Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΑΠΥ με ημερομηνία '12, ΦΕΜ με ημερομηνία '13. Υπάρχει πρόβλημα;


Julius Caesar

Recommended Posts

Αν κόψω μια απόδειξη το 2012 και πάω να πληρώσω τον προκαταβλητέο φόρο το 2013, θα υπάρξει πρόβλημα;

 

ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΛΑΘΟΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΣΒΥΣΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ!

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

αν έχεις ΑΠΥ εντός Δεκεμβρίου 2012....δικαιούσαι να πληρώσεις ΦΕΜ έως και 20/01/13 αν θυμάμαι καλά....αν έχεις ΑΠΥ σε προηγούμενο μήνα.....έχεις πρόβλημα φορολογικό

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις ΑΠΥ εντός Δεκεμβρίου 2012....δικαιούσαι να πληρώσεις ΦΕΜ έως και 20/01/13 αν θυμάμαι καλά....αν έχεις ΑΠΥ σε προηγούμενο μήνα.....έχεις πρόβλημα φορολογικό

 

 

Δεν προκύπτει από το φορολογικό νόμο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας χρονικος περιορισμος.

Το εχουμε γραψει παμπολλες φορες.

Δεν προκυπτει απο πουθενα αυτο.

Ο μονος περιορισμος ειναι ο ελεγχος απο δημοσια αρχη.

Ασφαλως το ΦΕΜ πρεπει να εχει πληρωθει πριν τον ελεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μου το είπαν και εμένα...Να υποθέσω ΑΠΥ και ΦΕΜ τον ίδιο πάντα μήνα ανεξαιρέτως?

 

 

Nα μην υποθέσεις τίποτε, αλλά να διαβάσεις το νόμο , άρθρο 52 ν 2238/1994, παράγραφος 4.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ανάγκη πληρωμής του ΦΕΜ σύμφωνα με το άρθρο που παραθέτει ο Σωτήρης είναι πριν από τη θεώρηση των οικείων εργασίων από την αρμόδια αρχή (για τις επιβλέψεις) και πριν από την χορήγηση της σχετικής άδειας για τις μελέτες.

Τώρα για λόγους ευταξίας, εγώ έχω επιλέξει να πληρώνω τις ημέρες που εκδίδω την ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να πληρώνουμε ΦΕΜ λίγες ημέρες αφού κόψουμε ΑΠΥ και καλό είναι πάντα εντός της ίδιας φορολογικής περιόδου .

Βεβαίως δεν μας υποχρεώνει γι' αυτό κανένας νόμος.

Link to comment
Share on other sites

Το "καλο ειναι" ειναι σχετικο, δεν ειναι ουσιαστικο, ουτε τυπικο.

Εγω θα ελεγα "καλο ειναι να εχουμε λεφτα και να το πληρωνουμε και την επομενη μερα".

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Το μόνο "καλό" θα ήταν να μη μας έκαναν τη ζωή δύσκολη, αλλά κάνουν ό,τι μπορούν για να μας την κάνουν. Ε αφού αποπειράθηκα κι εγώ να πάω σήμερα στη ΔΟΥ μου να πληρώσω 60€ ένα ΦΕΜ "για να είμαι εντάξει" όπως λέτε μερικοί και είδα να μην υπάρχει τριγύρω θέση για να παρκάρει ποδήλατο (εκεί που είναι η ΔΟΥ μου παρκάρουν πρακτικά μόνο για τη ΔΟΥ), γύρισα πίσω. Αποφάσισα να τα γράψω όλα στα @@ μου οριστικά από εδώ και πέρα. Μα όλα όμως!

 

Υ.Γ. Τελικά επειδή απείχα καιρό από το φόρουμ και επειδή δε θυμάμαι αν συζητείτο κάπου αλλού, έχετε βγει άκρη με το σύστημα των αυθαιρέτων, σχετικά με το γιατί δεν εμφανίζει τικ στο ΦΕΜ ανάμεσα στα απαραίτητα για πληρότητα; Λέω να το εκμεταλλευθώ εντελώς και αυτό και να μην πληρώσω ξανά ποτέ ΦΕΜ για τέτοιες δουλειές! Αφού δεν το ζητάει, δεν θα το ανεβάσω! Είπαμε το γυρνάμε στο καλαματιανό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.