Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικό για έκδοση άδειας


Vikie

Recommended Posts

Η αρτιότητα και η οικοδομησιμότητα βεβαιώνονται στο κατεβατό που αναφέρει ο συνάδελφος nbr. Δήλωση του Ν651 όπως την βάζουμε στα τοπογραφικά που συνοδεύουν συμβόλαια δεν απαιτείται στα τοπογραφικά αδειών.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, SIGIO said:

.... Δήλωση του Ν651 όπως την βάζουμε στα τοπογραφικά που συνοδεύουν συμβόλαια δεν απαιτείται στα τοπογραφικά αδειών.

ωραία.... λύθηκε και αυτό οπότε τέλος οι ταραχές.

- * - * - * -

Οπότε χωρίς ταραχή έχουμε δεδομένο ότι η Δήλωση 651/77 ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αναπόσπαστο κομμάτι ενός Τοπογραφικού γενικά   

On 5/4/2021 at 9:09 ΜΜ, ntanos said:

.... Το τοπογραφικό είναι μία μελέτη ........ και η 651 περί αρτιότητας είναι αναπόσπαστο κομάτι αυτής της μελέτης......

....

πάμε γι άλλα 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κάπου καιγόμαστε σελίδες τώρα!

Θα συμφωνήσω και εγώ, για να κλείσει το θέμα, ότι δεν είναι ανάγκη να μπει ο τίτλος "δήλωση Ν.651/77" πάνω από τη δήλωση Ν.651/77 😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, ntanos said:

Νομίζω κάπου καιγόμαστε σελίδες τώρα!

Θα συμφωνήσω και εγώ, για να κλείσει το θέμα, ότι δεν είναι ανάγκη να μπει ο τίτλος "δήλωση Ν.651/77" πάνω από τη δήλωση Ν.651/77 😂

συμφωνώ κι εγώ. Καλύτερα να λέμε ερευνα μηχανικου γιατι η 651/77 δεν απαιτειται!

Link to comment
Share on other sites

και ομως "απαιτειται"

- οχι ομως με την εννοια του  ν.  651 οταν συνοδευει ενα συμβολαιο και αποτελει στοιχειο της δικαιοπραξιας.

Άρθρον 51. Ειςπάσανδικαιοπραξίανέχουσανωςαντικείμενον μεταβίβασινλόγωπωλήσεωςοικοπέδουήαγροτεμαχίου μετάήάνευκτισμάτωνεπισυνάπτεταιειςτοπωλητήριονσυμβόλαιοντοπογραφικόνδιάγραμμα, υπογραφόμενονυπότωνσυμβαλλομένωνκαιτουσυντάσσοντοςτούτομηχανικούήυπομηχανικούειςτοοποίοναναγράφονταιτα μήκητωνπλευρών, ταόριαπροςταςομόρουςιδιοκτησίας, ταονόματατωνγνωστώνιδιοκτητώντωνωςκαιτοεμβαδόντουπωλουμένουακινήτου. Επίτουδιαγράμματοςδηλούταιυπευθύνωςυπότουσυντάσσοντοςτούτομηχανικούήυπομηχανικούεάνεπίτου μεταβιβαζομένουεπιτρέπεταιήουηανοικοδόμησιςκατάταςκειμέναςπολεοδομικάςδιατάξεις. Εάντομεταβιβαζόμενοναποτελήτμήμα μεγαλυτέραςεκτάσεως, βεβαιούταιειςτοαυτόσχεδιάγραμμαυπότου μηχανικούήυπομηχανικούεάνκαιτοεναπομένονειςτονπωλητήνπληροίήόχιτουςόρουςδομήσεως

 

- Αλλά με την εννοια οτι:

βεβαιωνει οτι,  το οικοπεδο ειναι αρτιο  και οικοδομησιμο,

κατα κανονα/με το αρθρο 25 του ν. 1337/ κατα παρεκκλιση/άλλες διαταξεις,

ωστε, αυτα που δηλώνει να "ελεγχθουν"    με βαση τις διαταξεις του Β 251/12

 

[ξανακαναμε αυτη την συζητηση πριν 6-7  χρονια.

Χαιρομαι που οι συναδελφοι διατηρουν την ορμή και την μαχητικοτητά τους ...μετα τοσα χρονια.

 και μερικοι ειναι ακομη πιο   δυναμικοί...παρα τα χρονάκια τους]😄

τις καλησπερες μου

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ανασταίνω το τοπικ για να ρωτήσω κάτι που μου έτυχε.

Πελάτης μου ανέθεσε την σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος αδείας εντός σχεδίου, με σκοπό την ανέγερση κτίσματος.

