Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομική Άδεια σε μη οριοθετημένο ρέμα


DennisTheMenace

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι αναρτώ και σε αυτό το νήμα έδω το ίδιο ερώτημά μου μιας και εδώ ίσως είναι πιο σωστό να ναι αναρτημένο:

 

Συνάδελφοι έχω ένα αρτιο κατα παρέκκλιση γήπεδο με πλευρά σε ΜΗ οριοθετημένο ρέμα.

 

Η οικοδομησιμότητά του εξαρτάται από την ακριβή θέση της γραμμής δόμησης απο το παραπάνω ρέμα.

 

Προσπαθώ να καταλήξω πώς θα γράψω στη δήλωση του Ν651 το παραπάνω...

 

Κατ αρχήν, δεν ισχύει πλέον η παράγραφος 2 του αρθρου 6 του κτιριοδομικού κανονισμού που προέβλεπε την "προσωρινή οριογραμμή".

 

Και ισχύει η παράγραφος 2 του άρθρου 5 του Ν 4258 / 2014 που προβλέπει μια σειρά από ενέργειες (ακόμη και υδραυλική μελέτη) ώστε να οριστεί η "προσωρινή οριοθέτηση"

 

Και φυσικά με τον ίδιο νόμο προβλέπεται και κανονική οριοθέτηση...

 

Και επιπλέον στο αρθρο 9 λέει 20μ από γραμμή πλημμύρας

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

αρθρο 9 του Ν4258/14

4. Έως την έκδοση του προεδρικού διατάγματος που προβλέπεται στην παρ.1 του Αρθ-28 του
Ν-4067/12, οι αποστάσεις δόμησης από τις γραμμές πλημμύρας που αναφέρονται στην παρ.2 του Αρθ-
5 του παρόντος ορίζονται ως εξής:

Α. Για τις εντός σχεδίου και εντός ορίων οικισμών περιοχές, απόσταση 10 μέτρων από κάθε μία
των γραμμών πλημμύρας και

Β. για τις εκτός σχεδίου περιοχές, απόσταση 20 μέτρων από κάθε μία των γραμμών πλημμύρας.

--------------------------------------------------------------------------------------------

 

Στη δήλωση τι γράφω?

ΠΧ

... συμφωνα με τις κείμενες πολεοδομικές διατάξεις είναι άρτιο κατα παρέκκλιση με βάση το ταδε άρθρο αλλά μη οικοδομήσιμο μέχρι τον καθορισμό των γραμμών πλημμύρας του υδατορέματος σε εφαρμογή των διατάξεων του Ν4258/14"

???

 

ή να αποφύγω να πω μη οικοδομήσιμο και να πώ:

...είναι άρτιο κατα παρέκκλιση με βάση το ταδε άρθρο και για τον έλεγχο της οικοδομήσιμότητας απατείται ο καθορισμός των γραμμών πλημμύρας του υδατορέματος σε εφαρμογή των διατάξεων του Ν4258/14

 

 

 

EDIT:

Ηθελα να προσθέσω πως κατα την γνώμη μου το θέμα είναι πολύ σοβαρό εν γένει διότι με την πρόσφατη εισαγωγή του περιορισμού της απόστασης από γραμμές πλημμύρας κάνει αδύνατο τον έλεγχο οικοδομησιμότητας πρίν οριστούν αυτές οι γραμμές. Οι οποίες γραμμές εξ ορισμού (αρθρο 1 παρ. 7) προκύπτουν από σύνταξη υδραυλικής μελέτης....

 

Δηλαδή, από δω και πέρα και μέχρι να καθοριστούν οι προβλεπόμενες στην παρ. 1 του αρθρου 28 του ΝΟΚ , τι κάνουμε? όπου υπάρχει ρεμα , τι δηλώνουμε?

Edited by mitsus
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλημέρα, 

Αιτούμαι Άδειας νομιμοποίησης για αυθαίρετο κτίριο σε γεωτεμάχιο που συνορεύει στην μία πλευρά του με μη οριοθετημένο ρέμα. Η απόσταση του κτιρίου είναι άνω των 100μέτρων, οπότε πρακτικά δεν τίθεται επί της ουσίας ζήτημα απόστασης. Το όλο πρόβλημα είναι το διαδικαστικό, ειδικά ο χρόνος και το κόστος περαίωσης της διαδικασίας.

