Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέματα για διευκρίνιση μετά τις Τεχνικές Οδηγίες εφαρμογής του ΝΟΚ


Recommended Posts

Για το συγκεκριμένο δε βλέπω να υπάρχει αβεβαιότητα για αδόμητο όμορο. Ισχύει αποκλειστικά το 1α (απέχεις) με μόνη δυνατή εξαίρεση το 1στ (κολλάς λόγω 9μετρου). Δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα ...

 

Μιά που ανέφερες όμως το άρθρο 14 ... θα επισημάνω ότι στις οδηγίες έπρεπε να υπάρχει μιά διαγραφή και μιά προσθήκη :

 

β) Όταν στο κοινό πλάγιο όριο όμορων οικοπέδων υπάρχει κτίσμα σε απόσταση μεγαλύτερη του ενός μέτρου από το κοινό όριο
που έχει ανοίγματα στην πλευρά αυτή
, το κτίριο οφείλει να έχει κατ’ ελάχιστο απόσταση δ από το κοινό πλάγιο όριο.

η) Εάν το όριο του οικοπέδου είναι κοινό με περισσότερα του ενός οικόπεδα το κτίριο τοποθετείται σε απόσταση Δ ή δ εφόσον μόνο ένα εκ των ομόρων βρίσκεται σε απόσταση
μεγαλύτερη του ενός μέτρου
από το κοινό όριο και υποχρεωτικά μόνο κατά το τμήμα του οικοπέδου αυτού.

 

Τα ανοίγματα δεν έπρεπε να είναι απαιτούμενα γιατί είναι αμφιλεγόμενη και μη μόνιμη κατάσταση.

Η προσθήκη απαιτείται αν και εννοείται (και από τα σχέδια).
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλα δεν μπορω να καταλαβω μια και ολο και καλα το σκεπτικο του Νοκ ειναι περι προστασιας του περιβαλλοντος κτλ Γιατι οταν εχω ομμορο αδομητο οικοπεδο σε πλαινο οριο μπορω να εφαπτομαι και οταν εχω ομμορο αδομητο οικοπεδο στο πισω οριο δεν μπορω.Απο την αλλη την εννιαμετρο οπου μπορω την αποφευγω γιατι κατα το παρελθον δεν μου ειχε βγει σε καλο η εφαρμογη της

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

προς καν62 το κείμενο είναι από το αρχικό που μάλλον δόθηκε από το υπεκα στο τεε, αρχιτέκτονες κλπ για παρατηρήσεις και μετά άλλαξε μαζί με άλλα δύο σχήματα κλιμακοστασίων. Ο νόμος αναφέρει ότι αφαιρούνται τα κλιμακοστάσια που είναι υποχρεωτικά από τον κανονισμό (και δεν αναφέρεται μόνο στον αριθμό αλλά και στις διαστάσεις του κλιμακοστασίου , άλλο είναι για κατοικία άλλο για γραφεία και άλλο για σχολεία) και έως 25 μ2 με τις οδηγίες το υποχρεωτικά λαμβάνεται μόνο ως προς τον αριθμό των κλιμακοστασίων και από εκεί και πέρα ο κάθε μελετητής ελεύθερα μπορεί να σχεδιάζει όποιο κλιμακοστάσιο θέλει και 25μ2 από αυτά να μην τα προσμετράει στη δόμηση οδηγώντας βέβαια σε νέες προστριβές με τις υδομ για την λογική σχεδίασης του κλιμακοστασίου και στο τι είναι διάδρομος που μετράει στη δόμηση και τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

Κτιριοδομικος αρθρο 13 παραγραφος 5

Σε κτίρια που εξυπηρετούνται στο σύνολό τους με μία μόνο κλίμακα, η κλίμακα αυτή προσμετράτε για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης που πραγματοποιείται στο οικόπεδο.

