Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική Άδεια σε μη οριοθετημένο ρέμα


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα να ρωτήσω, εάν εντός των 10 μ. απόστασης από μη οριοθετημένο ρέμα (μικρό υδατορέμα), μπορεί να πραγματοποιηθεί διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου. Δηλαδή, εντός αυτής της ζώνης, θα μπορούσε κανείς να σχεδιάσει και να χωροθετήσει πέργκολες, κλίμακες, θέσεις στάθμευσης ή οτιδήποτε άλλο παρεμφερές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

H ίδια δημοσίευση σε διαφορετικά θέματα και ενότητες του φόρουμ δεν επιτρέπεται. Παραμένει σε ισχύ μόνο η παρούσα. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας σε μια υπόθεση...δίπλα σε μη οριοθετημένο ρέμα θέλουμε να βγάλουμε άδεια για διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου με πισίνες προκατασκευασμένες (θα γίνουν εκσκαφές) και θα γίνει και κάποια περίφραξη. Στην έρευνα που έκανα δεν είχε τέτοιες εργασίες και αν κατάλαβα καλά μόνο αν γίνει οριοθέτηση μπορούμε μετά τα 20 μέτρα να κάνουμε εργασίες

Ισχύουν αυτά ή υπάρχει κάποια νεα εγκύκλιος που μου διέφυγε ?

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Για όλα τα ρέματα απαιτείται οριοθέτηση. Για τις ανάγκες έκδοσης οικοδομικής άδειας κοντά σε ρέμα (μικρό ή μεγάλο) μπορεί να γίνει προσωρινή οριοθέτηση (από ιδιώτη μηχανικό) δηλαδή υδραυλικός υπολογισμός γραμμών πλημμύρας. Από αυτές τις γραμμές πλημμύρας πρέπει να τηρηθούν οι αποστάσεις των κατασκευών (N4258/2014).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Σε ιδιοκτησία που πρόκειται να εκδοθεί οικοδομική άδεια, ελέγχοντας το ρυμοτομικό διάγραμμα, είδα ότι εντός της ιδιοκτησίας φαίνεται στο ρυμοτομικό να διέρχεται μία διακεκομμένη γραμμή. Το ερώτημα μου είναι αν αυτή τη γραμμή τη θεωρώ ρέμα ή είναι κάτι άλλο; Στην πολεοδομία που ρώτησα, δεν ξέρουν να απαντήσουν.

Παραθέτω και το απόσπασμα του ρυμοτομικού με σημειωμένο το όριο της ιδιοκτησίας

image.png.3fa77e78c7f4fdc5e594f4064a7715ec.png

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αμα παρατηρήσεις τη μορφολογία των ισοϋψών, δυστυχώς αυτό τεκμαίρεται συνάδελφε. Ακόμη και αν δεν είχε τη διακεκομμένη γραμμή δηλαδή, είναι φως φανάρι ότι περνάει ρέμα. Καλά θα κάνουν να ντρέπονται στην πολεοδομία. Τα συλλυπητήριά μου και καλή δύναμη. Ποια περιοχή είναι αυτή? Αν κάνεις offset τη γραμμή του ρέματος 30m δεξιά προφανώς δεν σου περισσεύει κάτι απο το οικόπεδο, σωστά? Εγώ θα ξεκινούσα με ερώτηση στην πολεοδομία αρχικά αν δίνει άδειες ακόμη και με προσωρινή οριοθέτηση ή τις έχει παγώσει γενικώς.

Edited by Pavlos33
Έγινε διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος & Προσθήκη τονισμού κειμένου (βλ. κανόνες συμμετοχής)-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, David Winston said:

Αμα παρατηρήσεις τη μορφολογία των ισοϋψών, δυστυχώς αυτό τεκμαίρεται συνάδελφε. Ακόμη και αν δεν είχε τη διακεκομμένη γραμμή δηλαδή, είναι φως φανάρι ότι περνάει ρέμα. Καλά θα κάνουν να ντρέπονται στην πολεοδομία. Τα συλλυπητήριά μου και καλή δύναμη. Ποια περιοχή είναι αυτή? Αν κάνεις offset τη γραμμή του ρέματος 30m δεξιά προφανώς δεν σου περισσεύει κάτι απο το οικόπεδο, σωστά? Εγώ θα ξεκινούσα με ερώτηση στην πολεοδομία αρχικά αν δίνει άδειες ακόμη και με προσωρινή οριοθέτηση ή τις έχει παγώσει γενικώς.

Η περιοχή είναι Θρακομακεδόνες. Γενικά είναι δομημενή και στις περιοχές από όπου διέρχεται η διακεκομμένη γραμμή. Δεν φαίνεται να έχει ληφθεί υπόψη στην έκδοση των οικοδομικών αδειών 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, παρατηρώντας το ρυμοτομικό η διακεκομμένη γραμμή συνεχίζει μέχρι το απέναντι οικοδομικό τετράγωνο. Μετά σταματάει απότομα όπως φαίνεται παρακάτω

 

image.png.780efa31581f7640eb28e56e3157e1da.png

Edited by texter
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.