Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή - Παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

Καλημερα,

 

Μου ετυχε και μενα τωρα μια Αναθεωρηση Αδειας. Η Οικοδομικη Αδεια εχει εκδοθει το 2003. Εχουνε πεσει τα μπετα και τα τουβλα αλλα εχει σταματησει εκει η κατασκευη. Τωρα θελουμε τα τη βαλουμε μπρος ξανα και να τηντελειωσουμε. Η οικοδομη ειναι στο ονομα του αδερφου μου και εμενα. Τωρα που εχω το πτυχιο μου και γω (Πολιτικος Μηχανικος) ειπαμε με την αναθεωρηση της αδειας που πρεπει να κανουμε (μιας και εχει περασει 4ετια) να κανουμε και αλλαγη επιβλεποντος μηχανικου (μιας και ο παλιος εχει αποσυρθει πλεον απο την κυκλοφορια και ειναι δημοσιος υπαλληλος).

Οποτε τωρα για την αναθεωρηση τωρα θελουμε:

-Αιτηση

-Υπ.Δηλ. παραιτησης της επιβλεψης (του παλιου μηχανικου)

-Δηλωση Αναθεσης απο τους ιδιοκτητες (?!)

-Δηλωση Αναληψης απο εμενα ως νεος μηχανικος

-Φωτογραφιες της οικοδομης που να δηλωνουν σε ποιο σταδιο βρισκεται η οικοδομη

-Τεχνικη Εκθεση

 

Σωστα?

 

Στην Τεχνικη Εκθεση τι γραφουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ Χαρης & λοιποι

Η δήλωση παραίτησης του πρώτου επιβλέποντα δεν είναι απαραίτητη, όταν η διαταραχή και διάρρηξη της σχέσης μεταξύ Ιδιοκτήτη και επιβλέποντα οφείλεται στον μηχανικό. Δηλαδή ο ιδιοκτήτης έχει το δικαίωμα να παύσει τον επιβλέποντα για διάφορους λόγους (π.χ. λόγω αδιαφορίας ή λόγω απουσίας του μηχανικού ή λόγω αδυναμίας του να επιβλέψει ή ακόμη λόγω πλημελούς επίβλεψης κατά τη γνώμη του ιδιοκτήτη κ.λπ) σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή και σε οποιαδήποτε φάση του έργου και να του το ανακοινώσει με εξώδικη πρόσκληση στον ίδιο και να το κοινοποίηση στην Πολεοδομία, όπου και στα δύο έγγραφα θα αναφέρονται οι ισχυρισμοί του. Στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται παραίτηση. Αν τώρα ταυτόχρονα δεν αναλάβει άλλος μηχανικός την επίβλεψη με τη νόμιμη διαδικασία που προβλέπει η Πολεοδομία τότε φυσικά γίνεται διακοπή οικ. εργασιών. Συνήθως όμως σαυτές τις περιπτώσεις η κοινοποίηση στην πολεοδομία συνοδεύεται και με ανάθεση και ανάληψη της επίβλεψης από άλλον μηχανικό ο οποίος θα προβεί και σε όλα τα υπόλοιπα δηλ. Τεχν. Εκθ., Φωτογρ. Πινάκια αμοιβών κ.λπ.). Ο παυόμενος μηχανικός έχει δικαίωμα να αξιώσει την αμοιβή του μέχρι εκείνο το σημείο, όχι όμως να συνεχίσει την επίβλεψη του έργου.

Η δήλωση παραίτησης (κατ αντιστοιχία της δήλωσης ανάληψης) απαιτείται όταν ο μηχανικός για δικούς του λόγους με δική του πρωτοβουλία σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή και σε οποιαδήποτε φάση του έργου θέλει να αποχωρήσει από την επίβλεψη οπότε γράφει στην παραίτηση και τους λόγους της αποχώρησής του. Στην περίπτωση αυτή δεν είναι υποχρεωμένος να ειδοποιήσει τον ιδιοκτήτη αλλά είναι υποχρεωμένος να ενημερώσει αμέσως την πολεοδομία για τα περαiτέρω. (Dura lex, sed lex) που λένε οι λατίνοι.

Η έκφραση του ΤΕΕ «μόνο ύστερα από τη νόμιμη παραίτηση του υπάρχοντα επιβλέποντα» έχει γραφεί καθ υπερβολή και νομικά έχει ήδη ανατραπεί. Υπάρχει δεδικασμένο που δεν το έχω πρόχειρο αυτή τη στιγμή (το γνωρίζουν οι δικηγόροι).