Σε κτίρια που εξυπηρετούνται σε όλη την επιφάνειά τους με δύο ή περισσότερες κλίμακες, προσμετρώνται για τον υπολογισμό του συντελεστή δόμησης που πραγματοποιείται στο οικόπεδο μία κλίμακα ανά 500 m2 κάλυψης του οικοπέδου. Δηλαδή προσμετρώνται μία κλίμακα για κάλυψη μέχρι 500 m2, δύο κλίμακες για κάλυψη μέχρι 1000 m2 , τρεις κλίμακες για κάλυψη μέχρι 1500 m2 και ούτω καθ'εξής.

Οι υπόλοιπες κλίμακες του κτιρίου εφόσον εξυπηρετούν το αυτό τμήμα που εξυπηρετούν οι παραπάνω κλίμακες δεν προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης που πραγματοποιείται στο οικόπεδο, θεωρούμενες κλίμακες κινδύνου, πρόσθετες στις απαιτούμενες για την εξυπηρέτηση σε συνθήκες κανονικής λειτουργίας.

 

Νοκ αρθρο 11 παραγραφος 6δ

Δεν προσμετραται στον ΣΔ Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και τωνπλατύσκαλων και για επιφάνεια έως 25 τ.μ. ανά όροφο και ανά κλιμακοστάσιο

 

Συνοψιζοντας ολα τα παραπανω η αποψη μου ειναι οτι στα 25 τμ που αφαιρουνται απο τον ΣΔ περιλαμβανονται:

1.Η σκαλα με το φαναρι

2.Ο ανελκυστηρας με τα τοιχεια του

3.Το πλατυσκαλο μπροστα στην σκαλα καθως και το πλατυσκαλο μπροστα απο την πορτα του ανελκυστυρα

(εδω υπαρχει το ερωτημα γιατι η οδηγια αναφερει οτι το πλατυσκαλο μπροστα απο την σκαλα δεν προσμετραται για πλατος τουλαχιστον οσο αυτη

ενω παρακατω κανει σαφες οτι οι διαδρομοι που αποτελουν συνεχεια του πλατυσκαλου της σκαλας δεν συμετεχουν στα 25 τμ .Η απορια δηλαδη ειναι γιατι χρισιμοποιειται η λεξη τουλαχιστον)

4.Εαν εχω ενα κλιμακοστασιο τοτε αφαιρω τα 25 τμ απο καθε οροφο απο αυτο

5.Εαν εχω δυο κλιμακοστασια και καλυψη μικροτερη απο 500 τμ τοτε απο το υποχρεωτικο αφαιρω τα 25 τμ ανα οροφο ενω το δευτερο δεν μετραει στον ΣΔ σαν κλιμακα κινδυνου

6.Εαν εχω δυο κλιμακοστασια και καλυψη μεγαλυτερη απο 500 τμ τοτε και τα δυο κλιμακοστασια θεωρουνται υποχρεωτικα και αφαιρουνται 25 τμ απο το καθε ενα

 

Επισυναπτω τρια σκαριφηματα κλιμακοστασιων να μου πειτε καμμια γνωμη.Με κοκκινο περικλυεται η επιφανεια που μεχρι 25 τμ δεν προσμετραται στην δομηση

ΚΛΙΜΑΚΟΣΤΑΣΙΑ.pdf

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους!

 

Διάβασα σήμερα το Τεύχος Τεχνικών οδηγιών και θα ήθελα την άποψη σας για 3 θέματα:

 

α) Στην παράγραφο 28 (σελίδα 4) γίνεται αναφορά στους εσωτερικούς εξώστες.

Παρόλο που αυτή τη φορά διευκρινίζεται ότι είναι ο ανοιχτός χώρος των εσωτερικών εξωστών που δεν προσμετράει στο Σ.Δ., νομίζω ότι δεν δίνεται μια σαφής απάντηση σε σχέση με τον τρόπο που διαφοροποιείται ο εσωτερικός εξώστης με τον όροφο. Στη συνήθη περίπτωση π.χ. μεζονέτας (ενιαία ιδιοκτησία) που επάνω από το καθιστικό έχω κενό και ο όροφος είναι σε εσοχή, μπορώ να θεωρήσω ότι έχω εσωτερικό εξώστη και όχι όροφο?