Προγενέστερα, είχε κατεδαφίσει το υπάρχον κτίσμα με τοπογραφικό αδείας, περσυνό, που είχε κάνει προηγούμενος μηχανικός. Η συνεργασία του πελάτη με εκείνον δεν συνεχίστηκε και έτσι απευθύνθηκε σε εμένα.

Το τοπογραφικό του προηγούμενου μηχανικού, για την άδεια κατεδάφισης, ήταν σχολαστικό και αξιοπρεπές. Όμως, επειδή μέτρησα και εγώ το οικόπεδο και επειδή,έκρινα ότι η θέση της ρυμοτομικής ήταν ελαφρώς διαφορετική, προέκυψε όπως είναι φυσικό διαφορετικό εμβαδό. Η διαφορά είναι μισό τετραγωνικό μέτρο, ποσοστιαία ασήμαντη.

Στον έλεγχο του τοπογραφικού στο eadeies, έφαγα παρατήρηση ότι με τον 4495/17 δεν είναι επιτρεπτή η νεότερη καταμέτρηση μετά το 2013 και ότι το εμβαδό του οικοπέδου θα πρέπει να είναι ακριβώς ίσο με αυτό του προηγούμενου τοπογραφικού, επειδή επισυνάφθηκε σε διοικητική πράξη (άδεια κατεδάφισης).

Θεωρούσα ότι η διαφορά είναι τόσο μικρή που δεν θα προέκυπτε θέμα και δεν ήθελα να μαγειρέψω νούμερα, ούτε και να κάνω αυτούσια την εφαρμογή του προηγούμενου μηχανικού.

Από εδώ και πέρα δηλαδή, άπαξ και μετρηθεί κάτι μετά το 2013, θα πρέπει να μείνει πάντα ίδιο? ή θα πρέπει να διορθώνεται ο τίτλος ακόμα και για διαφορά 0,5τ.μ.? Ή θα πρέπει κάθε μηχανικός να βγάζει τα ίδια νούμερα με τον προηγούμενο? Τι δεν έχω καταλάβει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, ntanos said:

..... και επειδή,έκρινα ότι η θέση της ρυμοτομικής ήταν ελαφρώς διαφορετική, .....

Αν η θέση της ρ.γ. δεν είναι σαφώς ορισμένη, σε κάθε μέτρηση θα προκύπτει και διαφορετικό εμβαδόν.

Συνεπώς, κι αφού

1. η προηγούμενη μέτρηση ήταν (κατά πως λες) ακριβής

2. η διαφορά των δύο μετρήσεων είναι πολύ μικρή (αμελητέα θα έλεγα), δεν επηρεάζει την αρτιότητα οικοδομησιμότητα, και οφείλεται στη διαφορετική "θεώρηση" της ρ.γ.

τι σε εμποδίζει να αποδεχθείς την αρχική μέτρηση?

 

Link to comment
Share on other sites

Ο προηγούμενος μηχανικός είχε ταυτίσει την ρυμοτομική με το κτισμα. Απαξ και γκρεμιστηκε ομως, θεωρω οτι η ορθή της θέση ειναι λίγο πιο μέσα, για να τηρειται το πλατος της οδου και να υπαρχει ευθυγραμμια με τα αλλα κτιρια της οδου. Δεν θα ηθελα δηλαδή να προχωρησω με το παλιο περιγραμμα. Και παλι ομως, η διαφορα ειναι τοσο μικρη που ειναι κριμα να κολαει εκει ο ελεγκτης. Τυπικα δηλαδη, για να εγκριθει το τοπογραφικο, θα πρεπει είτε να παρω το προηγούμενο περιγραμμα ακριβως, είτε να μαγειρευω πλευρες για 2 ποντους και τετοιες χαζομαρες ωστε να βγει το ιδιο εμβαδον;

Υ.Γ. η διαφορα ειναι 0,4τ.μ. ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μου ζητήθηκε να συντάξω τοπογραφικό για άδεια σε υπάρχον σπίτι εντός οικισμού. Ήθελα να σας ρωτήσω σχετικα με τα όμορα. Πρέπει να αποτυπώνονται κι αυτά στο διάγραμμα μαζί με τα κτίρια τους? Είναι εξαιρετικά δύσκολο να αποτυπωθούν αφού με μανδρότοιχους ούτε ορατότητα δεν υπήρχε, γι' αυτό και θέλω να το διευκρινίσω.

Επίσης, γενικά για τις προδιαγραφές των εν λόγω τοπογραφικών (αδείας)/δηλώσεις θα πρέπει να στηριχτώ στον Ν4495/17?

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.