Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικό για έκδοση άδειας


Vikie

Recommended Posts

16 minutes ago, Pavlos33 said:

Αν εννοείς Ε.Ε.ΔΜΚ, η απάντηση παραμένει η ίδια.

Ευχαριστώ συνάδελφε. Έχεις ιδέα αν η διαδικασία είναι χρονοβόρα?

Link to comment
Share on other sites

Απλούστατη

Κάνεις πλήρες διάγραμμα όπου αποτυπώνεις το προς παραχώρηση τμήμα 

Το πάει ο πελάτης στο συμβ/φο, γίνεται η πράξη, μεταγραφή και τέλος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, tetris said:

Απλούστατη

Κάνεις πλήρες διάγραμμα όπου αποτυπώνεις το προς παραχώρηση τμήμα 

Το πάει ο πελάτης στο συμβ/φο, γίνεται η πράξη, μεταγραφή και τέλος

Ευχαριστώ @tetris! To προς παραχώρηση τμήμα χρειάζεται και υλοποίηση πριν το τέλος της διαδικασίας? Διότι στη περίπτωσή μου το τμήμα αυτό αποτελείται από μάντρα..

Εννοώ σε ποιό στάδιο χρειάζεται να υλοποιηθεί η παραχώρηση?

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

 Ο μηχανικος δειχνει την λωριδα που παραχωρειται με συμβολαιογραφικη  πραξη, μετα απο αποδοχη της σχετικης προτασης  απο τον Δημο.

και το "εναπομενον" οικοπεδο.

Με βαση αυτα τα τμ. που μενουν χτιζεις.

Θεωρω οτι, η  υπαρξη μαντρας/περιφραξης κλπ. δεν αποτελει ολοκληρωμενη  παραχωρηση σε κοινη χρηση

Ούτε μπορει να την απεικονισει ο μηχανικος στο τοπογραφικο της αδειας, ως "ανηκουσα" στον υπο διανοιξη δρομο

δες εδω

https://limnos.gov.gr/files/007/OikonomikiEpitropi/praktiko_11-2019-oik.pdf

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, dimitris GM said:

 Ο μηχανικος δειχνει την λωριδα που παραχωρειται με συμβολαιογραφικη  πραξη, μετα απο αποδοχη της σχετικης προτασης  απο τον Δημο.

και το "εναπομενον" οικοπεδο.

Με βαση αυτα τα τμ. που μενουν χτιζεις.

Θεωρω οτι, η  υπαρξη μαντρας/περιφραξης κλπ. δεν αποτελει ολοκληρωμενη  παραχωρηση σε κοινη χρηση

Ούτε μπορει να την απεικονισει ο μηχανικος στο τοπογραφικο της αδειας, ως "ανηκουσα" στον υπο διανοιξη δρομο

δες εδω

https://limnos.gov.gr/files/007/OikonomikiEpitropi/praktiko_11-2019-oik.pdf

 

Σ'ευχαριστώ πολύ! Επομένως αν έχω καταλάβει καλά πρώτα γίνεται συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης της λωρίδας γης σε κοινή χρήση (συνοδευόμενη από το τοπογραφικό μου) και έπειτα αίτηση στο Δήμο με τη προαναφερόμενη πράξη..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 4/1/2013 at 9:49 ΜΜ, Vikie said:

Καλησπέρα σας,

πρέπει να κανω ένα εξαρτημένο τοπογραφικό για την έκδοση οικοδομικης άδειας σε κτισμα σε εντός σχεδίου περιοχή και καθότι είναι το πρωτο που θα κάνω,έχω καποιες απορίες...

 

Ζητείται λοιπόν τοπογραφικό που να περιλαμβάνει

 

1. εξαρτηση των κορυφων της ιδιοκτησίας από το ισχυον κρατικό τριγωνομετρικο δίκτυο

2. περιγραμμα του προς οικοδόμηση έργου μονοσήμαντα ορισμένο με ορθογωνιες συντεταγμένες στο κρατικο σύστημα συντεταγμένων

3. πλήρη φωτογραφικη αποτυπωση

4. υψομετρικη αποτυπωση

 

τα παραπάνω κατά τον νόμο...

