Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έλεγχος ακρίβειας στατικών προγραμμάτων


legeonare

Recommended Posts

Παιδια καλημερα

 

Ανεβαζω καποια αποτελεσματα του πρωτου παραδειγματος οπως ειχαμε πει και τις προαλες.

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι καποιες μικρες διαφορες με τα αποτελεσματα του βιβλιου.

 

Μπορει κανεις να τους ριξει μια ματια?

example a.rar

Edited by legeonare
Link to comment
Share on other sites

Στα συνημμένα αρχεία είναι τα πρότυπα 06 και 13 του Αβραμίδη.

Δεν θυμάμαι από που τα κατέβασα όμως...

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 06.pdf

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 13.pdf

Link to comment
Share on other sites

Θα συμπληρώσω τίς τιμές απο Etabs και Στερεοστάτικα και αύριο θα βάλω απο ScadaPro δέν πρόλαβα να το τελειώσω(!).Θα ανεβάσω το ίδιο excel που έκανες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα

 

Ανεβαζω καποια αποτελεσματα του πρωτου παραδειγματος οπως ειχαμε πει και τις προαλες.

 

Αυτο που με προβληματιζει ειναι καποιες μικρες διαφορες με τα αποτελεσματα του βιβλιου.

 

Μπορει κανεις να τους ριξει μια ματια?

 

Τα εντασικά μεγέθη δέν είναι τα σωστά που βάζεις σε ορισμένα κελιά, διόρθωσα τίς τιμές στίς ροπές κατα Μ2,Μ3 συνεπώς βάλε τα αντίστοιχα δικά σου (Βλέπε πίνακα 2 P,Mz My, δέν είναι δυνατόν να έχεις τέτοιες ροπές στα στοιχεία αυτά)

Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε το αρχειο ξανα να το δω ο συνδυασμος φορτισης του πιν 2 ειναι (G+Ψ2Q)

και ειναι εντασικα μεγεθη στο ισογειο για το υποστυλλωμα και για το τοιχωμα και στο δοκο του οροφου

 

Στο EXCEL που εφτιαξα υπαρχουν καποια κρυφα κελια , ανοιξε τα και δες ακομα κατι

Edited by legeonare
Link to comment
Share on other sites

Ανεβασε το αρχειο ξανα να το δω ο συνδυασμος φορτισης του πιν 2 ειναι (G+Ψ2Q)

και ειναι εντασικα μεγεθη στο ισογειο για το υποστυλλωμα και για το τοιχωμα και στο δοκο του οροφου

 

Στο EXCEL που εφτιαξα υπαρχουν καποια κρυφα κελια , ανοιξε τα και δες ακομα κατι

 

Επειδή έχω το βιβλίο μπροστά μου, άν έβαλες τίς τιμές του πίνακα Α9-1-3 και Α9-1-4.Το πρόβλημα με το stereostatika είναι οτι δέν μπορεί να μου δώσει τα στοιχεία όπως τα έχει ο Αβραμίδης στο βιβλίο.Συνεπώς πέρα απο αυτά καλό είναι να ανοίξουμε ένα ακομα κελί και να βάλουμε τα εντασιακά μεγέθη που χρησιμοποιεί το κάθε πρόγραμμα για τη διαστασιολόγηση, αλλιώς θα γίνει μπέρδεμα

 

Προτείνω να κάνουμε τελικό πίνακα για τα στοιχεία αυτά με τα μεγέθη που διαλέγει το κάθε πρόγραμμα και τί οπλισμούς δίνει.

 

Το Scada το ξεκίνησα τώρα ,απόγευμα θα βάλω και τα υπόλοιπα.(Απλά ανοίγω τα αποτελέσματα απο το στερεοστάτικα και έχω κουραστεί να ψάχνω για να κάνω αντιπαράθεση με το πίνακα)

 

Πώς βάζω attachment εδώ;

 

 

Οκ έβαλα το συνδυασμό manual τα συμπληρώνω και τα ανεβάζω....

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστούμε πολύ για την διάθεσή σου να βοηθήσεις .

 

Πώς βάζω attachment εδώ;

 

Για αρχεία ως 2 MB , δες τις συνημμένες εικόνες .

 

Για κάθε αρχείο που θέλεις να επισυνάψεις επαναλαμβάνεις τα βήματα που περιγράφονται στις εικόνες ή δημιουργείς αρχείο zip και ησυχάζεις.

 

Μόλις τελειώσεις με τα αρχεία που θέλεις να επισυνάψεις , κάνε κλίκ στο Απάντηση .

post-341-0-40136300-1357564084.jpg

post-341-0-06722400-1357564092_thumb.jpg

post-341-0-73202500-1357564098_thumb.jpg

post-341-0-22699000-1357564106_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστούμε πολύ για την διάθεσή σου να βοηθήσεις .

 

 

 

Για αρχεία ως 2 MB , δες τις συνημμένες εικόνες .

 

Για κάθε αρχείο που θέλεις να επισυνάψεις επαναλαμβάνεις τα βήματα που περιγράφονται στις εικόνες ή δημιουργείς αρχείο zip και ησυχάζεις.

 

Μόλις τελειώσεις με τα αρχεία που θέλεις να επισυνάψεις , κάνε κλίκ στο Απάντηση .

 

Καλή χρονιά Gvarth και ευχαριστώ πολύ(!)

 

 

@legeonare : Βασικά η Ανάλυση έγινε με ευρωκώδικες ή ΕΑΚ -ΚΩΣ;

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Κάθε καλό και για σένα !

 

Αν υπάρξει συμπληρωματική απορία περί των συνημμένων ή άλλων διαδικαστικών , επανερχόμαστε.

 

Όποτε μπορέσεις , περιμένουμε τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε επειδη εγω τουλαχιστον μπορω να βρω μεσο του λογισμικου οτι αποτελεσμα ψαχνω κανε οπως θες τους πινακες και θα τους συμπληρωσουμε.

 

Αν θες να διαστασιολογησουμε κι ολας , γινεται αλλα θα χασουμε την ουσια , καλο θα ηταν ομως.

 

Εγω ειμαι στο δευτερο παραδειγμα και το παλευω λιγο απλα πες μου πως θες να δειξουμε τα αποτελεσματα.

 

Α και η αναλυση εγινε με ευρωκωδικες

Edited by legeonare
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.