 

Ερώτηση : για τις άδειες νομιμοποίησης ισχύουν

α)οι διατάξεις του 4258

β) τα άρθρα περί προσωρινής οριοθέτησης με τις διαδικασίες του κτιριοδομικού (διατάξεις κατά το χρόνο ανέγερσης της κατασκευής δλδ )

γ) Τίποτα καθότι αποτελεί άδεια νομιμοποίησης για υφιστάμενο κτίριο το οποίο εμφανώς δεν εμπίπτει στη ζώνη 20μέτρων από τις όχθες του ρέματος

 

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, θα είμαι υπόχρεος,καθότι από υπηρεσίες και πολεοδομία δεν βγάζω άκρη!

Edited by stathis.mp
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Δεν ξέρω αν μετά από τόσα χρόνια σε ενδιαφέρει ακόμα το θέμα. Επειδή έχω ένα ανάλογο θέμα με οικόπεδο μέσα από το οποίο διέρχεται ρέμα, μου είπαν σήμερα από την αρμόδια ΥΔΟΜ ότι ακόμα κι αν η προσθήκη μου είναι στην άλλη άκρη του οικοπέδου (>50μ) δεν γλιτώνω την διαδικασία που περιγράφει ο Ν.4258/2014. Μου το περιέγραψαν ως "επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία"...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το ίδιο θέμα απασχολεί κι εμένα! και νομίζω θα έχει απασχολήσει και συναδέλφους για εκατοντάδες περιπτώσεις εκτός σχεδίου.  Παντού υπάρχουν μικρά ρέματα. Αν δεν θέσεις μια εύλογη απόσταση, καθορισμένη όμως - όχι "πλησίον" ή "κοντά", δεν βγαίνει λογικό συμπέρασμα. 
 

Παράθεση

 

Παρ.2 Άρθρο 5 ΝΟΜΟΣ 4258/2014
Σε κάθε περίπτωση η δόμηση επιτρέπεται εκτός των ως άνω γραμμών πλημμύρας και των όχθεων του υδατορέματος και σε απόσταση από αυτές που καθορίζεται σύμφωνα με την παρ. 1 του άρθρου 28 του N. 4067/2012 (Α΄ 79), με την επιφύλαξη όσων ορίζονται στο άρθρο 9 του παρόντος νόμου.

Παρ.1 Άρθρο 28 ΝΟΜΟΣ 4067/2012:
1. Με π.δ., που εκδίδεται μετά από πρόταση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας, καθορίζονται οι όροι και προϋποθέσεις δόμησης κοντά (???) σε ρέματα

 

Παράδειγμα 100 στρέματα αγροτεμάχιο με ρέμα στο ένα όριο έχει περιοχές του γηπέδου σε απόσταση πάνω από 50 ή ακόμα κι 100 μέτρα από την κοίτη.  Άλλο αγρομτεμάχιο 4 στρεμάτων απέχει από το ρέμα κατά ένα μικρό αγροτεμάχιο και αν και δεν εφάπτεται η απόστασή του από την κοίτη είναι μικρότερη από 50 ή και 20μ.

Στο παράδειγμα αυτό το πρώτο αγροτεμάχιο δεν χτίζει χωρίς οριοθέτηση και το δεύτερο χτίζει, προφανώς παράλογο!

Edited by csimeon
Link to comment
Share on other sites

On 9/11/2015 at 1:57 ΜΜ, stathis.mp said:

Καλημέρα, 

Αιτούμαι Άδειας νομιμοποίησης για αυθαίρετο κτίριο σε γεωτεμάχιο που συνορεύει στην μία πλευρά του με μη οριοθετημένο ρέμα. Η απόσταση του κτιρίου είναι άνω των 100 μέτρων, οπότε πρακτικά δεν τίθεται επί της ουσίας ζήτημα απόστασης. Το όλο πρόβλημα είναι το διαδικαστικό, ειδικά ο χρόνος και το κόστος περαίωσης της διαδικασίας.

αν δεν γίνει οριοθέτηση του ρέματος ακόμη και η απόσταση των 100μ δεν μπορεί να θεωρηθεί ως προφανώς μεγαλύτερη των 20μ από τις οριογραμμές του ρέματος, γιατί υπάρχει και η περίπτωση το ρέμα να είναι τέτοιου μεγέθους που να πλημμυρίζει όλη  την περιοχή, δηλαδή όλο το γήπεδο ανέγερσης

εδιτ

Συγνώμη σ' απάντησα βάσει των γενικών διατάξεων του κτιριοδομικού ενώ πλέον ισχύουν τα παρακάτω του νέου Ν

Περίπτωση σε μη οριοθετημένο ρέμα

γ) στα μεγάλα ρέματα με έκταση λεκάνης απορροής μεγαλύτερης των δέκα (10) τ.χ., όταν βρίσκονται εκτός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως, ή μεγαλύτερης των πέντε (5) τ.χ., όταν βρίσκονται εντός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως, γραμμή πενήντα (50) μέτρων εκατέρωθεν της βαθιάς γραμμής του ρέματος.