 

Y. Γ. (Dura lex, sed lex=σκληρός νόμος, αλλά νόμος) για τον ιδικτήτη!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

πως ενώ έχω εκδόσει οικοδομική άδεια με αμοιβή μελέτης και στις δηλώσεις αναθέσεων

εχω υπογράψει και την επίβλεψη μπορεί να με παραιτήσει ο ιδιοκτήτης και να αναλάβει άλλος συνάδελφος χωρίς την θελησή μου ή την παραιτησή μου ενώ δεν έχει ξεκινήσει το έργο

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχει ξεκινήσει η κατασκευή απαιτείται μόνο υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι έχω την εξής απορία βάσει μιας αναθεώρησης που πρόκειται να αναλάβω.

Έχει αποπερατωθεί ο φέρων οργανισμός από το 1998 με άδεια του 1997,αναλαμβάνω αναθεώρηση λόγω παράτασης ισχύος επ' αόριστον, αλλαγή ιδιοκτητών και αλλαγή επιβλέποντος μηχανικού.

Ο προηγούμενος μηχανικός,τώρα συνταξιούχος, ενώ μου δήλωσε προφορικά ότι δεν έχει καμία απαίτηση από τον ιδιοκτήτη, μου είπε ότι δεν κάνει δήλωση παραίτησης και πως μπορεί ο ιδιοκτήτης να αιτηθεί με δήλωση του στην πολεοδομία αλλαγή επιβλέποντος.

Την τεχνική έκθεση για το στάδιο του έργου μπορώ εγώ να την υπογράψω?

καθώς και την επίβλεψη του φέροντος οργανισμού?

Κι έστω ότι εγώ αυτό το κάνω,

θα δεχθεί η πολεοδομία αφού ο φέρων οργανισμός έχει αποπερατωθεί χωρίς εμένα, να αναλάβω την συνολική επίβλεψη ???

Η γνώμη των εμπειροτέρων πραγματικά θα με βοηθούσε

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Κάποιος να βοηθήσει?????

Link to comment
Share on other sites

O ιδιοκτήτης θα κάνει ανάθεση σε εσένα για τις εργασίες/επιβλέψεις μετά την ολοκλήρωση του φέροντος οργανισμού.

Εσύ δεν πιστεύω να θέλεις να αναλάβεις την επίβλεψη του φέροντος οργανισμού χωρίς να έχει κάνει την επίβλεψη, δηλαδή χωρίς να γνωρίζεις τι συνέβηκε στην κατασκευή του.

Link to comment
Share on other sites

Ο συνταξιούχος πλέον προηγούμενος μηχανικός μου ξεκαθάρισε ότι δεν θέλει καμία εμπλοκή με την εν λόγω άδεια, κι ενώ προσπάθησα να του εξηγήσω ότι έχει προβλεφθεί ανάλογη περίπτωση και μέσω ΤΕΕ μπορεί να γίνει η κατάθεση των αμοιβών που του αναλογούν,δεν μου άφησε κανένα περιθώριο συμβιβασμού.

Δυστυχώς δεν βλέπω άλλη λύση, αλλιώς θα κολλήσουμε εκεί όλοι επ' αόριστον!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να απευθυνθείς στο ΤΕΕ. Μάλιστα αναρωτιέμαι αν υπάρχει ευθύνη από πλευράς του συνταξιούχου που δεν ενημέρωσε/έκλεισε την υπόθεση εγκαίρως, αφήνοντας έτσι εκτεθειμένο τον πελάτη (και την ''κοινότητά'' μας).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα σας.

Ο πελάτης μου έχει ξεκινήσει κιόλας να σιδερώνει τοιχία υπογείου χωρίς να με έχει φωνάξει καν για να χαράξουμε την οικοδομή!!! Δηλαδή δεν έχω παραλάβει ούτε εγώ ως στατικός ούτε ο Αρχιτέκτονας τίποτα...

Ο πελάτης αυτός είναι γενικά της λογικής ότι, ότι θέλω εγώ θα κάνω...

Το ίδιο είχε συμβεί και σε προηγούμενη δουλεία μαζί του, που αναγκάστηκα να παραιτηθώ και να αναλάβει άλλος...

Αυτή την φορά όμως δεν θέλω απλά να παραιτηθώ έτσι απλά κάνοντας του την χάρη και χάνοντας πάλι μια επίβλεψη αρκετά καλά αμειβόμενη.

Αξίζει να αρχίσω τέτοιο πόλεμο?

Έχετε κάτι να μου προτείνεται?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.