Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έλεγχος ακρίβειας στατικών προγραμμάτων


legeonare

Recommended Posts

ειναι λογω ικανοτικου. το βιβλιο τι λεει?

εχω βαλει α=24g και q=4

 

Χωρις ικανοτικο ελεγχο μου βγαζει τα ιδια σιδερα με σενα τωρα που το κοιταξα

Edited by legeonare
Link to comment
Share on other sites

Δέν κάνει σ'αυτο διαστασιολόγηση, αλλα πάλι με q=4 μου φαίνεται μεγάλος ο αριθμός που έχεις στα Υ/Α. Η ΤΟΛ έχει οπλισμούς;

 

Αν έχεις κατεβάσει τα αρχεία απο τη ΤΟΛ δές λίγο τούς οπλισμούς γιατί δέν μου τα ανοίγει εμένα

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

μπα οχι δεν εχει οπλισμους η τολ, ειναι καθαρα λογω ικανοτικου.

 

κανε ικανοτικο να δουμε τι θα σου βγαλει

Edited by legeonare
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε....

 

Ναι απο αυτό είναι !!! σωστός

 

Αν βάλω τούς δικούς σου οπλισμούς έχω το εξής

 

Πρόβλημα Κάμψης: Ποσοστό οπλισμού ρ=0.0412 > ρ,max=0.0400

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ενεργοποιήσει την "προειδοποίηση" είχα μόνο "αστοχία" και πάλι δέν μου τα περνάει θέλει αλλαγή διατομής

 

 

Λοιπόν έχει κάποια λάθη.Ακόμα λαμβάνει ΣΜRc>=1.4ΣΜrb ( EC πρέπει να είναι 1.3 αν δέν κάνω λάθος - τεσπα υπέρ της ασφαλείας είναι)

 

Πάμε δοκάρια να δούμε

 

 

Τα περίμενα αυτά να σου πώ( Βλέπε #41), τέτοιες διαφορές έχω και με το ScadaPRo, το Scada μου δίνει πάντα παραπάνω σίδερα απο ότι το στερεοστάτικα

 

Επειδή το έχω παροπλίσει πλέον το στερεοστάτικα, απλά ήταν γρήγορο και είπα να το κάνω σ'αυτο.Θα καθίσω να το λύσω και στο Scada και θα συγκρίνουμε αυριο τα αποτελέσματα.

 

Τελικά διαφορές έχουμε στα α) Δοκάρια και β) Πλάκες, στα δοκάρια είναι με μία διαφορά -1 με -2 σίδερα max το στερεόστατικα ομοίως και στα πρόσθετα.(καλά μπορώ να πώ στα απλά)

 

 

@ legeonare :Τι λές να κάνουμε το τελευταίο παράδειγμα τώρα;

Edited by Gousgounis
Παράθεση ακριβώς προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Καλημεερα παιδια

 

McRaster να κανουμε το παραδειγμα που θες ομως θα πρεπει να μου το στηλεις στοιχεια γιατι δεν εχω το βιβλιο. Στηλε μου κατοψη και παραδοχες να το ξεκινησω,

 

Αν και εγω θα ελεγα να κανουμε κατι πιο πολυπλοκο, Μπορουμε ομως να προχωρησουμε με αυτο που λες.

 

Σε καποια φαση θα ελεγα να δοκιμαζαμε και μια push over analysis αλλα αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

Pushover δεν έχω, θα κάνουμε ένα παράδειγμα σε κάτοψη L 3 ορόφων, θα σου δώσω διαστάσεις να δούμε πώς υπολογίζει το πρόγραμμα τη κανονικότητα σε κάτοψη και όψη και τί σύστημα επιλέγει τελικά.

 

Θα γίνει παραδοχή μία φορά με άκαμπτο διάφραγμα - θα ελεξουμε εάν ισχύει η παραδοχή

Παραδοχη με πεπερασμένα -Θα δούμε διαφορές στίς μετακινήσεις

και τέλος διαστασιολόγηση σε DCM να δούμε εάν κάνουν όλους τούς ελέγχους σε EC2

Link to comment
Share on other sites

οκ περιμενω να μου στειλεις οτι χρειαζεται για να συνεχισουμε μιας και εχουμε ωρα να ασχοληθουμε.

Edited by legeonare
Link to comment
Share on other sites

Τα παραδείγματα αυτά είναι στο STRAD τής 3DR και το βιλίο το έγραψε ο συνάδελφος Παναγιώτης Αντωνιάδης σε μία παρόμοια προσπάθεια

 

Σελ 3 του ίδιου βιβλίου:

 

Το παρόν έργο πνευματικής ιδιοκτησίας προστατεύεται από τις διατάξεις της ελληνικής νομοθεσίας (Ν 2121/1993 όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει σήμερα) και από τις διεθνείς συμβάσεις περί πνευματικής ιδιοκτησίας. Απαγορεύεται απολύτως, χωρίς γραπτή άδεια του εκδότη, η κατά οποιονδήποτε τρόπο ή οποιοδήποτε μέσο (ηλεκτρονικό, μηχανικό ή άλλο) αντιγραφή, φωτοανατύπωση, και εν γένει αναπαραγωγή, εκμίσθωση ή δανεισμός, μετάφραση, διασκευή, αναμετάδοση στο κοινό, σε οποιαδήποτε μορφή και η εν γένει εκμετάλλευση του συνόλου ή μέρους του έργου.

 

οπότε εκτός εάν το διανέμει ο συγγραφέας σε προσωπική του σελίδα, το link διαγράφεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.