Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή - Παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

Ευχαριστώ Brasco! Αυτό σκέφτηκα και εγώ αλλά δεν ξέρω αν στην πράξη εφαρμόζεται. Αν τελικά προχωρήσει η δουλειά, θα επιμείνω για έλεγχο στην ΥΔομ για να είναι καλυμμένος μιας και το έργο είναι μεγάλο! Αν υπάρξει εξέλιξη θα ενημερώσω!   

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χωρίς να έχω ξεκινήσει διαδικασία ψαξίματος ακόμα, το μοναδικό που μου έδωσε ο ιδιοκτήτης είναι μία έκθεση διακοπής εργασιών μαζί με επίσημο έγγραφο της ΥΔομ για τη διακοπή αυτών, που αναφέρει μόνο το στάδιο που βρίσκεται σήμερα η κατασκευή (διαμόρφωση όψεων). Τίποτα πιο αναλυτικό. Ενδεχομένως να υπάρχει κάποια αναλυτικότερη ΤΕ στον φάκελο; Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να μιλήσω και με τον προηγούμενο μηχανικό.  

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Brasco στο #100 κάνεις αίτηση για ελεγκτή δόμησης για πιστοποίηση του σταδίου των εργασιών...Κατά τη γνώμη μου η υδομ δύσκολα θα δεχτεί να κάνει η ίδια αυτοψία αφού πλέον μπορεί να την κάνει ο ελεγκτής.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με Brasco στο #100 κάνεις αίτηση για ελεγκτή δόμησης για πιστοποίηση του σταδίου των εργασιών...Κατά τη γνώμη μου η υδομ δύσκολα θα δεχτεί να κάνει η ίδια αυτοψία αφού πλέον μπορεί να την κάνει ο ελεγκτής.

 

Ευχαριστώ akis73! 

Προφανώς ελεγκτής θα την κάνει! Εγώ ένα χαρτί θέλω που να πιστοποιεί ότι οι εργασίες που έχουν γίνει είναι σύμφωνες με τις μελέτες (όπως τα περιγράφεις). Από εκεί και έπειτα θεωρώ ότι θα είμαι καλυμμένος για τις μέχρι τώρα εργασίες έτσι ώστε να αναλάβω και να τελειώσω το έργο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι θα ήθελα την άποψή σας για ένα θέμα που προέκυψε και με απασχολεί το τελευταίο διάστημα.

 

    Έχω εκδώσει μία οικοδομική άδεια, σε άλλο νομό, η οποία είναι σε ισχύ και έχει αναθεωρηθεί πριν από περίπου ένα χρόνο για μερική αλλαγή της αρχιτεκτονικής και στατικής μελέτη από άλλο συνάδελφο. Για την αναθεώρηση αυτή δεν ενημερώθηκα ούτε απο τον ιδιοκτήτη, ούτε από τον συνάδελφο (δεν είναι και υποχρεωτικό περαν της δεοντολογίας)

    Στην συγκεκριμένη αναθεώρηση δεν προβλέφθηκε αλλαγή-αντικατάσταση του επιβλέποντα μηχανικού (θεωρητικά  επιβλέπων παραμένω εγώ).

    Μετά την πάροδο μικρού χρονικού διαστήματος δεν γνωρίζω ακριβώς πότε, χωρίς να ενημερωθώ από κανένα ξεκίνησαν εργασίες ανέγερσης και με αίτηση του ιδιοκτήτη και του συναδέλφου που είχε υπογράψει την αναθεώρηση ζητήθηκε έλεγχος αρχικός από ελεγκτή δόμησης.

    Η αρμόδια ΥΔΟΜ χωρίς έλεγχο για το ποιός είναι ο νόμιμος επιβλέπων δέχεται την αίτηση, ορίζεται ελεγκτής δόμησης, ο οποίος επίσης δεν διαπιστώνει, ότι άλλος είναι ο επιβλέπων άλλος είναι στην αίτηση και παρίσταται κατά τον έλεγχο και εκδίδει πόρισμα με το οποίο εγκρίνεται η συνέχιση των εργασιών.

    Πρίν από μερικές μέρες κατα τύχη, διαπιστωσα ότι για την συγκεκριμένη οικοδομική άδεια στην οποία είμαι επιβλέπων έχουν σχεδόν ολοκληρωθεί  (90%) οι εργασίες κατασκευής.

