Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθός μηχανικού στον ιδιωτικό τομέα


vhlektrolog

Recommended Posts

παρακρατειτε αυτοματα ο φορος στους μισθωτους καθε μηνα και τον αποδιδει ο εργοδοτης στο κρατος.

και φυσικά στο τέλος του χρόνου δεν θα φορολογηθεί με 26% αλλά λιγότερο φαντάζομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οτι ειναι να πληρωσει ο μισθωτος μηχανικος σε ποσοστο 90% το πληρωνει το μηνα μεσω του εργοδοτη του. Το ξερω στανταρ απο την αδερφη μου.

 

Στο τελος του χρονου αναλογα το υψος εισοδηματος, κινητα, ακινητα κλπ μπορει να σου ρθει και κανα μπιλετακι αλλα ποτε δεν της εχει ερθει πανω απο 300 ευρω ξερω γω.

Link to comment
Share on other sites

Ως γενική παρατήρηση, όσοι έχουν υποχρέωση ΤΣΜΕΔΕ και αναζητούν εργασία μισθωτού, από μία έρευνα που έχω κάνει, συμφέρει συμβόλαιο αορίστου χρόνου με ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ μέχρι του ποσού των 21.000Ε μικτά ανά έτος (εννοείται ότι η εταιρία θα πληρώσει και "καπέλο" τις εργοδοτικές εισφορές - που δεν μας αφορά). Για ποσό άνω των 24.000Ε ετησίως συμφέρει ΤΠΥ (και ο εργοδότης δεν επιβαρύνεται με εργοδοτικές εισφορές). Για το ποσό μεταξύ 21.000 και 24.000 ευρώ είναι αμφίβολο το τι συμφέρει, καθώς εξαρτάται από την παλαιότητα του εργαζομένου.

ΥΓ:Αν φτάσει κάποιος να διαπραγματεύεται 20.000 - 21.000Ε ετησίως με ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ, ας ζητήσει 24.000Ε (12 x 2.000) + ΦΠΑ με μπλοκάκι. Λιγότερο θα στοιχίσει στον εργοδότη!!! Επισημαίνω ότι και με το μπλοκάκι ισχύει το αφορολόγητο (με έκπτωση φόρου 2.100Ε) εφόσον το εισόδημα της κύριας εργασίας είναι άνω του 75% του ετήσιου τζίρου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!

Σε περίπτωση που κάποιος μπορεί να εξασφαλίσει έναν μισθό περίπου 700-800 ευρώ/μήνα αλλά θέλει να χει και την δυνατότητα για επιπλέον δουλειές αν και εφόσον προκύπτουν,

από ποιό ύψος τζίρου και πάνω συμφέρει να έχει και το μπλοκάκι; Μιλάμε για την περίπτωση που μπορεί η κύρια εργασία τελικά να ναι κάτω από το 75% του ετήσιου τζίρου.

Τον εργοδότη τον συμφέρει να του κόβω ένα παραστατικό πχ 800 ευρώ + φπα και να μου πληρώνει και έξτρα τις εισφορές;

Link to comment
Share on other sites

Ως γενική παρατήρηση, όσοι έχουν υποχρέωση ΤΣΜΕΔΕ και αναζητούν εργασία μισθωτού, από μία έρευνα που έχω κάνει, συμφέρει συμβόλαιο αορίστου χρόνου με ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ μέχρι του ποσού των 21.000Ε μικτά ανά έτος (εννοείται ότι η εταιρία θα πληρώσει και "καπέλο" τις εργοδοτικές εισφορές - που δεν μας αφορά). Για ποσό άνω των 24.000Ε ετησίως συμφέρει ΤΠΥ (και ο εργοδότης δεν επιβαρύνεται με εργοδοτικές εισφορές). Για το ποσό μεταξύ 21.000 και 24.000 ευρώ είναι αμφίβολο το τι συμφέρει, καθώς εξαρτάται από την παλαιότητα του εργαζομένου.

ΥΓ:Αν φτάσει κάποιος να διαπραγματεύεται 20.000 - 21.000Ε ετησίως με ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ, ας ζητήσει 24.000Ε (12 x 2.000) + ΦΠΑ με μπλοκάκι. Λιγότερο θα στοιχίσει στον εργοδότη!!! Επισημαίνω ότι και με το μπλοκάκι ισχύει το αφορολόγητο (με έκπτωση φόρου 2.100Ε) εφόσον το εισόδημα της κύριας εργασίας είναι άνω του 75% του ετήσιου τζίρου.