εγω λοιπόν έχω στα χερια μου ένα παλιό τοπογραφικό μη εξαρτημένο σε τυχαίο σύστημα, οπότε πρέπει να συντάξω καινούργιο.

 

δεν ξέρω από που να ξεκινήσω...

πρώτα απ΄ ολα πρέπει να πάρω από την πολεοδομία την οικοδομικη γραμμη;

μια βασική καθοδήγηση θα με βοηθούσε πολύ...

 

επίσης από τη στιγμή που βρίσκομαι εντός πόλης θα πρέπει όπως και να έχει να αποτυπώσω και τις όμορες ιδιοκτησίες δηλ. αυτό πρέπει να γίνεται σε κάθε περίπτωση ;

σας ευχαριστω

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτησω για το τοπογραφικό διαγραμμα αδειας (για ακινητο εντος σχεδιου πολεως) που η εξαρτηση των κορυφων της ιδιοκτησίας πρεπει να γίνει από το ισχυον κρατικό τριγωνομετρικο δίκτυο, αυτο σημαίνει πως κατά την αποτύπωση είναι απαραίτητο να βρεθεί το κοντινο τριγωνομετρικό σημείο και να γίνει η εξάρτηση απο εκει ή αρκει να γινει η εξαρτηση απο συντεταγμενες στο δικυτο ΕΓΣΑ 87, (HEPOS) δηλαδη με την απλουστερη μέθοδο εντοπισµού µέσω GPS; 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η εξάρτησή σου να είναι και με το HEPOS, δεν υπάρχει πρόβλημα. Το ίδιο ισχύει και με τα  ανταγωνιστικά ιδιωτικά δίκτυα όπως METRICANET, URANUS κλπ.

Μεταξύ αυτών των συστημάτων αναφοράς (διότι όντως πρόκειται για διαφορετικά μεταξύ τους "ΕΓΣΑ87"), είναι λογικό να υπάρχουν κάποιες (συνήθως) μικρές αποκλίσεις της τάξης των 0-10cm ή και παραπάνω. Αυτό όμως που είναι το πιο σημαντικό, είναι η λεπτομερής αποτύπωση σε ότι αφορά την τοπική κατάσταση, η ακριβής (όσο είναι δυνατό) εμβαδομέτρηση της ιδιοκτησίας σου και των όμορων, η ακριβής αποτύπωση της θέσης των κτισμάτων του οικοπέδου και των ομόρων που "βλέπουν" στο οικόπεδο και κυρίως η ακριβής εφαρμογή της ρυμοτομικής και οικοδομικής γραμμής σε επίπεδο Ο.Τ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά που αναφέρει ο συνάδελφος @ntanos αναφέρεται στην διαφορά μεταξύ των διαφορετικών συστημάτων επίλυσης. Οι αποστάσεις και η θέση των μετρημένων σημείων σε κάθε σύστημα θα κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα με μικρότερες αποκλίσεις και αυτές κυρίως λόγω της ακρίβειας μέτρησης του gps. .

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, avgoust said:

Αν λοιπόν το metrica από το hepos έχει διαφορά 10cm πως θα εφαρμόσει ακριβώς την ΡΓ ?

Το σύστημα της metrica με αυτό του HEPOS δύσκολο να έχουν διαφορά 10cm. Κυρίως αναφέρομαι σε διαφορές του HEPOS με τις συντεταγμένες που θα προκύψουν από base-rover εξάρτηση από τριγωνομετρικό της ΓΥΣ, ειδικά αν το τελευταίο δεν συμμετείχε στους υπολογισμούς του συστήματος αναφοράς του HEPOS.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.