Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητας Pellet/ελαιοπυρήνα


Zisis001

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα. Ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω ένα 2ο λέβητα παράλληλα με αυτόν του πετρελαίου για λόγους οικονομίας. Αλλά επειδή η τιμή του pellet φαίνεται να έχει πάρει την ανηφόρα, με ενδιαφέρει να βάλω ένα σύστημα που να μου δίνει τη δυνατότητα να καίει και κάτι άλλο εκτός pellet, πετρελαίου ή ξύλου (λόγω του χρόνου που χρειάζεται για το συνεχές γέμισμα). Έχω δει κάποια υβριδικά μηχανήματα που καίνε και pellet και ελαιοπυρήνα.

Η αμφιβολία που έχω είναι ως προς την ποιότητα και την αξιοπιστία των υβριδικών αυτών συστημάτων. Ξέρει κανείς κάτι περισσότερο; Για παράδειγμα ως προς το τι να προσέξω, χαρακτηριστικά κλπ. ή έχει κανείς κάποια πρόταση κάποιου μηχανήματος;

 

Σ' αυτό το σημείο να αναφέρω ότι πρόκειται για μονοκατοικία στη βόρεια Ελλάδα με πρόσβαση σε επεξεργασμένο ελαιοπυρήνα.

 

Ζητώ συγνώμη εκ τον προτέρων αν έχει ξανά αναφερθεί το ζήτημα, απλά δεν βρήκα κάτι στο φόρουμ.

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν καλοί Ελληνικοί πυρηνολέβητες που καίνε πυρήνα, πέλλετ και ξύλο αλλά λίγο ακριβοί.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχετε πρόσβαση σε πυρήνα και θέλετε να το κάνετε κύριο καύσιμο, αγοράστε λέβητα που να καίει πυρήνα. Ελπίζω να έχει απόδοση που να μπορεί να αντισταθμιστεί από το χαμηλό κόστος καυσίμου.

 

Αλλιώς, αν αποφασίσετε για πέλλετ, αγοράστε ένα μηχάνημα με υψηλή απόδοση στο πέλλετ. Ιδανικά με αισθητήρα λ και να προέρχεται από βόρεια Ευρώπη (παράδειγμα ο Pellets Fuzzy Logic 2 - ο συγκεκριμένος καίει και άνθρακα και βρώμη και ενδεχομένως κι άλλα παρόμοια καύσιμα).

Edited by DOOM_NX
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κάποια υβριδικά μηχανήματα που καίνε και pellet και ελαιοπυρήνα.

Η αμφιβολία που έχω είναι ως προς την ποιότητα και την αξιοπιστία των υβριδικών αυτών συστημάτων. Ξέρει κανείς κάτι περισσότερο; Για παράδειγμα ως προς το τι να προσέξω, χαρακτηριστικά κλπ.

Τα σημεία που προσέχω εγώ είναι διαδρομές καυσαερίων,πάχος τοιχώματος λαμαρίνας,άνετη πρόσβαση στον καθαρισμό,δυνατότητες ρύθμισης καύσης (ρύθμιση κοχλία τροφοδοσίας,ρύθμιση ανεμιστήρα). Το σημαντικότερο είναι το τελευταίο γιατί κυκλοφορούν και μοντέλα που δεν έχουν πολλές δυνατότητες. Θα προτιμούσα να διάλεγες ελληνικό να έχει υποστήριξη σε ανταλλακτικά και φυσικά πλήρες τεχνικό φυλλάδιο (όχι διαφημηστικό).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί το ένδεχόμενο λόγω μεγάλης επιβάρυνσης της ατμόσφαιρας στα μεγάλα αστικά κέντρα να απαγορευτεί εκ νέου η βιομάζα; Απλά το θέτω σαν ερώτημα γιατί βρίσκομαι και εγώ σε δίλειμα και η επένδυση είναι υψηλή.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί το ένδεχόμενο λόγω μεγάλης επιβάρυνσης της ατμόσφαιρας στα μεγάλα αστικά κέντρα να απαγορευτεί εκ νέου η βιομάζα; Απλά το θέτω σαν ερώτημα γιατί βρίσκομαι και εγώ σε δίλειμα και η επένδυση είναι υψηλή.

