Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό για έκδοση άδειας


Vikie

Recommended Posts

1 hour ago, dimitris GM said:

το "υπαρχον σπίτι"

εχει αδεια;;;

Το υπάρχον σπίτι δεν έχει άδεια, όχι. Έχει όμως τακτοποίηση με το Ν4495/17 ως Κατ.1 προ '75. Κανένα όμως σχέδιο πέρα από κάτοψη της τακτοποίησης..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή εβδομάδα,

Μήπως γνωρίζει κάποιος να με συμβουλέψει το τοπογραφικό αδείας σε οικόπεδο/κτίριο εντός οικισμού πρέπει να περιλαμβάνει όμορα οικόπεδα με αντίστοιχες ιδιοκτησίες?

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pavlos33 said:

Aν είσαι σε περιοχή που λειτουργεί το κτηματολόγιο, αναγράφεις τα ΚΑΕΚ.

Ευχαριστώ @Pavlos33. Απλά τα αναγράφω χωρίς να έχω μετρήσει τα όμορα?

Και αν δεν λειτουργεί κτηματολόγιο δεν αναγράφω τίποτα περί όμορων?

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κατανοήσει πλήρως το πνεύμα των ερωτημάτων σου. Σε προβληματίζει το αν θα γράψεις ονόματα όμορων ιδιοκτησιών;

Γιατί να σε προβληματίζει κάτι τέτοιο. Ακόμη και κανείς να μη σου πει κάτι, έχεις ονόματα από το συμβόλαιο της ιδιοκτησίας. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συγγνώμη σε έχω μπερδέψει μάλλον λόγω της περιορισμένης εμπειρίας που έχω στο θέμα..

Έχω αναλάβει τοπογραφικό αδείας για 1 οικόπεδο (με υπάρχον κτίσμα/σπίτι χωρίς άδεια αλλά με τακτοποίηση Ν4495 ως Κατ.1) εντός οικισμού για τον οποίο οικισμό δεν έχει ολοκληρωμένο κτηματολόγιο. Μέτρησα το οικόπεδο και κτίσμα του πελάτη μου αλλά στο τοπογραφικό που έχω αναλάβει δεν γνωρίζω αν πρέπει να αποτυπώσω τα όμορα οικόπεδα με τα κτίσματά τους. Πρέπει να δείξω πως ΄φεύγουν' τα όμορα οικόπεδα ή και να τα κλείσω? Επίσης πρέπει να αποτυπώσω και τα κτίσματα των όμορων? 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα δείξεις κλειστά όμορα οικόπεδα . Θα δείξεις όπως το λες .τις κλίσεις των πλευρών. Για λόγους πληρότητας σχεδίου καλό είναι να "χτυπήσεις" και μερικές ακμές όμορων κτιρίων. Δες και άλλα τοπογραφικά να δεις περίπου πως σχεδιάζονται.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Pavlos33 said:

Δεν θα δείξεις κλειστά όμορα οικόπεδα . Θα δείξεις όπως το λες .τις κλίσεις των πλευρών. Για λόγους πληρότητας σχεδίου καλό είναι να "χτυπήσεις" και μερικές ακμές όμορων κτιρίων. Δες και άλλα τοπογραφικά να δεις περίπου πως σχεδιάζονται.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο οικισμός έχει ρυμοτομικό θα πρέπει να κλείσεις και τα όμορα και να ελέγξεις την αρτιότητά και οικοδομησιμότητα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.