Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση στατικής επάρκειας


 
vali

Recommended Posts

Είμαι νέα μηχανικός και πρόκειται να βγάλω για πρώτη φορά μια άδεια εξαίρεσης απο κατεδάφιση (νομιμοποίηση) για ένα διόροφο δεκαετίας `60. Θα χρειαστεί να βεβαιώσω την στατική του επάρκεια, αφού πρώτα ελέγξω το κτίριο.

Μπορεί καποιος να μου πεί σε τι θα πρέπει να δώσω ιδιαίτερη προσοχή, ώστε το κτίριο να θεωρηθεί ασφαλές ως προς τη στατικότητά του?

Επίσης, θα χρειαστεί να καταθέσω πλήρη φάκελο αρχιτεκτονικών. Πόσο βάθος να θεωρήσω πως έχουν τα θεμέλια στις τομές?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1 Θα πρέπει να προσέξεις για τυχών ρογμές στις δοκούς και στους κόμβους.

2 Διατμιτικές ρηγματώσεις (45 μοίρες η Χ) σε τοιχοποιείες και υποστυλώματα.

3 Να μην εμφανίζεται ο οπλισμός των δομικών στοιχίων σε κανένα σημείο του κτιρίου (δηλαδή να μην έχει φύγει η επικάλυψη!).

4 Ρογμές λόγο διαφορικών καθιζήσεων στη βάση του κτιρίου.

5 Καμινάδες, κεραμίδια και γενικότερα δίαφορες προεξοχες που μπορεί να είναι ετοιμόρροπες.

(6) (Τυχών αυθερεσίες του μηχανικού. πχ πολύ λεπτά υποστυλώματα - δοκάρια για το φορτίο που παραλαμβάνουν, μεγάλοι πρόβολοι και γενικότερα λάθη που τραβούν το βλέμμα του μηχανικού.)

 

Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω γιατί και εγώ νέος μηχανικός είμαι.

 

:wink:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.