Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή - Παραίτηση επιβλέποντα μηχανικού


Recommended Posts

Συνάδελφοι μπορεί κάποιο να με βοηθήσει με την εξής περίπτωση?Εχω εκδώσει άδεια οικοδομής και έχει πληρωθεί μελέτη και επίβλεψη, η οικοδομή δεν κατασκευάστηκε και ούτε πρόκειται να κατασκευαστεί. ο ιδιοκτήτης μου ζητάει να του επιστέψω την αμοιβή της επίβλεψης.εγώ για να επιστρέψω την επίβλεψη για την οποία εχω φορολογηθεί θα πρέπει να κόψω πιστωτικό σημείωμα.τι πρόβλεπεται σε αυτήν την περίπτωση?μπορεί να κοπεί πιστωτικό σημείωμα και να επιστρέψω τα λεφτά?γιατί ο λογιστής μου λέει οτι δεν μπορώ και θα πρέπει να δώσω τα λεφτά χωρίς παρστατικά.γνωρίζει καποιος τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση?δεν έχω αντιρρηση να επιστρέψω τα χρήματα αλλα εφόσον έχω φορολογηθεί για αυτα θα πρέπει να τα επιστρέψω με κάποιο παραστατικό!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ο λογιστής σου λέει να τα γυρίσεις πίσω χωρίς παραστατικά, να αφαιρέσεις από το ποσό το φόρο.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έγινε παραίτηση μηχ/κου από την επίβλεψη από άδεια που εκδόσε. Τώρα που θα αναλάβω εγώ επίβλεψη

1)θα πρέπει να βγάλω ξανά αμοιβές από το σύστημα του ΤΕΕ ή παίρνω τις αμοιβές που έβγαλε ο μηχανικός που παραιτήθηκε και βάσει αυτών πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ;

2)συγχρόνως θα κάνω (από τον ίδιο μηχανικό που παραιτήθηκε) αναθεώρηση στατικών (μελέτη και επίβλεψη) γιατί αλλάζει ο φορέας (από οπλισμένο σκυρόδεμα σε μεταλλικό σκελετο) και επομένως ΜΟΝΟ εδώ θα βγάλω αμοιβές ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Mιλάς για αλλαγή στην επίβλεψη και ενώ μετα λες ότι θα αλλάξει και η μελέτη λόγω αλλαγής σκελετού, άρα τελικά αλλαζεις και την μελέτη + επίβλεψη; Εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ κάτι.

 

Γιατί δεν ρωτάς στον έλεγχο φορολογικών της αρμόδιας υδομ προκειμένου να μην σε βάζουν και τα αλλάζεις εκ των υστέρω την ώρα του ελέγχου;

Link to comment
Share on other sites

Έγινε παραίτηση μηχ/κου από την επίβλεψη από άδεια που εκδόσε. Τώρα που θα αναλάβω εγώ επίβλεψη

1)θα πρέπει να βγάλω ξανά αμοιβές από το σύστημα του ΤΕΕ ή παίρνω τις αμοιβές που έβγαλε ο μηχανικός που παραιτήθηκε και βάσει αυτών πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ;

2)συγχρόνως θα κάνω (από τον ίδιο μηχανικό που παραιτήθηκε) αναθεώρηση στατικών (μελέτη και επίβλεψη) γιατί αλλάζει ο φορέας (από οπλισμένο σκυρόδεμα σε μεταλλικό σκελετο) και επομένως ΜΟΝΟ εδώ θα βγάλω αμοιβές ΤΕΕ;

1.αν δεν άλλαξε το λ του χρόνου έκδοσης με αυτό που ισχύει σήμερα

δεν άλλαξε και η αμοιβή επίβλεψης 

2. για την αλλαγή από ο.σ σε μεταλλικό θα πας με ποσοστό αναθεώρησης που θα ορίσει η Υ.ΔΟΜ

(λογικά μεγάλο ποσοστό 80-100% αφού χρειάζονται εντελώς διαφορετικοί στατ υπολογισμοί και σχέδια ξυλοτύπων )

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε το λ οποτε θα πρεπει ο παλιος μηχανικος να βγαλει ξανα τις αμοιβες επιβλεψεις η θα πρεπει να ανοιξω νεο εργο στο συστημα αμοιβων του ΤΕΕ;

Ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

χαιδω

δεν καταλαβαίνω ακριβώς ποιός αλλάζει ως επιβλέπων

Αλλά σε κάθε περίπτωση όποιος και αν αλλάζει εφ' όσον θέλει να 

ξεμπερδεύει τώρα (σήμερα) με την αμοιβή επίβλεψης βάζει το νέο λ

υπολογίζει την αμοιβή στο σύστημα ΤΕΕ κάνει συμφωνητικό κόβει ΑΠΥ πληρώνει τις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ ΦΕΜ

(και όλα αυτά τα κάνει προκειμένου να μην τα κάνει κατά το χρόνο που θα ζητήσει ηλεκτροδότηση)

 

Δηλ αν θέλεις την αμοιβή επίβλεψης την υπολογίζεις με το λ της εποχής ηλεκτροδότησης και τότε πληρώνεις κρατήσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα (προβλέπεται "μεγάλη")!

 

Έχω την εξής περίπτωση: 

Σε κτήριο έχει αποπερατωθεί ο Φ.Ο. και πρακτικά το μόνο που έχει απομείνει είναι η τοποθέτηση κουφωμάτων. Ο πελάτης με τη βοήθειά μου μιας και είχε θέματα με τον επιβλέποντά του, πήρε αυτοδίκαιη παράταση της ισχύος της. Ο προηγούμενος μηχανικός παραιτήθηκε επισήμως και θα κληθώ να αναλάβω εγώ (λογικά σύντομα). Η ερώτησή μου έχει να κάνει ως προς το αν θα μπορούσα να ζητήσω από την ΥΔομ (με εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη), πριν αναλάβω την αποπεράτωση του έργου, να προβεί σε αυτοψία έτσι ώστε να είμαι απολύτως καλυμμένος για τα πεπραγμένα του προηγούμενου μηχανικού. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Ν. 4030/11 Άρθρο 6:

7. Ο επιβλέπων θεωρείται ότι απέχει από την επίβλεψη των εργασιών δόμησης που ανέλαβε και απαλλάσσεται των ευθυνών του, μόνο εάν δηλώσει εγγράφως την αποχή από την επίβλεψη στην αρμόδια Υ.ΔΟΜ.. Αν ο επιβλέπων μηχανικός απέχει χωρίς την παραπάνω δήλωση, η Υ.ΔΟΜ. μετά από αίτηση του κυρίου ή του έχοντος νόμιμο δικαίωμα, μπορεί να προχωρήσει στην αντικατάστασή του, ύστερα από έλεγχο που διενεργείται από Ελεγκτή Δόμησης για την πιστοποίηση του σταδίου των εργασιών και καταβολής της αμοιβής. Στο διάστημα μέχρι τη χορήγηση της αναθεώρησης δεν εκτελούνται οικοδομικές εργασίες. Όταν συντρέχει λόγος διακοπής των οικοδομικών εργασιών η αρμόδια υπηρεσία δόμησης εκδίδει σήμα διακοπής εργασιών, το οποίο γνωστοποιεί- ται αμέσως στην αρμόδια αστυνομική αρχή, η οποία το κοινοποιεί

 

Για δες μήπως μπορείς να εκμεταλλευτείς το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.