Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΑΠΥ με ημερομηνία '12, ΦΕΜ με ημερομηνία '13. Υπάρχει πρόβλημα;


Julius Caesar

Recommended Posts

Δεν είναι προαπαιτούμενο παραστατικό από το σύστημα των δηλώσεων του ΤΕΕ. Έτσι το έφτιαξαν....

Είναι απαραίτητο για ενδεχόμενο έλεγχο από τη ΔΟΥ!!!! Σε περίπτωση ελέγχου αν δεν έχει πληρωθεί το ΦΕΜ επιβάλλεται πρόστιμο!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω, από τις παραπομπές που έχει δώσει κατα καιρούς στη φορολογική νομοθεσία ο SOTHRIS και από όσα έχουμε πει κι στο φόρουμ άπειρες φορές ως τώρα, η δήλωση ΦΕΜ είναι απρόθεσμη. Ο μόνος περιορισμός που έχουμε βάση φορολογικής νομοθεσίας, είναι να την έχουμε υποβάλλει πριν τον έλεγχο "φορολογικών" από την υπηρεσία που απευθύνεται η μελέτη. Εφόσον η "υπηρεσία που απευθύνεται η μελέτη" (στην προκειμένη το ΥΠΕΚΑ), δεν μας ζητάει ΦΕΜ, άρα δεν κάνει έλεγχο φορολογικών, συνεχίζω να μη βλέπω κανένα λόγο να πληρώσω ΦΕΜ. Τον φόρο ούτως ή άλλως θα τον πληρώσω στην επόμενη φορολογική μου δήλωση. Ο έλεγχος από τους ελεγκτές της ΔΟΥ μου θα γίνει:

1) Είτε εντός της χρήσης οπότε την παραμονή του έχω την ευχέρεια -στην τελική- να πάω να το πληρώσω

2) ή σε μεταγενέστερο χρόνο, οπότε αυτονόητο είναι ότι έχω πληρώσει το φόρο που αντιστοιχούσε στη συγκεκριμένη μελέτη (τακτοποίηση).

Ειλικρινά και χωρίς να έχω καμία διάθεση να προσβληθείς από αυτό που γράφω, αν δεν υπάρχει κάποιο άλλο/καλύτερο επιχείρημα, το συμπέρασμα που βγαίνει νομίζω είναι ότι πληρωμή ΦΕΜ δεν απαιτείται στις τακτοποιήσεις του 4014!

 

Υ.Γ. Αν έχεις κάποια πηγή να παραθέσεις η οποία να υποδεικνύει τι είδους παράβαση (του ΚΒΣ; του ΚΦΕ; ) και ποιό το ποσό του προστίμου για τη μη πληρωμή ΦΕΜ θα με ενδιέφερε.

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ομολογώ ότι συμφωνώ με τον συνάδελφο παραπάνω

δεν μπορώ να βρω πουθενά πως υπολογίζεται το πρόστιμο για μη καταβολή φεμ

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Αν έχεις κάποια πηγή να παραθέσεις η οποία να υποδεικνύει τι είδους παράβαση (του ΚΒΣ; του ΚΦΕ; ) και ποιό το ποσό του προστίμου για τη μη πληρωμή ΦΕΜ θα με ενδιέφερε.

 

Σε πρώτη φάση δηλαδή κατά την πληρωμή του ΦΕΜ στη ΔΟΥ είναι αδύνατο να δουν αν ο ΦΕΜ πληρώθηκε καθυστερημένα , δηλαδή μετά την θεώρηση της μελέτης, σχεδιόυ κλπ από την αρμόδια δημόσια αρχή (και νομίζω ότι δεν τους πολυενδιαφέρει να μάθουν ).

Επομένως ουσιαστικά ο έλεγχος εχει να κάνει με την διαπίστωση της εκπροθεσμου ή και της μη καταβολής του ΦΕΜ μεταγενέστερα και σε χρόνο που έχει ήδη υποβληθεί η φορολογική δήλωση για τη συγκεκριμένη ΑΠΥ και τον ΦΕΜ της. Στην περίπτωση αυτή βέβαια ΄δεν έχει νόημα ο καταλογισμός του ΦΕΜ γιατί αυτός είναι συμψηφιζόμενος φόρος δηλαδή από τη μια τον πληρώνεις και από την άλλη τον παίρνεις πίσω. Αρα αυτό που μένει είναι ο καταλογισμός (ενδεχόμενος) κάποιοων προσαυξήσεων για την μη υποβολή-καταβολή ΦΕΜ, ΚΑΤΆ ΑΝΑΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΜΕΝΟ ΦΟΡΟ 20% στην περίπτωση που ενώ υπήρχε υποχρέωση δεν έγινε παρακράτηση και δεν δόθηκε φυσικά και σχετική βεβαίωση παρακράτησης.

Αυττό που γράφω είναι προσωπική εκτίμηση και μέχρι στιγμής δεν μπορώ να το στηρίξω σε κάποια απόφαση ή νόμο , αλλά έχω την εντύπωση πως είναι σωστό. :grin: :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

υπάρχει απαίτηση πάνω στο ΦΕΜ να αναγράφουμε τον αριθμό ΑΠΥ?

μόλις γύρισα από την ΔΟΥ και είχα εντονότατο διάλογο με την υπάλληλο γιατί δεν το έγραψα

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον άλλαξε η υπάλληλος!!!! Άλλες ΔΟΥ το ζητάνε άλλες όχι.... Δεν μπόρεσα να βρω άκρη και από συνήθεια το γράφω πάντα....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα παρόμοια περίπτωση με πληρωμή ΦΕΜ 2 μηχανικών σε 2 διαφορετικές ΔΟΥ.

ΑΠΥ κομμένη 31/12, ΦΕΜ πληρωμένο 16/1.

 

Στην μία ΔΟΥ δεν είπαν απολύτως τίποτα, τα πλήρωσα όλα κανονικά.

Στην δεύτερη ΔΟΥ με έβαλαν και έγραψα πάνω στο φύλλο του ΦΕΜ α/α από την απυ και ημερομηνία που κόπηκε.

Μου είπαν μάλιστα "κανονικά θα έπρεπε να το πληρώσεις μέσα στις πρώτες 10 ημέρες και θα έπρεπε να σου κόψω πρόστιμο τώρα αλλά αφού δεν έκοψα και σε άλλους, δε θα σου κόψω".

 

Κοινώς ότι να 'ναι...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια διάταξη το στήριξαν ότι έπρεπε να κοπεί πρόστιμο;

Η μεγαλύτερη χρονική διαφορά ΦΕΜ και ΑΠΥ ήταν 45ημέρες και ενώ γράφω πάντα πλέον με bold ΑΠΥ ΧΧΧ/xx.xx.xx επάνω στο έντυπο, η υπάλληλος, η οποία απαιτεί την αναγραφή, δεν έκανε καν κάποιο σχόλιο.....

Link to comment
Share on other sites

O νόμος είναι σαφής για το πότε πρέπει να εκδοθεί η ΑΠΥ και πότε πρέπει να αποδοθεί ο ΦΕΜ. Δεν ισχύει το "κοινώς ότι να άναι". Αυτά εχουν συζητηθεί νομίζω επαρκώς από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.