Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό για έκδοση άδειας


Vikie

Recommended Posts

Giannis Psihogios:  " Τοπογραφικό διάγραμμα σε ακίνητο εντός ρυμοτομικού σχεδίου, με κυρωμένη πράξη εφαρμογής. Έχω 4 όμορα οικόπεδα, ένα εκ των οποίων είναι κατά κανόνα άρτιο. Τα υπόλοιπα 3 θα είναι κατά παρέκκλιση εάν τηρούν την παλαιότητα."

Εχεις το σεντονι της ΠΕ που αποδιδει οικοπεδα , κατα παρεκκλιση, εάν τηρουν.... την παλαιοτητα?
Για ποιά "παλαιότητα" μιλανε?

Κι αν δεν εχουν  την "παλαιοτητα"...που δξ πόσο .....παλαιά ειναι..

τι θα απογινουν αυτα τα οικοπεδα?

 

   

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Αφού υπάρχει κυρωμένη πράξη εφαρμογής, και με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για περιοχή εκτός του λεγόμενου συνεκτικού τμήματος, για την οικοδομησιμότητα του ακινήτου σου δεν σε ενδιαφέρει η αρτιότητα των ομόρων, καθώς πρόκειται για πολεοδόμηση με τις διατάξεις του Ν.1337/83 που (κανονικά) οδηγεί σε οικόπεδα άρτια και οικοδομήσιμα. Θα πρέπει να δεις το ΦΕΚ της πολεοδομικής μελέτης, τι είδους παρεκκλίσεις αναφέρει, και να μελετήσεις το ακίνητο που σε αφορά ξεχωριστά.

Η αρτιότητα των ομόρων εξετάζεται σε περιοχές που έχουν ενταχθεί στο σχέδιο προ του 83, ώστε σε περίπτωση ύπαρξης μη άρτιου οικοπέδου να ακολουθούνται οι διαδικασίες προσκύρωσης, τακτοποίησης και αναλογισμού.

Αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμπειρος.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ntanos said:

....

Η αρτιότητα των ομόρων εξετάζεται σε περιοχές που έχουν ενταχθεί στο σχέδιο προ του 83, ώστε ...

Στα τοπογραφικό που καταθέτουμε για Οικοδομικές Άδειες είναι υποχρεωτικό στα όμορα να έχει γραφτεί η "μαγική" φράση άρτιο και οικοδομήσιμο (χωρίς να χρειαστεί όμως να αναγράφει για τα όμορα αν είναι κατά κανόνα ή όχι)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έχω παραδώσει τοπογραφικό αδείας σε πράξη εφαρμογής για έκδοση άδειας χωρίς να αναγράφω την οικοδομησιμότητα ομόρων και δεν έφαγα παρατήρηση. Τώρα τι να πω και εγώ 😂

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, ntanos said:

Κοίτα, έχω παραδώσει ...

και καλά έκανες φίλε μου...

(μπας και στα υπομνήματα όμως έγραφε ή έγραψε μετά με το χέρι..." το οικόπεδο (της άδειας) είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, και τα όμορα είναι άρτια και οικοδομήσιμα" ....  ή κάτι σαν αυτό)

Link to comment
Share on other sites

τα οικοπεδα που αποδιδονται με την ΠΕ ειναι αρτια και οικοδομησιμα.

Εξαιρεση αποτελει εάν υπαρχει και εφαρμογη των διασταξεων περι απαλλοτριωσεων  και αυτο γινεται στις πυκνοδομημενες περιοχες

Στην περιπτωση αυτη,  συμπληρωνονται και οι στηλες "απαλλοτριωση", με μια ιδιορρυθμια.

Οτι σαν αποδιδομεονο γραφεται το τελικο οικοπεδο, το οποιο, ομως

"θα καταστει οικοδομησιμο μετα την πληρωμη των απαλλοτριωσεως εκ ρυμοτομιας και προσκυρωσης."

και αυτο βλεπει  μηχανικος απο το σεντονι και αυτο υποχρεουται να γραψει.

Αλλα, τα διπλανα δεν μας ενδιαφερουν, με βαση την λογικη οτι

Με την πραξη εφαρμογης τα οικοπεδα ειναι αρτια και οικοδομησιμα παντοτε.

Οι ρυμοτομικες υποχρεωσεις ειναι "λογιστικης" μορφης και καθε οικοπεδο που τακτοποιει τις δικες του υποχρεωσεις, μπορει να χτισει, ασχετως τι εχουν κανει οι διπλανοι.

υγ

αυτο για τον χρονο "παλαιοτητας" δεν το εχω ξαναδιαβασει.