 

β) Στην παράγραφο 6η (σελίδα 14) αναφέρεται το εξής:

"Δεν προσμετράται στη δόμηση το άνοιγμα σε κάθε πλάκα δαπέδου των κατακόρυφων αγωγών εμβαδού τουλάχιστον 0,50. τ.μ. εξυπηρέτησης μηχανολογικών εγκαταστάσεων του κτηρίου."

 

Σε κτήριο που υπάρχουν 10 shaft 0,40τ.μ. το καθένα, μετράνε όλα στο Σ.Δ. ή θεωρείται ότι αθροιστικά έχω 4τ.μ. shaft και δεν προσμετρούνται;

 

γ) Παραμένει αδιευκρίνιστο ένα σημείο του ΝΟΚ στο άρθρο 25 στο οποίο αναφέρεται ότι δίνεται κίνητρο αύξησης του Σ.Δ. κατά 5% για τα κτήρια ελάχιστης ενεργειακής κατανάλωσης. Στα εκτός σχεδίου ακίνητα για τα οποία το συγκεκριμένο άρθρο έχει ισχύ, ο Σ.Δ. μπορεί να αυξάνεται αλλά η μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση περιορίζεται στα 200 + τ.μ. Δεν θα έπρεπε λογικά η διατύπωση να είναι:

"Δίνεται κίνητρο αύξησης της μέγιστης επιτρεπόμενης δόμησης κατά 5%";

 

Αν κάποιος διαφωνεί στην ερμηνεία των άρθρων ή καταλαβαίνει κάτι παραπάνω, παρακαλώ ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

καλη χρονια

α.Οπως το αντιλαμβανομαι εγω το παταρι για να μην προσμετραται στην δομηση εκτος ολων των αλλων πρεπει και η χρηση του να ειναι βοηθιτικη ως προς την χρηση του υποκειμενου οροφου.Πιο συγκεκριμενα η τεχνικη οδηγια αναφερει οτι αποτελεί λειτουργικό παράρτημα της υποκείμενης επιφάνειας.Επιπλεον το κλειστο τμημα ενος παταριου προσμετραται στην δομηση ακομα και αν η χρηση που εξυπηρετει το κλειστο αυτο τμημα ειναι βοηθιτικη (πχ ενα wc)

β.Σε καθε οροφο πρεπει για τα μηχανολογικα σου να εχεις ανοιγμα τουλαχιστον 0.50 τμ για να μην σου προσμετραται στο ΣΔ .Ο υπολογισμος των ανοιγματων δεν γινεται αθροιστικα

γ.Δεν την εχω δουλεψει την εκτος σχεδιου οποτε δεν μπορω να εχω αποψη

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους και καλές δουλειές.

 

Στο τεύχος τεχνικών οδηγιών εφαρμογής στο άρθρο 2 παρ. 42 αναφέρει οι διαστάσεις του κτιρίου καθορίζονται από τον φέροντα οργανισμό και τα τοιχία πλήρωσης και δεν προσμετρούνται υλικά επικάλυψης μέχρι 15εκ. καθώς και η εξωτερική θερμομόνωση άνω των 6εκ.

 

Κατά την γνώμη μου αυτό προκαλεί μεγάλη σύγχυση, δηλαδή μπορώ να πάω να βάλω ένα μέτρο θερμομόνωση και να μην μετρήσει σε δόμηση, κάλυψη και αποστάσεις Δ;

 

Όλο αυτό έρχεται σε αντιπαράθεση με το άρθρο 11 παρ. 3ια και 3κ του ΝΟΚ.

 

Εσείς τι λέτε για όλο αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Ας το αιτιολογήσουμε και δεν μετράει στον συντελεστή δόμησης, τι γίνεται όμως με τι αποστάσεις Δ, μιας και η διευκρίνηση αναφέρεται σε διαστάσεις κτιρίου;

Link to comment
Share on other sites

'Αλλο ένα μπέρδεμα.

'Οχι μόνο αυτό, αλλά και κατά τον τελικό έλεγχο ένας Ε.Δ. από που θα μετράει τις διαστάσεις του κτιρίου και τις υποχρεωτικές αποστάσεις από τα όρια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.