Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έλεγχος ακρίβειας στατικών προγραμμάτων


legeonare

Recommended Posts

Συναδελφοι καλησπερα

 

Χαιρομαι που υπαρχει ενδιαφερον αν και λιγο ματαιοδοξο και περιορισμενο, ωστοσο εγω θα κανω την προσπαθεια.

 

Θα μπορουσε να μου πει κανεις που μπορω να βρω τα παραδειγματα του κ Αβραμιδη γτ απο δω που ειμαι δυσκολα μπορω να τα βρω.

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να βάλουμε και στο Strad μέσα; Εγώ προτείνω για αρχή, αν προχωρήσει το εγχείρημα, να στηθεί ένας φορέας με κάπως περίεργο σχήμα, χωρίς θεμελίωση (πακτωμένο στο έδαφος) και χωρίς υπόγειο...Για τα τοιχία , ο καθενας ξέρει το πρόγραμμα του και έχει διαπιστώσει την καλύτερη προσομοίωση. Ή επιλέγουμε και αυτήν πουθ προτείνει ο Αβραμίδης ως πιο ''ακριβής''...

Link to comment
Share on other sites

Ας ανεβασει καποιος ενα παραδειγμα και να πει τις παραδοχες ετσι ωστε να ασχοληθουμε ολοι με το ιδιο.

 

Η συγκριση μπορει να γινει ποιοτικα μεσο ολων των αποτελεσματων. Πρεπει ομως να υπαρχει ποσοτητα αποτελεσματων και ενα μετρο συγκρισης για αρχη. (πχ Προτυπα παραδειγματα εφαρμογης ec2-ec8)

Edited by legeonare
Link to comment
Share on other sites

Ναι σε βιβλίο είναι, επιλύει 3 παραδείγματα με ευρωκώδικες στο sap2000 με συγκεκριμένες παραδοχές στο τρόπο προσομοίωσης - δεδομένα κλπ.;Ενα απο αυτά είναι και αυτό ΕΔΩ

 

 

Στη σελίδα του Αβραμίδη υπάρχουν αυτά τα έτοιμα ΕΔΩ, με ΕΑΚ -ΚΩΣ.Μπορούμε να ξεκινήσουμε με ένα απο αυτά, με τίς αντίστοιχες παραδοχές για ευρωκώδικες.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι εγω βρηκα το πιο κατω επισυναμενο αρχειο σύνδεσμο.

 

http://www.tol.com.g...tion_Manual.pdf

 

Ειναι απο την ΤΟΛ οταν ειχε κανει συγκριση του λογισμικου τους με τα προτυπα παραδειγματα του Αβραμιδη.

 

Νομιζω με αυτα να Ξεκινησουμε.

 

Το αρχείο αντικαταστάθηκε με σύνδεσμο προς το site της εταιρίας για να μη τίθεταται θέμα πνευματικών δικαιωμάτων.

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Έχω τα πρότυπα παραδείγματα Αβραμίδη-Αθανατοπούλου όλο το βιβλίο...ανεβάζουμε όποιο παράδειγμα θέλουμε με τις προδιαγραφές και αποτελέσματα του.

Link to comment
Share on other sites

Barbatos μπορεις σε παρακαλω να ανεβασεις ενα προτυπο παραδειγμα με τις παραδοχες και αποτελεσματα εντατικων μεγεθων ετσι ωστε να ξεκινησω και να τα βαζουμε ολα σε ενα excel ωστε να κανουμε τις συγκρισεις ?

Link to comment
Share on other sites

Barbatos μπορεις σε παρακαλω να ανεβασεις ενα προτυπο παραδειγμα με τις παραδοχες και αποτελεσματα εντατικων μεγεθων ετσι ωστε να ξεκινησω και να τα βαζουμε ολα σε ενα excel ωστε να κανουμε τις συγκρισεις ?

 

Άρχισε το παράδειγμα που βρήκες απο τη ΤΟΛ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.