Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαίτηση πλατύσκαλου σε σκάλα πενταώροφου κτηρίου


chris1977

Recommended Posts

Κατά την διάρκεια ελέγχου των αρχιτεκτονικών παρουσιάστηκε θέμα με την σκάλα την οποία έχω προβλέψει για το κτίριο.

Το κτιριό μου αποτελείται απο 3 υπόγεια, ισόγειο και 4 ορόφους.

Στο ισόγειο καταστήματα, 1ος γραφεία και λοιποί όροφοι κατοικίες.

Η σκάλα που έχω προβλέψει είναι σχήματος Π χωρίς πλατύσκαλα στις δύο γωνίες.

 

Εχω την δυνατότητα να μην έχω πλατύσκαλα στις σκάλες (σφηνοειδής σκάλες), αφου κατα το μεγαλύτερο ποσοστό το κτιριό μου είναι κτίριο κατοικιών?

 

Λόγω της υπαρξης 3 υπογείων, για τα υπόγεια έχει προβλεφθεί και πρόσθετη σκάλα (έξοδος κινδύνου).

 

Η σκάλα κινδύνου των υπογείων εκτός από το ότι πρέπει να είναι "κλειστή" πρέπει να έχει και πλατύσκαλα(ή μπορει να γίνει σφηνοειδής)?

Link to comment
Share on other sites

Κτιριοδομικός Αρθρο 13.6.3

Η σκάλα κινδύνου που προκύπτει από την πυροπροστασία, δεν είναι υποχρεωτικό να ανήκει στις κατηγορίες Ι,ΙΙ,ΙΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα της σκάλας από το ισόγειο στον 1ο όροφο που είναι τα γραφεία δεν μπορεί να έχει σφηνοειδή σκαλοπάτια.

Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα της σκάλας από το ισόγειο στον 1ο όροφο που είναι τα γραφεία δεν μπορεί να έχει σφηνοειδή σκαλοπάτια.

 

Αλλάζεις μόνο την σκάλα από το ισόγειο προς τον Α' όροφο και βάζεις πλατύσκαλο.

Link to comment
Share on other sites

Μα το άρθρο 13 δεν σε υποχρεώνει σε πλατύσκαλο παρά μόνο σε εξάρτηση με το ύψος.

Η μόνη υποχρέωση είναι για τις λοξές βαθμίδες όπου επιτρέπονται σε όλους τους τύπους με προϋποθέσεις.

Αν πληρείς τις προυποθέσεις τότε μπορείς να μην έχεις πλατύσκαλο.

Εκτός αν κάτι δεν έχω διαβάσει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πιο άρθρο του ΓΟΚ ή του Κτιριοδομικού επιβάλλεται πλατύσκαλο σε περίπτωση γραφείων?

Συμφωνα με αυτά που διαβάζω στον Κτιριοδομικό η χρήση δεν έχει σχέση με το ενδιάμεσο πλατύσκαλο.

Link to comment
Share on other sites

chris1977, ίσως έπρεπε να το γράψω νωρίτερα.

Για κτήρια γραφείων πρέπει να έχεις τύπο σκάλας Ι ή ΙΙ.

Σε αυτούς τους τύπους μπορείς να έχεις λοξές βαθμίδες όταν η εσωτερική ακτίνα είναι μεγαλύτερη από 7.5μ.

Αν δεν έχεις όμως εσωτερική ακτίνα 7.5μ, τότε αφού έχεις αλλαγή κατεύθυνσης και επειδή δεν μπορείς να έχεις λοξές βαθμίδες, θα κάνεις πλατύσκαλο.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως σώνει και καλά χρειάζεται πλατύσκαλο σε κάθε σκάλα κτιρίου με χρήση άλλη από κατοικίας.

Τώρα τι σκάλα θα είναι αυτή με εσωτερική ακτίνα 7.5μ? Ε κάποια θα είναι για να την περιγράφει ο ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Ξεθάβω αυτό το θέμα για να μην ανοίξω καινούριο.

 

Με κάλεσαν να αναλάβω διαρρύθμιση ενός καταστήματος και διαπίστωσα τα εξής.

 

Σε οικοδομή, με άδεια του 2011, της οποίας έχει ολοκληρωθεί ο φέροντας οργανισμός και η χρήση είναι και για τους δυο ορόφους κατάστημα (2 στο ισόγειο και 1 στον όροφο) η σκάλα που οδηγεί από το ισόγειο στον όροφο , ενώ στα σχέδια παρουσιάζεται κανονικά με πλατύσκαλο, κατασκευάστηκε με σφηνοειδή σκαλοπάτια. Επίσης, η τρύπα του ασανσέρ, αντί για 1,40*1,60 που φαίνεται στα σχέδια είναι περίπου 120*200(με το ματι..)

 

Υπάρχει περίπτωση, επειδή η σκάλα εξυπηρετεί ουσιαστικά μόνο ένα γραφείο (200τ.μ.) στον όροφο, να μπορώ να την νομιμοποιήσω (ενημερώσω την άδεια) ή είναι απαγορευτικό σε κάθε περίπτωση αφού εξυπηρετείτε χώρο που δεν είναι κατοικία?

 

Για το ασανσέρ κανένα σχόλιο?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

η άδεια πόσους ορόφους αναφέρει; Η χρήση του κτιρίου είναι μικτή; Ισόγειο κ΄ Α όροφος καταστήματα; Μετά τι θα έχει; κατοικίες; Το γραφείο που αναφέρεις εμφανίζεται στα εγκεκριμένα σχέδια ως γραφείο ή θα γίνει μετα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.