Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό για έκδοση άδειας


Vikie

Recommended Posts

Σας είπα από την αρχή ότι δεν είμαι τοπογράφος και πως, καλώς ή κακώς, έχω άγνοια για την δουλειά σας. Τι να πω, ίσως ίδια άγνοια να έχει κι ο τοπογράφος που συνεργάζομαι... Απλώς ήθελα την άποψη σας για το πώς αντιμετωπίζεται τέτοιο λάθος πολεοδομικά.  

Σας ευχαριστώ για το ότι ασχοληθηκατε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις  απλά "ενημέρωση Ο.Α ως προς το τοπογραφικό" 

Ειδικά δε αν η Ο.Α εκδόθηκε ηλεκτρονικά γίνεται αυθημερόν 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, desptsouk said:

Σας είπα από την αρχή ότι δεν είμαι τοπογράφος και πως, καλώς ή κακώς, έχω άγνοια για την δουλειά σας. Τι να πω, ίσως ίδια άγνοια να έχει κι ο τοπογράφος που συνεργάζομαι... Απλώς ήθελα την άποψη σας για το πώς αντιμετωπίζεται τέτοιο λάθος πολεοδομικά.  

Σας ευχαριστώ για το ότι ασχοληθηκατε.

 

55 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

θα κάνεις  απλά "ενημέρωση Ο.Α ως προς το τοπογραφικό" 

Ειδικά δε αν η Ο.Α εκδόθηκε ηλεκτρονικά γίνεται αυθημερόν 

προσοχή γιατί αλλάζει και το διάγραμμα δόμησης, χωρίς όμως αλλαγή σε δόμηση, κάλυψη κλπ.... μήπως είναι αναθεώρηση (έντυπης άδειας???) χωρίς αλλαγή των στοιχείων δόμησης???

Θα πρότεινα ανάγνωση της από 29/3/2019 απόφασης Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/25509/1143 και μετά επίσκεψη στην αρμόδια ΥΔΟΜ...

Link to comment
Share on other sites

αφού λέει ότι το οικόπεδο είναι το ίδιο και απλά φαίνεται μετατοπισμένο κατά 1 μ 

τότε πράγματι πρέπει να  κάνει ενημέρωση τοπογραφικού +Δ.Δ

Link to comment
Share on other sites

Από την ΥΔΟΜ δεν μου δώσαν και ιδιαίτερα τα φώτα τους, αλλά μετά από σκέψη έκανα ενημέρωση της άδειας με ενημέρωση τοπογραφικού. Όντως βγήκε αμέσως. 

Πραγματικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το μάθημα από αυτό το πάθημα είναι: προσεκτική επιλογή των συνεργατών σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους. Σε έλεγχο του Τοπογραφικού για έκδοση Ο.Α. ο υπάλληλος της ΥΔΟΜ μου έκανε την εξής παρατήρηση:
ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΤΑ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΥΨΟΜΕΤΡΑ ΤΗΣ ΥΨΟΜΕΤΡΙΚΗΣ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΙΣΟϋΨΩΝ

Εννοεί ότι θέλει να φαίνονται το υψομετρά όπως αποτυπώθηκαν με το GPS ;
Αφού οι ισουψείς του τοπογραφικού έχουν προκύψει από τα "ενδιάμεσα υψόμετρα της υψομετρικής αποτύπωσης" , δεν είναι περιττό αυτό που ζητάει; 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ntanos said:

Μήπως δεν αναγράφεις τα υψόμετρα των κορυφών του γεωτεμαχίου, και φαίνονται μόνο οι ισοϋψείς?

αναγράφονται κανονικά τα υψόμετρα στις κορυφές..  όπως επίσης αναγράφονται και στις υψομετρικές (ανα 50 εκ.)

Επίσης ο υπάλληλος μου ζήτησε να φαίνονται στο τοπογραφικό και τα κτίρια υπό ανέγερση..   κι αυτό μου φαίνεται τελείως κουλό γιατί στο τοπογραφικό πρέπει να αποτυπώνεται η υφιστάμενη κατάσταση. Στο διάγραμμα κάλυψης είναι που φαίνεται τοπογραφικό και κτίρια μαζί. Επίσης στον Ν.4495 δεν αναφέρεται πουθενά κάτι τέτοιο (Άρθρο 39 Προσδιαγραφές σύνταξης τοπογραφικού διαγράμματος και διαγράμματος κάλυψης. )

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, tetris said:

Κάνε μια σύγκριση με τα πρότυπα διαγράμματα,  

στο υποδείγμα τοπο του υπεκα για εγκριση δομησης εκτος σχεδίου δεν υπάρχουν "ενδιαμεσα υψόμετρα" περα απο το υψόμετρο της κάθε καμπύλης. Γι'αυτό υπαρχουν οι ισοϋψεις..για να μην εχουμε 500 σημεία διάσπαρτα μες το σχεδιο. Πάντως έχουν συμπεριληφθεί ολα τα του υποδείγματος στο τοπογραφικό της άδειας με το παραπάνω.

Ο υπάλληλος ζητάει   ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΤΑ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΥΨΟΜΕΤΡΑ ΤΗΣ ΥΨΟΜΕΤΡΙΚΗΣ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΙΣΟϋΨΩΝ

Τι αλλο μπορεί να εννοεί αν οχι τα σημεια του gps; θα τον ρωτήσω αύριο αλλά υποψιάζομαι οτι απλά καθυστερεί ζητώντας οτι να ναι. Πριν μια βδομάδα ζητησε να υποβληθεί επιπλέον 'πράξη διαλυτικης αίρεσης' (ουτε που το ειχα ξανακουσει αυτο) ενώ είχα ήδη υποβαλει πρόσφατο πιστοποιητικο μεταγραφής απο το υποθηκοφυλάκειο.  και ολα αυτα ενώ εχουν περάσει 40 μέρες απο την αρχική υποβολή της αίτησης.. 😕

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.