Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεγκτής Δόμησης-Υποβολή Δήλωσης Περιουσ.Κατάστ.


giannist

Recommended Posts

Οποιος θέλει να μας ενημερώσει σχετικά με την υποχρέωση των ελεγκτών να υποβάλουν δήλωση περιουσιακής κατάστασης .

Η δήλωση υποβάλλεται σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στον ορισμό ελεγκτή, στην τελευταία παράγραφο των παρατηρήσεων.

Ψάχνωντας λοιπον στην ιστοσελίδα της Αρχής είδα οτι οι δηλώσεις υποβάλλονται μέχρι τις 30 ιουνίου κάθε έτους και γράφει το αργότερο μεχρι 90 ημέρες απο την ανάληψη καθηκόντων.

κρίσιμο ερώτημα ...

Εχει υποβάλλει κανείς δήλωση??? να μας πει λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε καλημέρα και χρόνια πολλά!!! δεν είναι κάτι που πρέπει να σε φοβήζει... έχω υποβάλει και εγώ δήλωση περουσιακής κατάστασης περίπου 90 ημέρες από τον πρώτο μου ορισμό ως ελεγκτή δόμησης σε ένα έργο. Συμπληρώνεις την φόρμα που υπάρχει στην ιστοσελίδα της Αρχής συγκεντρώνεις και τα δικαιολογητικά και τα στέλνεις ταχυδρομικώς.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και απο εμένα.

Το προβλημά μου είναι ότι έχουν περάσει αυτές οι 90 ημέρες, διότι νόμιζα οτι αυτα υποβάλλονται μαζι με την φορολογική, ενω τελικά πρόκειται για εντελώς διαφορετική Υπηρεσία, με άλλες προθεσμίες.

Αναρωτιέμαι αν θα πληρώσω κανένα πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι για πρόστιμο, αν κάποιος δεν στείλει τα στοιχεία στο διάστημα αυτό. Μάλλον καλύτερα θα είναι να κάνεις ένα τηλέφωνο στην Αρχή για να μάθεις περισσότερες πληροφορίες.... Καλό Βράδυ..

Link to comment
Share on other sites

κανε το κοροϊδο και στειλτο κανονικα για φετος και μην τους πεις τιποτα!!!! οσα περισοτερα ξερουν τοσο κινδυνευεις να φας προστιμο και να σε ψαχνουν μετα!!!! Ελλαδα εισαι!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, δεν γνωρίζω αν ισχύει κάτι για πρόστιμο, αν κάποιος δεν στείλει τα στοιχεία στο διάστημα αυτό. Μάλλον καλύτερα θα είναι να κάνεις ένα τηλέφωνο στην Αρχή για να μάθεις περισσότερες πληροφορίες.... Καλό Βράδυ..

Εμαθες τίπορα?

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το άρθρο 10 του ν. 4030/2011 (249 Α΄) οι Ελεγκτές Δόμησης υποχρεούνται στην 
υποβολή δήλωσης περιουσιακής κατάστασης σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3213/2003 (309 Α΄). Η 
δήλωση υποβάλλεται στη Μονάδα Γ΄ της Αρχής Καταπολέμησης της Νομιμοποίησης Εσόδων από 
Εγκληματικές Δραστηριότητες και της Χρηματοδότησης της Τρομοκρατίας και Ελέγχου των 
Δηλώσεων Περιουσιακής Κατάστασης. Πληροφορίες για την υποβολή της δήλωσης μπορείτε να 
βρείτε στην ιστοσελίδα http://www.hellenic-fiu.gr/, στο πεδίο Ανακοινώσεις της Αρχής - 
Ανακοινώσεις Γ΄ Μονάδας.
Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είμαι Ελεγκτής Δόμησης από τον Απρίλιο 2012, δεν μου έχει τύχει μέχρι στιγμής κανένας έλεγχος  

 

και μόλις ενημερώθηκα για την Δήλωση Περιουσιακής Κατάστασης που πρέπει όλοι οι Ελεγκτές Δόμησης να υποβάλλουν.

Στην δική μου περίπτωση από την στιγμή που δεν μου έχει τύχει κάποιος έλεγχος (οπότε δεν έχω ενεργοποιηθεί

ως Ελεγκτής) είμαι υποχρεωμένη να την υποβάλλω? Υπάρχει πρόβλημα που πέρυσι δεν την υπέβαλα και για φέτος έχει περάσει

η προθεσμία υποβολής???

 

Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν έχω μια άμεση απάντησή σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.