Οπότε σωστά επικαλείσαι ότι τα 100μ από τα όρια, υπερβαίνουν τα επιβαλλόμενα 50μ από τη βαθιά γραμμή 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

 πλέον ισχύουν τα παρακάτω του νέου Ν

Περίπτωση σε μη οριοθετημένο ρέμα

γ) στα μεγάλα ρέματα με έκταση λεκάνης απορροής μεγαλύτερης των δέκα (10) τ.χ., όταν βρίσκονται εκτός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως, ή μεγαλύτερης των πέντε (5) τ.χ., όταν βρίσκονται εντός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως, γραμμή πενήντα (50) μέτρων εκατέρωθεν της βαθιάς γραμμής του ρέματος.

Οπότε σωστά επικαλείσαι ότι τα 100μ από τα όρια, υπερβαίνουν τα επιβαλλόμενα 50μ από τη βαθιά γραμμή 

Καλημέρα, κι ευχαριστώ.  Σχετικά με όσα γράφεις, ποιόν εννοείς νέο νόμο;

Παράθεση

 

ΝΟΜΟΣ ΥΠ΄ ΑΡΙΘ. 4258 ΦΕΚ Α΄94/14.4.2014

Διαδικασία Οριοθέτησης και ρυθμίσεις θεμάτων για τα υδατορέματα - ρυθμίσεις Πολεοδομικής νομοθεσίας και άλλες διατάξεις.

Άρθρο 1, Ορισμοί, παρ.2:

2. Μικρά υδατορέματα (επιφανειακές πτυχώσεις απορροής): οι επιφανειακές πτυχώσεις του εδάφους που είναι αποδέκτες των υδάτων της επιφανειακής απορροής, με έκταση λεκάνης απορροής μικρότερης ή ίσης του 1,0 τχ, όταν βρίσκονται εκτός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως ή μικρότερης ή ίσης των 0,50 τ.χ. όταν βρίσκονται εντός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως. Ως σημείο έναρξης της μέτρησης της λεκάνης απορροής ορίζεται κάθε σημείο της βαθιάς γραμμής της επιφανειακής πτύχωσης

και

Άρθρο 4, Εξαιρέσεις από την Οριοθέτηση, παρ. 2

2. Για μικρά υδατορέματα, όπως αυτά ορίζονται στην παρ. 2 του άρθρου 1 του παρόντος, δεν απαιτείται η οριοθέτησή τους.Το ίδιο ισχύει και για τις περιπτώσεις της παραγράφου 4 του άρθρου 3 όπου λειτουργεί κτηματολογικό γραφείο και έχουν αποτυπωθεί τα ρέματα.

 

εγώ αυτό τον νόμο ξέρω.  Το ίδιο εννοείς; αλλά έχεις παραθέσει ελαφρά διαφορετικό κείμενο.

Τέλος σχετικά με το "επικαλείσαι" (το μικρό ρέμα), ποιός βεβαιώνει και πως την έκταση της λεκάνης απορροής; αρκεί ιδιώτης τοπογράφος, ή μηχανικός;  Το βεβαιώνει στο σχέδιο τοπογραφικού αίτησης αδείας ή προηγείται άλλη διαδικασία;
Έχει κάποιος συνάδελφος βγάλει άδεια χαρακτηρίζοντας το ρέμα μικρό στο τοπογραφικό αδείας;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η γνώμη μου

ότι τη βαθιά γραμμή την καθορίζει ο τοπογράφος κατά την αποτύπωσή του  βάσει υψομέτρων της κοίτης του ρέματος

image.png.7a235eaec92b59ca6a4d212ba44fa8f8.png

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

tetris

αναφέρθηκα μόνο την βαθιά γραμμή σε σχέση με όσα ανέφερα δηλ

20 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

γ) στα μεγάλα ρέματα με έκταση λεκάνης απορροής μεγαλύτερης των δέκα (10) τ.χ., όταν βρίσκονται εκτός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως, ή μεγαλύτερης των πέντε (5) τ.χ., όταν βρίσκονται εντός ορίων οικισμών ή σχεδίων πόλεως, γραμμή πενήντα (50) μέτρων εκατέρωθεν της βαθιάς γραμμής του ρέματος.

Οπότε σωστά επικαλείσαι ότι τα 100μ από τα όρια, υπερβαίνουν τα επιβαλλόμενα 50μ από τη βαθιά γραμμή 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.