Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενημέρωση του ΥΠΕΚΑ για τις αυξημένες συγκεντρώσεις σωματιδίων στην ατμόσφαιρα, λόγω καύσης ξυλείας


Kakos_lykos

Recommended Posts

http://www.lifo.gr/team/bitsandpieces/35197

 

Δεν πρέπει να ασκούνται διώξεις σε τέτοια καραμπινάτα ψεύδη και επικίνδυνα για τη δημόσια υγεία δημοσιεύματα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι τρλλάρουν και στα άρθρα.....Οτι του κατέβει γράφει ο καθένας....Οτι δηλώσεις είσαι...Ελλαδστάν

 

Εδιτ να μην ξαναποστάρω...

 

Εδώ πάντως άλλα λέει http://news247.gr/eidiseis/koinonia/perivallon/epidothsh_gia_energeiaka_tzakia_kata_ths_aithalomixlhs.2078028.html

 

Δείτε και τα αντίστοιχα θέματα δίπλα για το επίδομα θέρμανσης...

Edited by ikaros13
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δείτε και τα αντίστοιχα θέματα δίπλα για το επίδομα θέρμανσης...

 

"Εκ μέρους του ΚΚΕ, η ειδική αγορήτρια, Διαμάντω Μανωλάκου, μίλησε για "κατασταλτικό" νομοσχέδιο, αφού προβλέπει κυρώσεις αν δεν υπάρχει πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης, κάτι που επιφέρει όφελος κυρίως στο μεγάλο κατασκευαστικό κεφάλαιο."

Edited by chrisven
Link to comment
Share on other sites

1) για την αιθαλομίχλη δεν σχολιάζω...όταν κάποιος πνίγεται ας μην τον κατηγορούμε επειδή μας βουτάει από το λαιμό. Ας αναρωτηθούμε καλύτερα τι κάναμε για να μην τον αφήσουμε να πνιγεί!Το έχω ξαναγράψει πως η έλλειψη κοινωνικής συνοχής είναι το πρόβλημα του σύγχρονου ανθρώπου. Οι Έλληνες το είχαν αλλά ζήλεψαν το υλιστικό ευδαιμονικό δυτικό τρόπο ζωής. Τώρα αναρωτιόμαστε γιατί ο γείιτονας πετάει τη βερνικομένη καρέκλα για να ζεσταθεί. Μα φυσικά επειδή όταν αυτός υπέφερε κανείς δεν νοιάστηκε για εκείνον απαντάω εγώ (μην κάνω τον καμπόσο και εγώ μαζί ζω αδιάφορος για τον πόνο του άλλου).

 

2) Για την πολιτεία επίσης το έχω ξαναγράψει πως πλέον είναι ξεκάθαρο πως οι εντολές που παίρνει δεν είναι από το λαό αλλά από τα διεθνή συμφέροντα...έπρεπε ΗΔΗ να έχει ακυρώσει την εξίσωση τιμών του πετρελαίου κίνησης και θέρμανσης ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΣΟΔΑ. Όταν ένα μέτρο έχει αντίθετα αποτελέσματα τότε τουλάχιστον το καταργείς. Εκτός και αν θέλεις να δημιουργήσεις καταστάσεις πανικού όπως αυτές που ζούμε! Ποιός αναρωτιέται ακόμα γιατί δεν ακυρώνονται όλα τα μέτρα που δεν πέτυχαν;

 

3) http://psekasmata.bl...l#ixzz2HI3dJiIe

το βροχικό άσθμα εγώ πάντως το έπαθα τα τελευταία χρόνια πολύ πριν τα τζάκια πάρουν φωτιά εφέτος, χωρίς να καπνίζω, χωρίς να δουλεύω σε ανθυγειινό περιβάλλον, χωρίς κληρονομικότητα, χωρίς καμία αφορμή και αιτία...μάλιστα το έχουν εν μέρη πάθει και τα ανήλικα παιδιά μου τα οποία παρουσιάζουν βήχα και προβλήματα στο αναπνευστικό από μικρή ηλικία. Τα αερολίν και τα φλεξοτάιντ πάνε και έρχονται στο σπίτι. Φταίει η αιθαλομίχλη; (όχι ότι υποστηρίζω τη ρύπανση, απλά δείχνω το δάσος και όχι το δέντρο!) Ο ουρανός είναι γεμάτος τεχνητά σύννεφα χειμώνα καλοκαίρι. ΟΛΟΙ τα βλέπουμε καθημερινά. Δεν είναι ούτε τι πιστεύω ούτε τι φαντάζομαι αλλά ΤΙ ΒΛΕΠΩ! Δεν ξερω αν είναι βάριο, αλουμίνιο, καύσιμα από αεροπλάνα ή κάτι άλλο αλλά αυτό που ξέρω είναι πως ΠΕΦΤΟΥΝ πάνω μας. Τα τρώμα τα πίνουμε και τα αναπνέουμε. Απορώ με μερικούς που τα θεωρούν θεωρίες και φαντασίες. Από τη θέση αυτή ( http://www.flightradar24.com/ ) έχω διαπιστώσει πως οταν ο ουρανός γεμίζει με τεχνητά νέφη δεν πρόκειται για τις συνήθεις διαδρομές των αεροπλάνων. Ψαχτείτει και μόνοι σας και βγάλτε τα συμπεράσματά σας. Και αν στην Αθήνα είναι πυκνές οι πτήσεις σε πόλεις όπως η Πάτρα ή η Κοζάνη δεν είναι. Δεν δικαιολογείται λοιπόν να σκοτεινιάζει ο ουρανός από τα τεχνητά νέφη...θεωρώ λίγο υπερβολικές τις συζητήσεις τις αιθαλομίχλης δεδομένου του θέματος των αεροψεκασμών

