Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθός μηχανικού στον ιδιωτικό τομέα


vhlektrolog

Recommended Posts

Δυστυχώς είμαι σίγουρος ότι θα βρήκε.Η αλήθεια είναι,πως αν δεν είχα αυτό το πήγαινε-έλα κάθε μέρα και ό,τι αυτό περιλαμβάνει (κόστος,επικινδυνότητα,φθορές στο αυτοκίνητό μου) μάλλον θα πήγαινα.Δεν θα πήγαινα ούτε για καρριέρα,ούτε για να κάνω λεφτά,θα πήγαινα εν γνώσει μου για 5-6-7 μήνες ή όσο άντεχα τελοσπάντων μόνο και μόνο για την προϋπηρεσία και τις γνώσεις που θα έπαιρνα έτσι ώστε να μπορέσω να διεκδικήσω κάτι καλύτερο αργότερα

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

"Πως είναι οι μισθοί στη πιάτσα???"   Ερώτηση μηχανικού που πρόσφατα είχα πάει για συνέντευξη...  Πως είναι?

 

Είμαι πολύ καιρό άνεργος. Στη προηγούμενη δουλειά μου είχα πολύ καλή αμοιβή, σε επίπεδα Σ.Σ.Ε. + κάτι ακόμα, για 2.5 χρόνια αλλά με σταμάτησαν.

Ψάχνω καιρό για δουλειά...πολύ καιρό.. στην αρχή άλλοι μου έλεγαν ότι δε δίνουν αυτά τα λεφτά... μετά παρατήρησα γκριμάτσες όταν τους έλεγα τι χρήματα μου έδιναν...

πέρασε καιρός..και εγώ ξέροντας ότι πρέπει να ξαναμπω στην αγορά.. έριξα αυτά που ζητούσα...300-400 ευρώ..λέω οκ, να βρούμε δουλειά....

πρόσφατα εργοστάσιο στο κορωπί μου πρότεινε 800μεικτά για 3 μηνες και μετά 1000 μεικτά, για εργασία με βάρδιες..

ένας άλλος με εργοστάσιο στο περιστέρι πρότεινε 1150-1200μεικτά, σε αυτόν πήγα για να ανακαλύψω ότι με κορόιδευε από τη πρώτη μέρα και μου άλλαζε τα όσα είχαμε συμφωνήσει για να δουλεύω τελικά με 600-700 ευρώ..  πήγα αλλού σε συνέντευξη, και μου είπαν πόσα λεφτά θες, (κάτι το οποίο έχει γίνει συνήθειο τελευταία) και μου είπαν μη πεις πολλά, αλλά ούτε και λίγα.. μη μου ζητήσεις 500 πχ.... και σκέφτομαι ωραία υπάρχουν άτομα που πάνε και ζητάνε 500 για εργοταξιακά ωράρια....ενδιαφέρον....

Πρόσφατα άκουσα ιστορία, ότι μηχανικος στον άκτωρ 12 χρονια αμοιβεται με 900 ευρώ.... 

Η ΔΕΗ προσέλαβε το καλοκαίρι άτομα με 500 ευρώ...

 

ποια είναι τα λεφτά στη πιάτσα?? πόσα πρέπει να ζητήσω πια, για να με προσλάβει κανείς...ποιος πάει και κάνει το μηχανικό με 3 ευρώ την ώρα γαμώτο.....?????(γιατί προφανώς μιλάμε για 10-11ωρα)

5 ευρώ με πλήρωνε ο καθηγητής μου την ωρα στο πανεπιστημιο για ερευνητική εργασία...θα πάρω τώρα 3???

700ευρώ δε ζητούσα όταν βγήκα από το πανεπιστήμιο το 2008..θα τα πάρω τώρα????

 

άργησα να καταλάβω τι παίζει....τι λέτε?? ποια είναι η γνώμη σας?? είμαι στο κόσμο μου τελικά????  πόσα δίνει η πιάσα?? και αξίζει να κάνει κανείς αυτή τη δουλειά.. ????

Edited by Vlad
Link to comment
Share on other sites

 

γιατι ετσι...

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΜΕ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ να ΜΗΝ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ

 

αλλα και ΕΚΕΙΝΟΙ ΚΑΚΟΜΑΘΑΙΝΟΥΝ....

 

και οι περισσοτεροι εργοδοτες ειναι οτι ΠΙΟ ΚΑΚΟΜΑΘΗΜΕΝΟ κυκλοφορει στην αγορα

 

τι λέτε??? ανοίγουμε ένα τόπικ για να θάβουμε εργοδότες?? όποιος έχει κακές εμπειρίες να τα γράφουμε για να προστατεύουμε το κόσμο, να μη χάνουμε χρόνο στις συνεντεύξεις βρε παιδιά.. :P

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου στον κόσμο σου. Κάνεις αυτό που πρέπει κι αυτό που πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι πρέπει να κάνουν. Έχω ξαναπεί πολλές φορές πως είναι θέμα αξιοπρέπειας και αυτοεκτίμησης. Σκοπός μας πρέπει να είναι να πάρει χαμπάρι κι αυτός που πήγε και δούλεψε με 500 και 400 ότι κάνει κακό και στους υπόλοιπους και στον εαυτό του και υποσκάπτει το μέλλον όλων, 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα την εταιρεία, προυπηρεσία την θέση κτλ... Το καλοκαίρι είχα πάει σε πετρελαική βιομηχανία, (πρώτη φορά σε βιομηχανικό χώρο), έδιναν κάπου 1300-1400 καθαρά... Δεν πήρα τη θέση, επέλεξαν άλλον.

