Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομική Άδεια σε μη οριοθετημένο ρέμα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

Σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο που συνορεύει με μη οριοθετημένο ρέμα, γνωρίζετε εάν μπορουν μέσα στην απόσταση των 20μ να γίνουν πισίνα και διαμορφώσεις (βεράντες, πέργολες, BBQ).

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν, ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, όμως

αφ'ενός μάλλον εννοείς το άρθρο 6. παρ. 2.1  του κτιριοδομικού που αναφέρεται σε δόμηση κοντά σε μη οριοθετημένα ρέματα σε απόσταση μεγαλύτερη απο 20μ,

αφ΄ετέρου το ερώτημα συνίσταται στο κατα πόσον η έννοια ''δόμηση'' του άρθρου 6.παρ2.1 του κτιριοδομικού αφορά κατασκευές που μετρούν στην κατά ΓΟΚ και ΝΟΚ ''δόμηση'' ή μήπως αφορά τα κατά κτιριοδομικό κανονισμό ΄΄δομικά έργα'' όπως ορίζονται σε αυτόν στο άρθρο 2 παρ.1 .

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδευκτη!

Edited by banskoboy
Link to comment
Share on other sites

"1. στα ρεματα, των οποιων οι οριογραμμες εχουν καθοριστει συμφωνα με τις διαταξεις του αρθρου 188, η ανεγερση κτιριων, εγκαταστασεων ή περιτοιχισματων

και γενικα η δομηση ρυθμιζεται ως  εξης...

 

2. στα ρεματα των οποιων οι οριογραμμες δεν εχουν ακομα καθορισθει η  δομηση επιτρεπεται κλπκλπ"

 

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η διαδικασια οριοθετησης του ρέματος, και τα τυχον εργα που μπορει να απαιτηθουν, μπορει να τραβηξουν παρα πολυ σε χρονο και να εκτοξέυσουν το κοστος της αδειας.

 

Θα σε συμβουλευα να μη μπλεξεις με τετοιες ιστοριες και απλα να κουνησεις το κτιριο σου, ωστε να εχεις τα 20 μ απο την προσωρινη οριογραμμη.

 

Εαν μπεις στη διαδικασια να κανεις οριστικη οριοθέτηση ετοιμασου, για πολυ κοπο και χρημα.

 

Ενδεικτικη διαδικασία για οριστική οριοθέτηση

 

Πρεπει να γινει καποιο υδρολογικο μοντέλο στην περιοχη, και να προσδιορίστει η παροχη του ρέματος για περιοδο επαναφορας 50 ετων.

Δεν ξερω ποσο μεγαλη λεκανη απορροης μπορει να εχει το ρέμα που σε ενδιαφερει.

Για να υπολογιστει η παροχη, θα χρειαστει ομβρια καμπυλη, αλλη τεραστια ιστορια μεχρι να τη δεχθει η υπηρεσία, αφου ειναι κομβικης σημασίας για την ολη μελετη οριοθετησης. Επειτα θελει λεπτομερη τοπογραφικη αποτυπωση, υδραυλικη επίλυση του ρέματος και χάραξη των γραμμων πλημμυρας για την παροχη που υπολογιστηκε. Αν εισαι σε κομματι με μικρες κλισεις και "αδιαμόρφωτη" διατομη και δεδομένου οτι η παρχοη των 50 ετων ειναι ιδιαιτερα μεγάλη (εχε υπόψιν οτι η προσφατη πολυ μεγάλη βροχη στην Αθηνα το Φεβρουαριο του 2013 που εγινε κολαση νομιζω οτι αντιστοιχουσε σε Τ=35 ετη αν θυμαμαι καλα καποιον καθηγητη του ΕΜΠ που ειχε μιλησει), τοτε οι γραμμες πλημμυρας θα ειναι σε αρκετα μεγαλη εκταση.

 

Στη συνέχεια θα μπεις στη διαδικασια ενδεχομένως να προτεινεις έργα , προφανώς κάποια διαμόρφωση και επενδυση της διατομής, με ηπια παρεμβαση για να περιορισεις τις γραμμες πλημμυρας. Δε θα δεχθουν μεγάλες παρεμβάσεις, σκυροδέματα, αναβαθμους , οχετους κλπ, οποτε ειναι και αυτο ενα θέμα το τι εργα τελικα θα απαιτηθουν (εαν απαιτουνται).

 

Αφου ολα αυτα εγκριθουν και κατασκευαστουν τοτε θα πρεπει να βγει και ΦΕΚ με τις τελικες οριογραμμες και τοτε να πας σε αποσταση μικροτερη απο τα 20 μ συμφωνα με το αρθρο 349 του κτιριοδομικου.

 

 

Η Διαδικασία ειναι τεχνικα απαιτητικη,  έχει πολυ γραφειοκρατία, (έγκριση όμβριας, έγκριση πάροχής, έγκριση έργων, ΦΕΚ οι οριογραμμές), έχει σημαντικό κόστος.  Στο ξαναλέω : μη μπλέξεις. Κάνε μια τροποποιηση στο ΔΚ. Δε γινεται να μη σε παιρνει με κανενα τροπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Σε δική μου αντίστοιχη περίπτωση έχω ρέμα εντός οικισμού μη οριοθέτημενο , αποτυπωμένο στην διανομή του οικισμού .

