Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθός μηχανικού στον ιδιωτικό τομέα


vhlektrolog

Recommended Posts

Υπάρχει μια σχετικά πρόσφατη εξέλιξη. Ο Σύλλογος των Τεχνικών Υπαλλήλων θεωρεί ότι η Κλαδική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας των Τεχνικών Υπαλλήλων εξακολουθεί να ισχύει καθολικά, και μάλιστα ως τα τέλη Σεπτεμβρίου. Δες εδώ. Το σκεπτικό είναι ότι παρότι καταγγέλθηκε η Σύμβαση από τις εργοδοτικές οργανώσεις, η καταγγελία είναι άκυρη διότι μετά από αυτήν δεν δέχονται (οι εργοδότες) να προσέλθουν στις διαπραγματεύσεις για συμφωνία νέας Σύμβασης. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε ευχαριστω για την απαντηση. το διαβασα αυτο, αρα η τελευταια που ισχυει ειναι  αυτη :???:

 

http://www.osetee.gr/uplds/File/01Diplomatouxoi_Mixanikoi_AEI_apo_01-07-2011.pdf

 

και δυο επιπλεον ερωτησεις: τα χρονια υπηρεσιας μετρανε απο την ληψη πτυχιου? απο την εγγραφη σε τεε και τσμεδε? ή απο τοτε που έκανε έναρξη στην εφορια? (γιατι αλλαζει η κλιμακα του ετσι) και επισης το επιδομα ξενης γλωσσας δινεται με βαση αυτο που ισχυε παλιοτερα (οτι αν χρησιμοποιειται η γλωσσα για την εκτελεση της εργασιας) ή αν εχει στην  κατοχη του proficiency?

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση. το διαβασα αυτο, αρα η τελευταια που ισχυει ειναι  αυτη :???:

 

http://www.osetee.gr/uplds/File/01Diplomatouxoi_Mixanikoi_AEI_apo_01-07-2011.pdf

 

και δυο επιπλεον ερωτησεις: τα χρονια υπηρεσιας μετρανε απο την ληψη πτυχιου? απο την εγγραφη σε τεε και τσμεδε? ή απο τοτε που έκανε έναρξη στην εφορια? (γιατι αλλαζει η κλιμακα του ετσι) και επισης το επιδομα ξενης γλωσσας δινεται με βαση αυτο που ισχυε παλιοτερα (οτι αν χρησιμοποιειται η γλωσσα για την εκτελεση της εργασιας) ή αν εχει στην  κατοχη του proficiency?

 

επιπρόσθετα να ρωτήσω και το εξής (ισως χαζο αλλα ειναι κατι που δεν το γνωριζω), αν κάποιος βάση της συλλογικής σύμβασης που φαινεται να ισχυει πρέπει πχ. να παιρνει μεικτα 1800 ευρω και συμφωνησει με 1300 μεικτα, τοτε υπαρχει περιπτωση να του "πει" το τσμεδε ότι επρεπε να αμοιβεσαι με τα 1800 και επρεπε να πληρωνεις εισφορες μισθωτου βαση αυτων και εσυ και η εταιρεια πληρωνετε βαση του 1300 αρα το ποσο που υπολειπεται και που "χανει" το τσμεδε πρεπει να το πληρωσεις επιπροσθετα μονος σου?

γενικα εκτος του οτι ειναι παρανομο, εκτος του οτι εχει οικονομικες συνεπειες για τον εργαζομενο, εκτος του οτι ειναι κοροιδια τι αλλες συνεπειες μπορει να εχει για εναν εργαζομενο να συμφωνησει με πολυ λιγοτερα απο τα νομιμα? (γιατι ως γνωστον τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα στην αγορα και αν οι υποχρεωσεις τρεχουν τοτε ...)

Link to comment
Share on other sites

Η ωρίμανση ισχύει από την λήψη πτυχίου.

 

Για την γλώσσα, μόνον αν χρησιμοποιείται στην εργασία

Όσον αφορά την ισχύ της Σ.Σ.Ε., το link που σού έδωσα αποτελεί την άποψη του συλλόγου τεχνικών υπαλλήλων. Νομίζω πως είναι σωστή, αλλά δεν υπάρχει ακόμη η δικαστική απόφαση που θα την υποστηρίζει.

Για το αν ανήκει η εταιρεία στον ΠΕΔΜΗΕΔΕ, θα πρέπει να ρωτήσεις την εταιρεία. Και προφανώς αναφέρεται σε εταιρείες Η/Μ μόνον.

Αναφορικά με το τι θα συμφωνηθεί, ισχύει υποχρεωτικά ότι λέει η Σ.Σ.Ε. 

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ gp1 για τις απαντησεις σου.

σε επικοινωνια με ΠΕΔΜΗΕΔΕ μου ειπε οτι η εταιρεια δεν ειναι μελος του.

σε επικοινωνια με τεε μου ειπε οτι δεν ισχυει η σ.σ.ε. και ειναι οτι συμφωνηθει μεταξυ εργοδοτη και εργαζομενου, μονο που το τσμεδε δεν δεχεται μισθο κατωτατο απο 712 περιπου ευρω και αν ειναι κατω απο αυτο πληρωνεις εισφορες ελευθερου επαγγελματια. (στο site τσμεδε λεει για 634,60 ευρω, τελος παντων αυτο ειναι λεπτομερεια).

προφανως δηλαδη προς το παρον ισχυει οτι συμφωνηθει μεταξυ εταιρειας και υπαλληλου. κοινως οπου πιασουν τον καθεναν.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε το ΤΕΕ είναι σωστό για μετά την 1 Νοεμβρίου 2013 που θα έχει λήξει η Σ.Σ.Ε. 

Αν όμως ισχύει το σκεπτικό του συλλόγου τεχνικών υπαλλήλων, τότε η Σ.Σ.Ε. είναι και σήμερα εν ισχύ. 

Προτείνω να μην το αφήσεις έτσι, και να επικοινωνήσεις και με τον σύλλογο τεχνικών υπαλλήλων για υπεύθυνη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

καλη ιδεα! τοσα και τοσα τηλεφωνα εχω κανει αυτες τις ημερες, ενα ακομη δεν βλαπτει. το τσμεδε δεν εχει καταξιωθει να το σηκωσει ποτε βεβαια.
να ρωτησω κατι επιπλεον αν ξερεις. εαν ταυτοχρονα με το μισθωτος διατηρεις και το δελτιο παροχης υπηρεσιων τοτε δεν χρειαζεται να πληρωνεις κατι στο τσμεδε? μονο σε εφορια αν προκυπτει κανενα τελος επιτηδευματος κτλ. ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παιδια! ειχα επικοινωνια σημερα με τον συλλογο τεχνικων ελλαδος και μου ειπαν οτι θα με καλεσει λιγο αργοτερα καποιος υπευθυνος να μιλησουμε για αυτο, γιατι η υπαλληλος που σηκωσε το τηλ. δεν ηταν σε θεση να με κατατοπισει. το τσμεδε επισης μου ειπε οτι για τις συλλογικες συμβασεις οτι πει το τεε και για τα υπολοιπα ερωτηματα μου μου απαντησε ακριβως οπως το τεε (δηλαδη για τα κατω απο 700 ευρω μεικτα κτλ κτλ). αν μαθω κατι επιπροσθετο θα το ποσταρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.