 

Εν κατακλείδι...το ΥΠΕΚΑ που μας ενημερώνει για τις αυξημένες συγκεντρώσεις σωματιδίων καλό θα ήταν να δώσει κάποιες εξηγήσεις για το θέμα των αεροψεκασμών ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΑΣ και φυσικά να καταργηθεί ΑΜΕΣΑ η πρόσθετη φορολογία του πετρελαίου θέρμανσης αφού ΑΠΕΤΥΧΕ ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ!!!

Edited by 111
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

111 ζεις σε ένα επιβαρυμένο περιβάλλον από εργοστάσια, βιομηχανίες, αυτοκίνητα κλπ το οποίο δημιουργεί εξ αρχής προβλήματα, η μαζική καύση των τζακιών έρχεται τώρα να σε αποτελειώσει. Οι αεροψεκασμοί δεν αποδεικνύονται..όλες αυτές οι θεωρίες αναπαράγονται πακέτο με τις θεωρίες περί μασόνων επιστημόνων για να έχουμε να λέμε κάτι κυρίως από αμφιλεγόμενα μπλόγκς...

Μάθετε να φιλτράρετε την πληροφορία που διαβάζετε στο ίντερνετ. Αυτό που βλέπεις στον ουρανό έχει διακόσιες εξηγήσεις, δεν είναι πάντα μια θεωρία συνωμοσίας. Οι συγκεκριμένοι τύποι που αναπαράγουν αυτές τις αηδίες για την αιθαλομίχλη σε μια άλλη χώρα θα είχαν φάει ήδη πρόστιμα.

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Καλά από το tromaktiko τι περίμενες, εκεί οτι στείλεις στο email τους αρκεί να μην έχει βρισιές το δημοσιεύουν. Μαρέσει που λένε οτι αυτό ισχύει επειδή δημοσιεύτηκε και σε άλλα blogs. Έχω και εγώ blog, αλλά τέτοια άρθρα είναι τραγικά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι κυκλοφορούν πολλοί ουφολόγοι, λαοπλάνοι που κερδίζουν εκατομμύρια από τις ψευτοθεωρίες τους με βιβλία ή ταινίες ακόμα ακόμα, με πρώτο και καλύτερο το Χόλιγουντ αλλά και τοπικά διάφοροι αυτόνομοι (πχ Λιακόπουλος κλπ). Μακριά από εμάς όλοι αυτοί. Είναι όμως γεγονός ότι και πολλά περίεργα συμβαίνουν στο κόσμο, τα οποία τα βλέπουμε με τα ματάκια μας όπως ξαναγραψα, και καλό θα ήταν να μην σηκώνουμε τη λέξη "θεωρίες" σαν χαλί και να τα πετάμε όλα από κάτω. Μπορείτε να διαπιστώσετε από μόνοι σας ο καθένας, αν υφίσταται θέμα αεροψεκασμών. Δεν είναι θέμα πίστης ή θρησκείας ή θεωρίας. Δεν είναι τι πιστεύει ο καθένας αλλά αν κάθεται να αναρωτηθεί και να παρατηρήσει! Όπως κάνουμε εμείς οι επιστήμονες σε οτιδήποτε μας απασχολεί. Είναι κυρίως θέμα ΟΡΑΣΗΣ! Και έπειτα επεξεργασίας της πληροφορίας. Τα αεροπλάνα πετούν αδιαλλείπτως στον ουρανό. Μέρα νύχτα. Το φαινόμενο της σκακιέρας όμως εμφανίζεται τοπικά, συγκεκριμένες ώρες της μέρας, με αδικαιολόγητη ένταση κάποιες φορές (πολλές ταυτόχρονες γραμμές οριζόντιες και κάθετες σχεδόν απόλυτα κάθετες και παράλληλες μεταξύ τους), ενώ άλλες εξαφανίζεται τελείως λες και τα δρομολόγια των αεροπλάνων σταματούν. Και επειδή παρατηρώ καιρό το φαινόμενο, όχι μόνο εγώ αλλά και πολλοί που κατέφυγαν στους εισαγγελείς και στο Υπουργείο Άμυνας αν δεν κάνω λάθος, σας λέω πως στο θέμα αυτό δεν υπάρχει θέμα "θεωρίας" ή "μη αποδείξιμο"!!!

