Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση ενδιάμεσου αυθαίρετου ορόφου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία πάνω απ' όλα.

θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για την εξής περίπτωση που έχω.

 

Σε τριώροφο κτίριο έχει κατασκευαστεί ο Β' όροφος χωρίς οικοδομική άδεια. ( υλοποιήθηκε με την άδεια του Α' ορόφου το έτος 1965)

Ο Γ' όροφος έχει οικοδομική άδεια ( το έτος 1977) άλλα έχει προσθέσει και έναν επιπλέον όροφο (Δ' όροφο).

Στο κτίριο έχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας η οποία έχει ως εξής:

Ιδιοκτήτης Α': 1. μισό ισόγειο, 2. Α' όροφο, 3. μισό Γ' όροφο

Ιδιοκτήτης Β : 1. μισό ισόγειο, 2. Β' όροφο, 3. μισό Γ' όροφο

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: εάν πάω να νομιμοποιήσω τον Β' όροφο σύμφωνα με το Αρ.26, υπάρχει περίπτωση να θεωρηθεί άκυρη η άδεια του Γ' ορόφου (λόγο ψευδών στοιχείων)

 

Δεν επιτρέπεται η χρήση κεφαλαίων στον τίτλο .Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής .

Εγινε διόρθωση

avgoust

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε λοιπόν ένα τετραώροφο κτίριο, δηλ ισόγεια, Α,Β, και Γ όροφο.ή μήπως πενταώροφο αφού λες και για Δ όροφο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην τομή της άδειας του Γ' ορόφου δείχνει μόνο τον Α' όροφο σαν υφιστάμενο;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή στην τομή της άδειας του Γ' ορόφου δείχνει μόνο τον Α' όροφο σαν υφιστάμενο;

 

Η άδεια του Γ' ορόφου έχει καταστραφεί. Έχω μόνο στέλεχος που αναφέρει τα τ.μ του Γ ορόφου.

 

Ο Δ΄ όροφος έχει κατασκευαστεί απο τον ιδιοκτήτη Α ο οποίος έχει χτίσει τον Γ όροφο στο ποσοστό που του αντιστοιχεί , στον υπόλοιπο Γ όροφο (αυτή την στιγμή αδόμητος) έχει δικαίωμα ο ιδιοκτήτης Β. Η σύσταση τώρα αναφέρει την ταράτσα του Γ ως κοινόχρηστη. Κατά συνέπεια για την ρύθμιση του Δ Ορόφου απαιτείται συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών. Στο Δ.Κ εγώ θα μετρήσω τα τ.μ του Δ' ορόφου και ο ιδιοκτήτης Β θα χάσει το δικαίωμα δόμησης του μισού Γ που του αντιστοιχεί?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.