Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθός μηχανικού στον ιδιωτικό τομέα


vhlektrolog

Recommended Posts

Αγαπητέ φίλε skafos, συγγνώμη αν κούρασα, αλλά ήθελα απλά να απαντήσω στον αγαπητό συνάδελφο vhlektrolog, που ρώτησε:

Αν και ανέτρεξα στο forum αρκετα δεν νομιζω οτι υπαρχει σαφης απαντηση απο κάποιο μέλος αναφορικα με τους μισθωτούς μηχανικούς σήμερα. δηλαδη πόσος είναι ο κατώτατος μισθός σήμερα που μιλαμε για έναν μηχανικό ΑΕΙ στο ν ιδιωτικό τομέα. προφανως ο εργοδοτης δεν θα σου δωσει αυτο που περιμενεις αλλα καλο θα ηταν να ξερουμε τι ειναι το νομιμο

Νομίζω ότι με την απάντησή μου "τον φώτισα" όσο επιτρέπουν οι (φτωχές) γνώσεις μου. Ο vhlektrolog είναι ένα νέο μέλος στο φόρουμ και βάσει αυτών που ρώτησε μάλλον και νέος Μηχανικός. Νομίζω ότι αξίζει την βοήθειά μας, ακριβώς όπως κι εμείς βοηθούμαστε σε άλλα νήματα σχετικά με δικά μας ερωτήματα. Αυτή είναι η φιλοσοφία του φόρουμ.

Ευχαριστώ για την κατανόηση συνάδελφε skafos.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια. Οι κατασκευαστικές 7ης κατηγοριας ανηκουν σε εργοδοτικές οργανώσεις ή μπορει να ισχυριστουν κατι αλλο?

Εγω υποχρεωνομαι να γινομαι μελος απο πριν σε όλες τις εργατικές ενώσεις ή μπορω να περιμενω μεχρι την υπογραφη της συμβασης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι ξέρει κανείς αν αυτός ο πίνακας ισχύει ακόμη? Ή μήπως υπάρχει καινούριος?

ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ 2011-2012.pdf

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ξέρει κανείς αν αυτός ο πίνακας ισχύει ακόμη? Ή μήπως υπάρχει καινούριος?

 

Φιλε μου σε αλλη χωρα πρεπει να ζεις, εχουν καταργηθει οι συλλογικες συμβασεις πλεον ειναι καθαρα ατομικη διαπραγματευση με τον εργοδοτη και εσενα εαν παρεις 800 ευρω κανε και τον σταυρο σου.

 

 

Καλη τυχη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Daras,

 

αυτό το λες σίγουρα ή μήπως λόγω γενικότερων που ισχύουν λόγω μνημονίου?

 

Πιο σιγουρα δε γινεται. Ολοι οι μηχανικοι πια δουλευουν με μπλοκακι και με ατομικες συμβασεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ξέρει κανείς αν αυτός ο πίνακας ισχύει ακόμη? Ή μήπως υπάρχει καινούριος?

Γιάννη, είσαι ήδη εργαζόμενος σε εταιρεία ή ψάχνεις για δουλειά; (Ρωτάω διότι έχει σημασία για την απάντηση του ερωτήματός σου).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Daras,

 

αυτό το λες σίγουρα ή μήπως λόγω γενικότερων που ισχύουν λόγω μνημονίου?

Φιλε μου

 

Αυτη ειναι η επισιμη απαντηση απο ΤΕΕ, οταν εψαχνα για δουλεια και τους ρωτησα τι λεφτα παιζουν και μου ειπε οτι οι συμβασεις πλεον δεν ισχυοουν και οι μισθοι ειναι 40% κατω απο την ΣΣΕ μηχανικωνβιομηχανιας

 

Ολα αυτα ενα μηνα πριν που ρωτησα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αφήστε τα πινακάκια...Καλά καλά δεν ίσχυαν τις καλές εποχές τώρα θα ισχύουν?. Και αυτό μόνο από τις εταιρείες που είχαν υπογράψει την ΣΣΕ. Οι υπόλοιπες ότι τους κατέβει σου πρότειναν.

Στο σήμερα....Καλά δεν έχετε ακούσει για την ανατροπή στα εργασιακά που τόσος ντόρος έγινε πριν λίγο καιρο?

Καθαρά θέμα διαπραγμάτευσης πλέον......GOOD LUCK

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.