    Αμέσως υπέβαλα στην "αρμόδια" ΥΔΟΜ δήλωση παραίτησης, δηλώνοντας ότι ολόκληρη η κατασκευή έφθασε σε αυτό το στάδιο χωρίς την δική μου επίβλεψη και έλεγχο και ότι είχα άγνοια διότι δεν είχα ενημερωθεί για την έναρξη των εργασιών.

    Ξεκαθαρίζω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθώ ακόμη και άν μου καταβληθεί η αμοιβή που αντιστοιχεί στο 90 % των εργασιών να συνυπογράψω και να αναλάβω την ευθύνη που απορρέει σαν υποτιθέμενος επιβλέπων για τις κατασκευές οι οποίες έγιναν εν αγνοία μου.

   Η δική μου άποψη επί του θέματος είναι:

1.σήμα διακοπής εργασιών

2.χαρακτηρισμός της οικοδομής σαν αυθαίρετης

3.πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης

4.νομιμοποίηση σαν σύννομη της οικοδομής

5.ορισμός νέου επιβλέποντα

 

και ο θεός βοηθός. 

Link to comment
Share on other sites

Κακώς χορηγήθηκε η αναθεώρηση χωρίς να ορισθεί νέος επιβλέπων (ή να αναλάβεις εσύ εκ νέου την επίβλεψη του τροποποιημένου έργου). Εσύ δεν είσαι επιβλέπων καθώς δεν έχεις κάνει ανάληψη για την τροποποιημένη αρχιτεκτονική και ιδίως για την νέα στατική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...

1. Η ΥΔΟΜ κακώς αναθεώρησε την άδεια

2. Ο μηχανικός κακώς έκανε αίτηση προς την ΥΔΟΜ για ορισμό ΕΔ

3. Η ΥΔΟΜ κακώς όρισε ΕΔ

4. Ο ΕΔ κακώς έλεγξε την οικοδομή απουσία του επιβλέποντα

 

Οπότε έχουμε μια σωρεία λαθών για τα οποία δεν είναι άμεσα υπεύθυνος ο ιδιοκτήτης.....

 

Από την μεριά σου, βέβαια, έπραξες πάρα πολύ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και χρόνια πολλά αν και καθυστερημένα.

Θα ήθελα σας παρακαλώ να με βοηθήσετε, αν και έχει απαντηθεί πιο πάνω, στην περίπτωση αλλαγής επιβλέποντα μηχανικού.

Έχω βρεί ένα έντυπο από το ΤΕΕ/ΤΚΜ στο οποίο στην ερώτηση 6 απαντάει ότι με βάση το Φ.Ε.Κ. 795Δ/1993 δεν απαιτείται παραίτηση του παλιού επιβλέποντα μηχανικού.

Θα ήθελα σας παρακαλώ την γνώμη σας.

Ευχαριστώ και καλή συνέχεια!!

Ερωτήσεις - Απαντήσεις Για Τον Ν.Ο.Κ..pdf

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέει το 795Δ/93 αλλά ο Ν4030/11

 

   5. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται κατά το χρόνο ισχύος της αν αλλάξει ο επιβλέπων μηχανικός, με αίτηση που συνοδεύεται από:

   α) λεπτομερή τεχνική έκθεση του νέου επιβλέποντος μηχανικού, στην οποία περιέχεται η περιγραφή του σταδίου των εργασιών και φωτογραφίες της κατασκευής και του περιβάλλοντος χώρου,

 

   β) δήλωση του μηχανικού, που αντικαθίσταται για τη σύννομη περάτωση των εργασιών που έχει επιβλέψει, που συνοδεύεται από τεχνική έκθεση, φωτογραφίες της κατασκευής και του περιβάλλοντος χώρου.

 

 

   6. Αν υποβληθεί δήλωση παραίτησης του επιβλέποντος μηχανικού, η οποία συνοδεύεται από τεχνική έκθεση με τις εκτελεσθείσες εργασίες, διακόπτονται αμέσως οι οικοδομικές εργασίες και η συνέχισή τους επιτρέπεται μόνο μετά την αναθεώρηση της αδείας.

 

 

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.