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Πάνω σε αυτό. αν για παράδειγμα αμείβεσαι απο εταιρεία 18000+ΦΠΑ ετησίως με μπλοκακι ως ΕΕ τότε η εταιρεία πληρώνει και τους φόρους που πρέπει. Αν αυτό γίνει 24.000+ΦΠΑ πόσο συνολικά θα επιβαρυνθεί η εταιρεία ετησίως αν θεωρήσουμε την έκπτωση φόρου 2.100€ που θα δικαιούται?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

τι εγινε φιλαρακι ετοιμαζεσαι να ζητησεις αυξηση ;;; ελπιζω να την παρεις ...

εξαρταται τι εταιρια ειναι ;; αν ειναι ΑΕ νομιζω εχουν φορο 26% στα κερδοι αρα αν σου δωσουν 6000 παραπανω αυτο θα ειχε φορο 26% πραγμα που σημαινει 1560 ευρω αρα ουσιαστικα θα επιβαρυνθουν 4440 ευρω ... αν βαλεις και το 15% στη διανομη των κερδων τοτε παμε μειον 666 ( τυχαιο δεν νομιζω ) αρα 3774 το πραγματικο κοστος της ΑΕ... τωρα για τους συντελεστες φορολογισης δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα πανω κατω εκει παιζουν

Edited by george68
Link to comment
Share on other sites

Το πόσο στοιχίζεις στην εταιρεία δεν θα το μάθεις ποτέ ,αν δεν ξέρεις τον πραγματικό της τζίρο.

 

Στις παλιές καλές εποχές υπήρχε ολόκληρη μηχανή πλασματικών ΔΠΥ (+φπα+εφορία-τα έπαιρνες σχεδόν όλα πίσω ως επιστροφή)

και σε παρουσίαζαν ως έξοδο.

Link to comment
Share on other sites

τι εγινε φιλαρακι ετοιμαζεσαι να ζητησεις αυξηση ;;; ελπιζω να την παρεις ...

εξαρταται τι εταιρια ειναι ;; αν ειναι ΑΕ νομιζω εχουν φορο 26% στα κερδοι αρα αν σου δωσουν 6000 παραπανω αυτο θα ειχε φορο 26% πραγμα που σημαινει 1560 ευρω αρα ουσιαστικα θα επιβαρυνθουν 4440 ευρω ... αν βαλεις και το 15% στη διανομη των κερδων τοτε παμε μειον 666 ( τυχαιο δεν νομιζω ) αρα 3774 το πραγματικο κοστος της ΑΕ... τωρα για τους συντελεστες φορολογισης δεν ειμαι 100% σιγουρος αλλα πανω κατω εκει παιζουν

Η εταιρεία είναι ΕΕ. δεν ξέρω πως διαφοροποιεί τα πράγματα αυτό...όσο για τον πραγματικό τζίρο αυτό δεν τον ξέρω η αλήθεια....ας υποθέσουμε έναν μέσο

Link to comment
Share on other sites

Η εταιρεία είναι ΕΕ. δεν ξέρω πως διαφοροποιεί τα πράγματα αυτό...όσο για τον πραγματικό τζίρο αυτό δεν τον ξέρω η αλήθεια....ας υποθέσουμε έναν μέσο

Η διαφορά είναι ότι η Α.Ε. δικαιολογεί 2% του τζίρου της σαν έξοδα χωρίς παραστατικά ;)

(λέγεται και Μαύρο Ταμείο, θα το ακούσεις και σαν Τ3)!

Edited by man21
Link to comment
Share on other sites

Η επιστροοφή φόρου 2.100 είναι προς τον μηχανικό, όχι προς την εφορία.

Παίρνεις ό,τι παίρνεις από την εταιρία σου με το μπλοκάκι, με την παρακράτηση φόρου 20% που σου κάνει, και την επόμενη χρονιά που υποβάλεις δήλωση, αντί να πληρώσεις φόρο π.χ. 3.100, θα πληρώσεις 1.000. Αυτά δεν χρειάζεται να τα λες στα αφεντικά σου. Εξάλλου, θα πρέπει να έχεις συμβόλαιο με την εταιρία, κανονική σύμβαση δηλαδή, που θα αναρτήσεις στο taxis. Tο που ακριβώς δεν το ξέρω, καθώς δεν το έχω ακόμα αντιμετωπίσει.

H εταιρία είτε σε έχει ως έξοδο 20.000 το χρόνο είτε 30.000 το χρόνο, σε βάζει κανονικά στα έξοδά της, όπως βάζει το κόστος πωληθέντων κτλ. Έχει δηλαδή επιπέον επιβάρυνση 10.000 x (1 - ποσοστό φόρου που της αναλογεί) (λογικά 29%, από όσο ξέρω).

Δουλειές να υπάρχουν και τα υπόλοιπα είναι απλά παρηγοριά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.