Να απαγορευτούν τα τζάκια και οι ξυλόσομπες το βλέπω. Οι λέβητες πέλλετ και πυρόλυσης όμως... Γιατί;

 

Σε κάθε περίπτωση υπάρχουν όρια ρύπων που πρέπει να τηρούνται.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή οι λέβητες πυρηνόξυλου δεν είναι εξίσου αποδοτικοί με αυτούς του pellet;

Είδα κάποιους, και Ελληνικούς, αλλά δεν δίνουν ούτε στάνταρ αποδόσεις, αλλά ούτε είναι και σχεδιασμένοι για πυρηνόξυλο. Οι πιο πολλοί απλά καίνε περίπου τα πάντα. Έχετε κάποιον κατά νου που να πληρεί προϋποθέσεις ενός αξιοπρεπούς/καλού λέβητα;

Link to comment
Share on other sites

Δε μ'αρέσει να προτείνω μάρκες, ειδικά σ'αυτό εδώ το forum, αλλά ο μόνος κατασκευαστής που γνώρισα και φαίνεται να ξέρει για τι πράγμα μιλάει είναι ο Σαμαράς. Ασχολείται επί δεκαετίες με τη βιομάζα και δε φύτρωσε τώρα που δεν έχει ο κόσμος να πληρώσει πετρέλαιο.

 

Ωστόσο μετρήσεις απόδοσης με πυρηνόξυλο δεν έχω δει καμία. Εδώ για πέλλετ και έφαγα την Ελλάδα να βρω κάποιον να έρθει να τον μετρήσουμε. Είναι γενικώς αποδεκτό όμως ότι μηχανήματα που καίνε τα πάντα κάνουν κάποιες παραχωρήσεις σε απόδοση αν είναι φθηνά...

Link to comment
Share on other sites

Έχετε σκεφτεί το ένδεχόμενο λόγω μεγάλης επιβάρυνσης της ατμόσφαιρας στα μεγάλα αστικά κέντρα να απαγορευτεί εκ νέου η βιομάζα; Απλά το θέτω σαν ερώτημα γιατί βρίσκομαι και εγώ σε δίλειμα και η επένδυση είναι υψηλή.

 

ισχύει η ΚΥΑ (ΟΙΚ. 189533 – 07/11/2011) «Ρύθμιση θεμάτων σχετικών με τη λειτουργία των σταθερών εστιών καύσης για την θέρμανση κτιρίων και νερού», όπου στο άρθρο 2 «ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΑ ΚΑΥΣΙΜΑ» αναφέρεται : « ...τα μόνα επιτρεπόμενα καύσιμα είναι........τα καύσιμα στερεάς φιομάζας ( pellets, πυρηνύξυλο, woodchips, και άλλα) όπως ορίζεται στο Πρότυπο ΕΛΟΤ ΕΝ 14961-1»

ωστόσο στην Αγορανομική Διάταξη 14/89 (20/7/2005) στο άρθρο 146 «Διάθεση ελαιοπυρήνων» αναφέρεται :

"....1.Απαγορεύεται η χρησιμοποίηση των ανεκχείλιστων (ακατέργαστων) ελαιοπυρήνων για καύσιμη ύλη.

2.Κατ’ εξαίρεση, σε περίπτωση που είναι αδύνατη η διάθεση των ελαιοπυρήνων στα πυρηνελαιουργεία επιτρέπεται η χρησιμοποίηση αυτών

κατά διαφορετικό τρόπο (καύση κ.λ.π) μετά από άδεια που θα χορηγείται από τον αρμόδιο Νομάρχη και με την οποία θα καθορίζονται οι

λεπτομέρειες διάθεσης τους για κάθε περίπτωση.

3.Για την εφαρμογή της προηγούμενης παραγράφου οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να υποβάλλουν σχετική αίτηση στην αρμόδια Δ/νση Γεωργίας, η οποία και θα εισηγείται στο Νομάρχη για τη χορήγηση ή όχι της εν λόγω άδειας……»

Η εν λόγω αγορανομική διάταξη (14 / 89 ) με απόφαση του Υπουργείου Ανάπτυξης (Ιούνιος 2009) τροποποιήθηκε και στο άρθρο 126 «Υποχρεώσεις ελαιοτριβείων – Διάθεση ελαιοπυρήνων» αναφέρεται :

«...4. Απαγορεύεται η χρηση ακατέργαστων ελαιοπυρήνων για καύσιμη ύλη από οποιονδήποτε, εφόσον για τέτοια ενέργεια δεν έχει εκδοθεί

νομότυπη άδεια των αρμοδίων αρχών.....»

 

Δεν μπορεις δηλαδή να παρεις πυρήνα απο το ελαιοτριβείο και το στεγνωσεις στον ηλιο και να το χρησιμοποιησεις για καυση, παρα μονο να βαλεις πυρηνοξυλο (περιεκτικοτητα σε λαδι<2%)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πάντα μιλάμε για πυρηνόξυλο επεξεργασμένο. Άλλωστε είναι και πρακτικά δύσκολο να στεγνώσεις 5-6 τόνους (το ελάχιστο) ελαιοπυρήνα στον ήλιο χωρίς να έχεις απαραίτητη υποδομή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.