Οταν έγινε η διανομη του οικισμού το παραπάνω ρέμα κόπηκε στην διανομη σε τρία μικρότερα κομμάτια με διαφορετικη αρίθμηση αλλα με χαρακτηρισμό ρέματα , εκεί που κόβεται το ρέμα παίρνουν δρόμοι του οικισμου. Κάποια στιγμή ο Δημος όταν άσφαλτο στρώθηκαν οι δρόμοι του οικισμου έκανε τεχνικά έργα με υπόγειες σωλήνες για την απορροής του ρέματος, αλλα τόσα χρόνια μετά δεν έχουν κανένα στοιχείο, και μετά απο γραπτή αίτηση που τους έκανα μου απάντησαν ότι δεν έχουν στοιχεία για το συγκεκριμένο ρέμα , το ίδιο μου απάντησαν και απο τις τεχνικές υπηρεσίες της Περιφέρειας.

 

Το ρεμα αυτό κόβει τρία οικοδομικά τετράγωνα στον οικισμό, έχουν γινει τεχνικά έργα σε μεγάλο μήκος του, το οικόπεδο του πελάτη μου και τα υπόλοιπα που συνορεύουν με το ρέμα και απο τις 2 πλευρές έχουν πλάτος 20-25 μ. Κατι που καθιστά αδύνατη την δόμηση στα παραπάνω οικόπεδα διατηρώντας την απόσταση των 20 μ.

 

Πως να αντιμετωπίσω την κατάσταση ? Η οριοθέτηση του ρέματος σήμερα και ύστερα η διευθέτηση του ειναι πολυ επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία όπως ανέφερε και ο συνάδελφος πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε δική μου αντίστοιχη περίπτωση έχω ρέμα εντός οικισμού μη οριοθέτημενο , αποτυπωμένο στην διανομή του οικισμού .

Οταν έγινε η διανομη του οικισμού το παραπάνω ρέμα κόπηκε στην διανομη σε τρία μικρότερα κομμάτια με διαφορετικη αρίθμηση αλλα με χαρακτηρισμό ρέματα , εκεί που κόβεται το ρέμα παίρνουν δρόμοι του οικισμου. Κάποια στιγμή ο Δημος όταν άσφαλτο στρώθηκαν οι δρόμοι του οικισμου έκανε τεχνικά έργα με υπόγειες σωλήνες για την απορροής του ρέματος, αλλα τόσα χρόνια μετά δεν έχουν κανένα στοιχείο, και μετά απο γραπτή αίτηση που τους έκανα μου απάντησαν ότι δεν έχουν στοιχεία για το συγκεκριμένο ρέμα , το ίδιο μου απάντησαν και απο τις τεχνικές υπηρεσίες της Περιφέρειας.

 

Το ρεμα αυτό κόβει τρία οικοδομικά τετράγωνα στον οικισμό, έχουν γινει τεχνικά έργα σε μεγάλο μήκος του, το οικόπεδο του πελάτη μου και τα υπόλοιπα που συνορεύουν με το ρέμα και απο τις 2 πλευρές έχουν πλάτος 20-25 μ. Κατι που καθιστά αδύνατη την δόμηση στα παραπάνω οικόπεδα διατηρώντας την απόσταση των 20 μ.

 

Πως να αντιμετωπίσω την κατάσταση ? Η οριοθέτηση του ρέματος σήμερα και ύστερα η διευθέτηση του ειναι πολυ επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία όπως ανέφερε και ο συνάδελφος πιο πάνω.

 

Γεια σας

Υπάρχει κάτι νεότερο για το θέμα σας;

Αντιμετωπίζω την ίδια περίπτωση, με μόνη διαφορά ότι τα τελευταία χρόνια το ρέμα χρησιμοποιείται απο τον Τ.Ο.Ε.Β. για την άρδευση.

Δεν ξέρω, αν αυτό βοηθάει, η όχι.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γνωρίζει κανείς αν εκδόθηκε ποτέ το περίφημο Π.Δ. για τα ρέματα όπως αναφέρει ο ΝΟΚ;

 

Η μία πλευρά του οικοπέδου απέχει από οριοθετημένο και διευθετημένο ρέμα περίπου 6,5μ. Βάσει κτιριοδομικού μπορώ να χτίσω κανονικά, αλλά αν ισχύει η απόφαση του ΣτΕ τί κάνουμε;

Έχει σημασία η απάντηση διότι κρίνεται η αγοραπωλησία ή όχι του εν λόγω οικοπέδου.

 

 

EDIT: Μη νόμιμη κρίθηκε η παράγραφος 2 του άρθρου 6, δηλαδή για περιπτώσεις προσωρινά οριοθετημένων ρεμάτων. Η περίπτωσή  μου ανήκει στην παράγραφο 1, οπότε αν δεν έχει βγει Π.Δ. υποθέτω πατάω πάνω σε αυτό για να δώσω απάντηση...;

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.