Για τον μηχανικό στην άκτωρ με 12 χρόνια 900ε, ξέρω άλλον με τα ίδια χρόνια 2800 καθαρά...Δεν ξέρω τι έγινε εκεί...Αμα όμως αυτός με τα 900 πάει σε άλλη εταιρεία θα ζητήσει και θα πάρει πάνω από 2Κ σίγουρα.

Γενικά μην πέσεις πολύ χαμηλά, γιατί κάποια πράγματα παγιώνονται και δύσκολα αλλάζουν. Μου το έχουν πει και σε συνεντεύξεις!!

Για σχετικά μικρή εμπειρία, 800-1000 καθαρά εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων είναι καλά σήμερα...για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την θέση,τις ευθύνες που αναλαμβάνεις,τον φόρτο εργασίας,τις ώρες εργασίας,την επικινδυνότητα της δουλειάς των υφισταμένων σου εφόσον αυτοί υπάρχουν.Είναι πολλοί οι παράγοντες.Γενικά όμως πιστεύω κανείς μηχανικός δεν θα έπρεπε να δέχεται οποιαδήποτε 8ωρη 5μερη εργασία με λιγότερα από 800 ευρώ καθαρά ακόμα και σαν νέος μηχανικός.Εκτός και αν πάει εν γνώσει του για λίγο καιρό προκειμένου να αποκτήσει γνώσεις και δεξιότητες που γνωρίζει πως θα τον ωφελήσουν σε αναζήτηση καλύτερης δουλειάς.Αν παράδειγμα μου λέγανε ότι θα δουλέψω κόντα σε μηχανολόγο/μηχανικό ο οποίος είναι αστέρι στο Inventor ή στο SolidWorks και εγώ έχω στο μυαλό μου να μάθω ένα από αυτά γιατί στην Ρουμανία π.χ δίνουν 10.000 ευρώ τον μήνα για μηχανικούς με αυτή την γνώση,θα πήγαινα και τζάμπα προκειμένου να το μάθω.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Πως είναι οι μισθοί στη πιάτσα???"   Ερώτηση μηχανικού που πρόσφατα είχα πάει για συνέντευξη...  Πως είναι?

 

Είμαι πολύ καιρό άνεργος. Στη προηγούμενη δουλειά μου είχα πολύ καλή αμοιβή, σε επίπεδα Σ.Σ.Ε. + κάτι ακόμα, για 2.5 χρόνια αλλά με σταμάτησαν.

Ψάχνω καιρό για δουλειά...πολύ καιρό.. στην αρχή άλλοι μου έλεγαν ότι δε δίνουν αυτά τα λεφτά... μετά παρατήρησα γκριμάτσες όταν τους έλεγα τι χρήματα μου έδιναν...

πέρασε καιρός..και εγώ ξέροντας ότι πρέπει να ξαναμπω στην αγορά.. έριξα αυτά που ζητούσα...300-400 ευρώ..λέω οκ, να βρούμε δουλειά....

πρόσφατα εργοστάσιο στο κορωπί μου πρότεινε 800μεικτά για 3 μηνες και μετά 1000 μεικτά, για εργασία με βάρδιες..

ένας άλλος με εργοστάσιο στο περιστέρι πρότεινε 1150-1200μεικτά, σε αυτόν πήγα για να ανακαλύψω ότι με κορόιδευε από τη πρώτη μέρα και μου άλλαζε τα όσα είχαμε συμφωνήσει για να δουλεύω τελικά με 600-700 ευρώ..  πήγα αλλού σε συνέντευξη, και μου είπαν πόσα λεφτά θες, (κάτι το οποίο έχει γίνει συνήθειο τελευταία) και μου είπαν μη πεις πολλά, αλλά ούτε και λίγα.. μη μου ζητήσεις 500 πχ.... και σκέφτομαι ωραία υπάρχουν άτομα που πάνε και ζητάνε 500 για εργοταξιακά ωράρια....ενδιαφέρον....

Πρόσφατα άκουσα ιστορία, ότι μηχανικος στον άκτωρ 12 χρονια αμοιβεται με 900 ευρώ.... 

Η ΔΕΗ προσέλαβε το καλοκαίρι άτομα με 500 ευρώ...

 

ποια είναι τα λεφτά στη πιάτσα?? πόσα πρέπει να ζητήσω πια, για να με προσλάβει κανείς...ποιος πάει και κάνει το μηχανικό με 3 ευρώ την ώρα γαμώτο.....?????(γιατί προφανώς μιλάμε για 10-11ωρα)

5 ευρώ με πλήρωνε ο καθηγητής μου την ωρα στο πανεπιστημιο για ερευνητική εργασία...θα πάρω τώρα 3???

700ευρώ δε ζητούσα όταν βγήκα από το πανεπιστήμιο το 2008..θα τα πάρω τώρα????

 

άργησα να καταλάβω τι παίζει....τι λέτε?? ποια είναι η γνώμη σας?? είμαι στο κόσμο μου τελικά????  πόσα δίνει η πιάσα?? και αξίζει να κάνει κανείς αυτή τη δουλειά.. ????

1000 μπλοκακι ωραριο 12αωρο 6ημερο και αγιος ο θεος και αν βρεις......

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

JasonΚ Καλημέρα!!!Λοιπόν η OTEplus δίνει βασικό μισθό 530 € καθαρά συν τις τριετίες σου ,τις οποίες δεν τις πληρώνει πάνω από 30 € την κάθε τριετία.

Αυτά έδινε πριν ένα χρόνο στους μηχανικούς....δεν ξέρω να έχει αλλάξει κάτι φέτος(που δε το νομίζω)....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.