.3986/2011 (χωρίς προέγκριση)' και δεν ξέρω τι να επιλέξω.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

Για αναθεώρηση άδειας (ηλεκτρονικής) με αλλαγές σε Δόμηση-Κάλυψη και αλλαγή επιβλέποντος, ποια είναι η διαδικασία για την παραίτηση του παλαιού Μηχανικού;

Ο ελεγκτής μου ζητάει στις παρατηρήσεις της προέγκρισης να γίνει παραίτηση, ωστόσο στο σύστημα, στη φάση της προέγκρισης, δεν βρίσκω κάποια επιλογή.

Να υποθέσω ότι ο παλαιός Μηχανικός θα πρέπει να κάνει ενημέρωση της παλιάς (Αναθεωρούμενης) άδειας ο ίδιος και εκεί μέσα θα δηλώσει την παραίτηση;

Οπότε θα τη δει και ο ελεγκτής στο σύστημα;

Αυτή είναι η σωστή διαδικασία;

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μίλησα με ΤΕΕ.

Μου είπαν ότι κακώς ο ελεγκτής έγραψε παρατήρηση στην προέγκριση για παραίτηση του προηγούμενου Μηχανικού.

Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο, και δεν υπάρχει ηλεκτρονική διαδικασία. Αυτό γίνεται μετά την προέγκριση, στην φάση έκδοσης της άδειας.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 7/16/2020 at 3:57 PM, Chr1st0s said:

Το 2015 εκδόθηκε άδεια (...)

Σήμερα η άδεια βρίσκεται ακόμα σε ισχύ και θέλουμε να προχωρήσουμε σε Αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα, αλλαγή χρήσης και προσθήκη.(...)

Α) τι θα πρέπει να γίνει σε αυτή τη περίπτωση ως προς την αλλαγή επιβλέποντα και τις τεχνικές εκθέσεις που θα συντάξουν παλιός και νέος;  Πως θα το χειριζόσασταν για να μη περιπλακεί η κατάσταση ακόμη επρισσότερο.
Β) πως θα δώσει Υπ.Δηλωση για το σύννομο εκτέλεσης εργασιών ο παλιός επιβλέποντας τη στιγμή που η υπέρβαση του ύψους στέγης δεν επιτρεπόταν για την Χρήση που είχε τότε το κτίριο;

Επειδή έχω πολύ παρόμοιο θέμα, θα ήθελες -αν τελικά ανέλαβες την υπόθεση- να μου πεις τα βήματα της διαδικασίας; Αν και διάβασα τις σχετικές με αλλαγή επιβλέποντα χρήσιμες πληροφορίες, έχω ακόμα απορίες, ως προς το τι ακριβώς εφαρμόζεται στην περίπτωση μου. Συγκεκριμένα έχουν ολοκληρωθεί οι εργασίες έντυπης άδειας προσθήκης του 2014 που είναι σε ισχύ, αλλά πραγματοποιήθηκαν τροποποιήσεις ως προς τις μελέτες εντός του όγκου, συν ανεξάρτητη σε άλλο σημείο του οικοπέδου αυθαίρετη προσθήκη. Ελεγκτής δόμησης δεν πήγε ποτέ. Ο μηχανικός της άδειας (ο οποίος υπογράφει όλες τις μελέτες και επιβλέψεις) δεν έχει παραιτηθεί και προς το παρόν (δεν έχω μιλήσει με τον ίδιο) αυτό που γνωρίζω είναι πως απλά δεν θέλει να αναλάβει πλέον την αναθεώρηση. Πάντως:

1. Αλλαγή επιβλέποντος μπορεί να γίνει σε κάθε περίπτωση, είτε θέλει να δηλώσει παραίτηση είτε όχι, μόνο που στη 2η περίπτωση πρέπει να κληθεί ΕΔ;

2. Ποια πράξη θα επιλεχθεί από εμένα στο e-adeies; Ποιά δικαιλογητικά πρέπει να έχω εξασφαλίσει; Οι αυθαιρεσίες οι οποίες είναι σύννομες πότε και πώς θα δηλωθούν; Γνωρίζω για το τρόπο επιβολής των προστίμων του άρθρου 94, κυρίως αναρωτιέμαι σε ποιο στάδιο θα αναφερθούν και για το κατά πόσο εμπλέκεται ο μηχανικός της αρχικής άδειας.

3. Γενικά ρωτώντας και προκειμένου παράλληλα να εκτιμήσω τον φόρτο εργασίας, τί συμπεριλαμβάνει η δική μου ευθύνη ως προς τις υπάρχουσες κατασκευές σε σχέση και με τις προϋπάρχουσες μελέτες; Ουσιαστικά από τη στιγμή που αναλαμβάνω την αναθεώρηση του φακέλου πρέπει να σκεφτώ κάθε λεπτομέρεια και να ελέγξω όπως αν τη δημιουργούσα εξ αρχής; Η λογική απάντηση είναι "ναι", αλλά να πω και το εξής για να εξηγήσω τί εννοώ: Δεν υπάρχουν μηχανολογικές μελέτες ή ΜΕΑ στον φάκελο. Είναι στην ευχέρεια μου να ελέγξω αν όντως δεν απαιτούνταν ή πρέπει οπωσδήποτε να το κάνω, καθώς αν πρόκειται για λανθασμένη παράλλειψη, οφείλω να αναζητήσω μηχανολόγο που θα τις εκπονήσει;

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα,

μεταφέρω εδώ ένα ερώτημα γιατί είναι πιο σχετικό το thread.

Περίπτωση που γίνεται αναθεώρηση εν ισχύ ηλεκτρονικής οικοδομικής άδειας λόγω αλλαγής επιβλέποντα. Αν υπάρχει συναίνεση (παραίτηση παλιού - ανάληψη νέου) απαιτείται ελεγκτής δόμησης? Οι εργασίες είναι σε προχωρημένο στάδιο

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

όχι δεν απαιτείται. Από τη στιγμή που όλα έχουν γίνει βάσει ο.α. μέχρι το στάδιο που παραλαμβάνεις, κάνετε και οι δύο υπ. δήλωση(και ότι άλλο απαιτεί η αλλαγή επιβλέποντος) και προχωράς 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, σε ποιο σημείο του νόμου μπορώ να πληροφορηθώ την διαδικασία για παραίτηση από την γενική επίβλεψη, λόγω ασυμφωνίας με τον πελάτη;

Link to comment
Share on other sites

Στον ν.4495/17 κοίτα Άρθρο 42 :
Αν υποβληθεί δήλωση παραίτησης του επιβλέποντος μηχανικού, η οποία συνοδεύεται από τεχνική έκθεση με τις εκτελεσθείσες εργασίες, διακόπτονται αμέσως οι οικοδομικές εργασίες και η συνέχισή τους επιτρέπεται μόνο μετά την αναθεώρηση της αδείας και την ανάληψη επίβλεψης από νέο μηχανικό.
Ο επιβλέπων θεωρείται ότι απέχει από την επίβλεψη των εργασιών δόμησης που ανέλαβε και απαλλάσσεται των ευθυνών του μόνο αν δηλώσει εγγράφως την αποχή από την επίβλεψη στην αρμόδια Υ.ΔΟΜ..


Θα πρέπει να εξοφληθεί και η αμοιβή επίβλεψής σου μέχρι το στάδιο που παραιτήθηκες, και να δώσεις το αποδεικτικό στον πελάτη σου (θα τους ζητηθεί όταν αναλάβει νέος επιβλέποντας)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.