Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υποχρέωση ΦΕΜ για αμοιβής βεβαίωσης του Ν.4014


Recommended Posts

Αλλο νόμο δε γνωρίζω να αναφέρεται σε ΦΕΜ, οπότε μάλλον οι περιπτώσεις πληρωμής ΦΕΜ είναι λιγοστές.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βλέπω λόγο ανησυχίας για το ΦΕΜ!!!!

Μια "προκαταβολή" φόρου είναι.

Και να την πληρώσεις θ' αφαιρεθεί στη συνέχεια από το φόρο που θα κάνει να πληρώσεις (maximum χρόνος εκταμίευσης και μη διαχείρισης των χρημάτων σου 1 έτος).

Και να μην το πληρώσεις, θα το πληρώσεις στη συνέχεια με το συνολικό φόρο που θα έχεις να πληρώσεις (maximum χρόνος διαχείρισης των χρημάτων σου πάλι 1 χρόνος - τί προλαβαίνεις να κάνεις).

 

Το μοναδικό πρόβλημα είναι όταν έχεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να καταβάλεις, δεν έχεις καταβάλει και ΕΛΕΓΧΕΣΑΙ!!!! Τότε έχεις extra πρόστιμο....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν βλέπω λόγο ανησυχίας για το ΦΕΜ!!!!

Μια "προκαταβολή" φόρου είναι.

Και να την πληρώσεις θ' αφαιρεθεί στη συνέχεια από το φόρο που θα κάνει να πληρώσεις (maximum χρόνος εκταμίευσης και μη διαχείρισης των χρημάτων σου 1 έτος).

Και να μην το πληρώσεις, θα το πληρώσεις στη συνέχεια με το συνολικό φόρο που θα έχεις να πληρώσεις (maximum χρόνος διαχείρισης των χρημάτων σου πάλι 1 χρόνος - τί προλαβαίνεις να κάνεις).

 

Το μοναδικό πρόβλημα είναι όταν έχεις ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να καταβάλεις, δεν έχεις καταβάλει και ΕΛΕΓΧΕΣΑΙ!!!! Τότε έχεις extra πρόστιμο....

 

 

Σε αυτό θα διαφωνήσω λίγο... Το maximum μπορεί να είναι και 2+ χρόνια.

 

Προσωπικό παράδειγμα :

Ξεκίνησα να δουλεύω σε μια εταιρία σαν εξωτερικός συνεργάτης με Α.Π.Υ. Σεπτέμβριο 2010.

Μου είχαν κατατεθεί κανονικά οι αμοιβές μου μείον τις παρακράτησης του 20% που μου είχε γίνει, άλλα

έκοψα Α.Π.Υ. μέσα στον Ιανουάριο του 2011 (Κακώς, αλλά έτσι έγινε). Οπότε η επιστροφή φόρου πήγε για το μνημονιακό έτος του 2012

την οποία παρά την κατάθεση των δικαολογητικών εδώ και 6 μήνες ακόμη τα περιμένω.

Λογάριασε Σεπτέμβριος 2010 - Δεκέμβριος 2012

 

Αλλά και πιο απλά ακόμη, για προκαταβολη φόρου τον μήνα Ιανουάριο η είσπραξή της πάει στην καλύτερη

των περιπτώσεων για Σεπτέμβριο του επόμενου έτους. Όποτε μιλάμε για 18-22 μήνες.

Υπολόγισε τώρα αν είχες αυτά τα χρήματα σε μια προθεσμιακή κατάθεση τι θα σου επέφεραν ή αξίζει

να τα προκαταβάλεις στο κράτος δηλαδή.

 

Νομίζω ότι έχει βγει κι απόφαση του ΣτΕ ότι πρέπει η εφορία σε περίπτωση επιστροφής φόρου να υπολογίζει

και τόκο υπερημερίας όπως αυτή ζητάει σε περίπτωση καθυστέρησης οφειλών!

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο "πράγμα" η παρακράτηση του 20% κι άλλο το ΦΕΜ.

 

Σημείωση σχετική με το πως κινήθηκες στο παραπάνω παράδειγμα που αναφέρεις: Αν ελεγχθείς θα έχεις πρόβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα άσχετα με το παράδειγμα του φίλου μας και την παρατυπία του,

ισχύει ότι τόσο τα χρήματα των παρακρατήσεων του 20% όσο και το ΦΕΜ του 10%, επιστρέφονταν (εάν υπήρχε επιστροφή) κάθε χρονιά και αργότερα. Η δική μου επιστροφή για τα εισοδήματα του 11 έγινε στα μέσα του φετινού Νοέμβρη, δηλ. μεσοσταθμικά 16 μήνες αργότερα. Είναι μία "μέθοδος" του κράτους να διαχειρίζεται το χρήμα αυτό για εξυπηρέτηση άλλων αναγκών, επιστρέφοντάς το όταν (και άμα) μπορέσει.

Με δεδομένη αυτήν τη μεγάλη καθυστέρηση, είναι υπαρκτό το ζήτημα των διαφυγόντων κερδών...

 

...ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΛΥΘΗΚΕ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΦΟΥ ΜΕ 26% ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΥΡΩ, ΣΙΓΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ !!!

Άρα, δίκιο έχεις, μην σκάτε παιδιά, θα μας τα πάρουν έτσι κι αλλιώς...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ...μαζί σου!!!!

 

Όπως κι αλλού είχα αναφέρει, το μόνο που μπορεί να μας κρατήσει ...ζωντανούς είναι:

1. Να ...."ξεφορτωθούμε" τα τεκμήρια που έχουμε.

2. Να ...."περιορίσουμε" το φορολογητέο εισόδημά μας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο "πράγμα" η παρακράτηση του 20% κι άλλο το ΦΕΜ.

 

Σημείωση σχετική με το πως κινήθηκες στο παραπάνω παράδειγμα που αναφέρεις: Αν ελεγχθείς θα έχεις πρόβλημα!!!

 

1) Δεν είπα ότι είναι το ίδιο γι' αυτό και ξεχώρισα τα 2 παραδείγματα. Το ένα με παρακράτηση, το άλλο με προκαταβολή φόρου( ΦΕΜ δηλαδή)

Αλλά μικρή σημασία έχει αυτό, όπως είπε και ο συνάδελφος sagiasd το θέμα είναι ο χρόνος που επιστρέφονται τα χρήματα που φτάνει και τους 18 και 20 μήνες.

 

2) Για πες που είναι το πρόβλημα σε περίπτωση ελέγχου (λέμε τώρα...!). Για το τυπικό, γιατί με προβλημάτισες ομολογώ. Δεν βρίσκω κάτι μεμπτό...

 

3) Ακόμη και με το 26% πάντως υπάρχει η πιθανότητα επιστροφής, αφού αυτό το ποσοστό είναι επί των κερδών κι όχι επί του εισοδήματος.

π.χ. Αν αγοράσεις εξοπλισμό ενός σημαντικού ποσού που αφαιρείται από τα έσοδα πάλι μπορεί να έχεις επιστροφή.

Θεωρητικά πάντα γιατί ποιος αγοράζει εξοπλισμό σήμερον ημέρα και ποιος έχει έσοδα?

 

4) Μου άρεσε πάρα πολύ το να "περιορίσουμε" το φορολογητέο εισόδημα! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.