Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστοχία έργου αντιστήριξης κοίτης ποταμού με συρματοκιβώτια


 
kostassid

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαβάζω το τοπικ με προσοχή κι εχω να πώ, πως πίσω μια οθόνη, εύκολα καταλήγουμε σε συμπεράσματα, δίχως να έχουμε όλα τα στοιχεία στη διάθεση μας.

 

Εύκολα βγήκαν συμπεράσματα για "κακοτεχνία", "διασπάθιση δημοσίου χρήματος" , "υπερκοστολόγηση" και και και, που συγνώμμη, κιόλας, αλλά περισσότερο για κουβέντα καφενείου κάνουν. Το τοπικ ξεκίνησε απο αλλού και κατέληξε αλλού δυστυχώς.

Θα έλεγα πως πρεπει να υπάρχει ο ελάχιστος σεβασμός στον συνάδελφο εργολήπτη αλλά και στους επιβλέποντες. Σεβασμός προς τους ίδιους μας τους εαυτούς πρώτα...

 

Προσωπική μου άποψη συνάδελφοι.

 

Διότι με την ίδια λογική μπορεί να βρεθεί ένας Χ συνάδελφος σε ένα οποιοδήποτε έργο, να τραβήξει φωτό μιας κακοτεχνίας και να αρχίσει ο αφοριστικός διάλογος...Ο ΕΔΕ ειναι κλέφτης, ο επιβλέποντας τα αρπαξε, ο δήμαρχος έκανε την παλαβή και συναφείς κουβέντες.

Link to comment
Share on other sites

Kane

 

Συμφωνώ με την γνώμη σου

Έτσι κι αλλιώς δημιουργήθηκε ένα πρόβλημα στο συγκεκριμένο έργο

Που θα γίνει κάποια επέμβαση και θα διορθωθεί

Δεν διαλύθηκε όλο το έργο

Πάντως όσο το παρατηρώ πλην των πτερυγοτοιχων δεν είχε και κοιτοστρωση δεν ξέρω τι λέτε εσείς

Στα δημοσιεύματα φαίνεται ότι ο προϋπολογισμός ήταν 750000 ευρώ αλλά πουθενά δεν αναφέρουν τα 1350000 έως 2500000 που έχω διαβάσει

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν πρέπει να προβαίνουμε σε κρίσεις, επικρίσεις και λοιπά ευτράπελα αλλα απο την άλλη θα πρέπει το Ελληνικό κράτος να κοινοποιεί τα πορίσματά του τα οποία θα πρέπει να διέπονται απο επιστημοσύνη. Δημοσιεύματα για διενέργηση ελέγχου αντοχής σκυροδέματος, εαν ισχύουν, δημιουργούν κλίμα αναξιοπιστίας με τα παραπάνω επακόλουθα. Τέτοιου είδους πληροφορία θα πρέπει να υπάρχει στο μητρώο του έργου και να μην χρειάζεται η λήψη πυρήνων κάτι που επιστημονικά απαιτεί ειδική μελέτη δειγματοληψίας σε τέτοιο έργο ενω δημιουργεί άμεσα προβληματισμούς δόλου.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

όταν λες ευτράπελα τι εννοείς ?

δεν νομίζω ότι τέθηκε θέμα αντοχής του σκυροδέματος

 

ο λόγος που επεμβαίνω ( επειδή είμαι κατασκευαστής ) στο θέμα είναι ότι στην κατασκευή δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για την διόρθωση της μελέτης κατά της κατασκευή ενός έργου

Link to comment
Share on other sites

Man21

Δεν ξέρω για ποια μιλεί ούτε ξέρω ποιος την έφτιαξε ούτε τίποτα

Απλά με ενοχλεί το γεγονός ότι όποιος είναι απ έξω από το χορό χίλια τραγούδια ξέρει

Όπως και εσύ λες κόστισε τόσο και ανεβάζεις κάποια δημοσιεύματα και το πόσο που λες δεν αναφέρεται πουθενά

Το μονό που μπορεί να ελέγξει είναι εάν εφάρμοσε την μελέτη και αν αυτά που πιστοποίησε τα έχει κάνει

Δεν νομίζω να είμαι λάθος σε αυτά που λέω

Link to comment
Share on other sites

varxo, Γι' αυτήν : http://new.trikalacity.gr/art/proexei-i-asfaleia-tis-gefyras-typoy-kalatraba

Απλά με ενοχλεί το γεγονός ότι όποιος είναι απ έξω από το χορό χίλια τραγούδια ξέρει

Δεν είμαι καθόλου έξω από τον χορό.

Link to comment
Share on other sites

όταν λες ευτράπελα τι εννοείς ?

δεν νομίζω ότι τέθηκε θέμα αντοχής του σκυροδέματος

 

ο λόγος που επεμβαίνω ( επειδή είμαι κατασκευαστής ) στο θέμα είναι ότι στην κατασκευή δεν υπάρχουν πολλά περιθώρια για την διόρθωση της μελέτης κατά της κατασκευή ενός έργου

 

κοίταξε το τελευταίο λινκ στο μήνυμα 40

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.