 

ΥΓ1 Επίσης, δεν κατοικώ σε Αθήνα Θεσ/νίκη, Κοζάνη ή άλλη πόλη με υψηλή επιβάρυνση, ούτε κοντά σε εργοστάσια, ΒΙΠΕ κλπ. Προφανώς ούτε τα παιδιά μου. Οπότε έχω καθε λόγο να φοβάμαι πως κάτι δεν πάει καλά...

ΥΓ2 Από τις διακόσιες εξηγήσεις θέλω κάποια που να μην προσβάλλει τη νοημοσύνη μου. Τα περί μη διάλυσης των καυσαερίων λόγω ειδικών καιρικών συνθηκών (επικρατέστερη) δεν μπορεί τη μία να ισχύει και την άλλη να μην ισχύει... Δεν μπορεί ξαφνικά στη 1 το μεσημέρι να περνούν αεροπλάνα και οι συνθήκες να είναι τόσο διαφορετικές από ολόκληρο το πεντακάθαρο πρωινό μιας μέρας που δεν έχει συμβεί το παραμικρό.

ΥΓ3 Τα συμφέροντα πετρελαίου-ΜΜΕ (ένα και το αυτό) βρίσκονται πίσω από την τρομοκρατία της αιθαλομίχλης. Απόδειξη τούτου είναι πως για το θέμα των αεροψεκασμών (έστω και ως υπόθεση) κανένα μεγάλο κανάλι δεν έχει αναφερθεί, έστω και για να καθυσηχάσει το κόσμο. Γιατί θόρυβος υπάρχει! Κι όμως, εκεί τηρείται ευλαβικά σιγή ιχθύος...ιδέα μου και αυτό;

ΥΓ4 Ο καρκίνος θερίζει και καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί για όλους τους παραπάνω λόγους, σε αυτά που πιστεύουμε που λέμε και που γράφουμε!

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω οτι κατάφεραν μερικοί να ανάγουν και αυτό το πρόβλημα των αυξημένων μικροσωματιδίων λόγω των καύσεων σε δίπολο με τίτλο:

''τι είναι πιο σοβαρό οι αεροψεκασμοί ή η αιθαλομίχλη;'' όπως γίνεται για κάθε θέμα σε αυτή την δύσμοιρη χώρα

 

Συνάδελφε 111 μπορείς να πιστεύεις ότι σου αρέσει, αν όμως δεν ζεις σε αστικό κέντρο καλύτερα να μην κάνεις τον ειδήμονα απλά με την οπτική παρατήρηση..Χθες μπήκα σπίτι βήχοντας που είχαν όλοι τα τζάκια στο φουλ και έβλεπες παντού θολούρα από Αθήνα μέχρι Πειραιά... Προφανώς δεν μου φταίνε οι αεροψεκασμοί για αυτό..Υπάρχουν μετρήσεις σε διάφορες πόλεις, δεν θέλει πυρηνική φυσική, να μην τα ξαναγράφουμε.. Διάβασε τα διάφορα άρθρα στο φόρουμ για το φαινόμενο που συμβαίνει στα μεγάλα αστικά κέντρα, προφανώς δεν είναι έντονο εκεί που μένεις..

Δεν υπάρχει τρομοκρατία και υστερία ΜΜΕ..ούτε συμφέροντα του πετρελαίου (στο συγκεκριμένο θέμα). Έχει αναφερθεί ο ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ και ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΑ ΕΠΙΣΗΜΑ...το μόνο που υπάρχει είναι κωλυσιεργία σε αποτελεσματική λύση και έλλειψη σοβαρότητας.

 

Αυτοί που κατακρίνεις ως ουφολόγοι είναι οι ίδιοι που διέδωσαν αυτή τη θεωρία περί αεροψεκασμών χρόνια τώρα και την εδραίωσαν στη σκέψη σας ως επιστημονική αλήθεια : http://www.giatimpam...sikh/contrails/

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.