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεθάβω το παρόν θέμε διότι τον τελευταίο καιρό έχει ανακύψει μία νέα μόδα.

Δείτε στο συνημμένο αρχείο που έχει ανεβάσει ιδιώτης, σε ερώτημά του στην αντίστοιχη ενότητα, την δήλωση 651/77.

Το νέο trend της εποχής είναι τοπογραφικά που, η 651/77 υπογράφεται από έναν μηχανικό (συνήθως μη έχοντα δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικών πχ αρχιτέκτονα ή μηχανικό ΤΕΙ δομικών έργων - έργων υποδομής) και η εξάρτηση από έναν έχοντα το σχετικό δικαίωμα.

Το έχω συναντήσει και προσωπικά. Πραγματικά δεν έχω ιδέα αν εκδίδονται άδειες ή γίνονται συμβόλαια με αυτό τον τρόπο.

Το τοπογραφικό δεν είναι σύμφωνο συμβίωσης να το υπογράφουν δύο μηχανικοί. Είναι μελέτη που υπογράφεται από έναν. Έλεος με τις εξυπνάδες σε αυτή τη χώρα.

Το έχει συναντήσει και άλλος; Γίνονται αιτήσεις σε ΥΔΟΜ με τέτοια τοπογραφικά? το παραπάνω παράδειγμα αποτελεί τοπογραφικό προδιαγραφών αδείας καθώς κάνει αναφορά σε δέντρα κλπ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πες ότι γίνεται ένα τέτοιο τοπογραφικό.

- Το πιστοποιητικό Κ.Η.Δ. σε ποιανού το όνομα είναι?

- Σε ένα συμβόλαιο ποιος θεωρείται υπογράφων μηχανικός?

- Ποιος διώκεται στο περί αστικού δικαίου κομμάτι, αν μετέπειτα προκύψει λάθος?

- Στην έκδοση άδειας από ΥΔΟΜ, ποιος μπαίνει στο σύστημα e-adeies, ποιος στο σύστημα αμοιβών ως μελέτη τριγωνισμών, κλπ?

Τα ερωτήματα είναι ρητορικά, διότι αυτό που περιέγραψα παραπάνω δεν το έχω δει ποτέ να καταλήγει σε συμβόλαιο ή άδεια.

Στις περιπτώσεις που έχω συναντήσει, οι μη έχοντες δικαίωμα υπογραφής τοπογραφικών, στο τελικό σχέδιο που παραδίδουν, ως δια μαγείας υπάρχει η υπογραφή μόνο του "συζύγου" μηχανικού που έχει το σχετικό δικαίωμα υπογραφής, με ένα νιαούρισμα ότι τελικά για φορολογικούς λόγους το υπέγραψε αυτός.

Κατά την άποψή μου η συγκεκριμένη τακτική αποσκοπεί απλά στην "προστασία" με την κακή έννοια, του κύρους ενός μηχανικού που θεωρεί ότι αδικείται από την έλλειψη δυνατότητας υπογραφής αυτής της μελέτης. Για μένα είναι σαφές ότι ένα τέτοιο τοπογραφικό, με ημερομηνία τελευταίων ετών, μπορεί να οδηγήσει σε ακύρωση δικαιοπραξίας, άδειας κλπ σε μεταγενέστερο έλεγχο.

Θέλω απλά να μάθω αν έχουν υπάρξει πραγματικές τέτοιες περιπτώσεις που κατέληξαν σε συμβόλαιο κλπ. διότι θα πρέπει να παρέμβει ο σύλλογος.

Υ.Γ. Το post που μου παραθέτεις είναι του 2016. Σύμφωνα με το Π.Δ. του 2018 για τα δικαιώματα των μηχανικών, οι αρχιτέκτονες μηχανικοί έχουν το παρακάτω δικαίωμα:

κ. Σχεδιασμός επί υπάρχοντος τοπογραφικού διαγράμ-ματος του προς αδειοδότηση κτηρίου και του περιβάλ-λοντος χώρου για την έκδοση αδειών δόμησης.

Edited by ntanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι τίθεται θέμα ακυρότητας συμβολαίου ή γενικότερα κάποιο πρόβλημα με την συνυπογραφή δυο μηχανικών, πχ αρχιτέκτονα και τοπογράφου. Απλά επί της ουσίας η υπογραφή του μη έχοντα το δικαίωμα δεν έχει κανένα νόημα και καμία ευθύνη δεν προκύπτει για αυτόν. Μπαίνει δηλαδή για τα μάτια του κόσμου (πελάτη).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.