Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μισθός μηχανικού στον ιδιωτικό τομέα


vhlektrolog

Recommended Posts

παιδιά, τα 1500€ δηλαδή του μισθωτού που  λέτε και είναι καθαρά, δηλαδή τους πληρώνουν εξτρα ΕΦΚΑ και φόρο εισοδήματος, άρα τ;α 1500 που μπαίνουν στο λογαριααμό είναι πράγματι καθαρά....για να ισχύει το ίδιο αποτέλεσμα σε έναν ΕΕ πρέπει να κόβει ~3000€+ΦΠΑ, έτσι δεν είναι τα πράγματα χονδρικά...εκτός αν οι μισθωτοί μηχανικοί έχουν κάτι άλλο να πληρώσουν κι αυτοί

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή εκφράζονται πολλές γνώμες, οι οποίες βεβαίως είναι απολύτως σεβαστές, όσοι τα τελευταία χρόνια έχουν πάει σε πολλές συνεντεύξεις ή έχουν αλλάξει αρκετές δουλειές, παρακαλώ να το αναφέρουν. Ο λόγος τους & η συγκεκριμένη "εμπειρία" τους έχει σαφώς περισσότερη βαρύτητα από τους άλλους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ γενικό....αναφέρεσαι στον τρόπο διαχείρισης του οικονομικού?......προσωπικά να σου πω τι δική μου εμπειρία με τις συνεντεύξεις προ 7-10έτη που ήμουν σε αυτό το στάδιο...δεν είχα στάνταρ...πήγαινα εκεί που με ενδιέφερε και ήθελα τη δουλειά...η άνοδος (οικονομικά μιλάμε) ήρθε μόνη της,- νταξει μην θεωρήσεις κάτι τρελό για τα ελληνικά δεδομένα όμως είναι αισθητή η αύξηση-...τώρα βέβαια έχοντας εμπειρία άρχισε να με τρώει το θέμα το οικονομικό αλλά οι ισορροπίες είναι λεπτές ειδικά όταν έχεις χτίσει μια α' εμπειρία σε κάτι και έχει χτιστεί μια σχέση είναι πιο δύσκολη η διαχείριση εκ των υστέρων των οικονομικών........πάντως αν είσαι νέος συμβουλή μου είναι ίσως και να μην θίξεις τόσο έντονα το οικονομικό (εξάλλου στην Ελλάδα δεν ξεκινάμε και με κανένα τεράστιο ποσό) και να θέλεις τη δουλειά... ειδικά αυτό το τελευταίο φαίνεται ξεκάθαρα αν ισχύει ή όχι...εξαρτάται βέβαια από τι εταιρεία και τί γραφείο είναι....μιλάμε για Ελλάδα πάντα...στο εξωτερικό εννοείται το θίγεις και από πολύ νωρίς για να  πετύχεις το ανώτατο του εύρους που συνήθως γνωρίζεις πριν πας 

 

PS πρόσφατα ήμουν παρών σε μια συνέντευξη κι ο νέος συνάδελφος ήταν δεν ήταν στην 5 ετία ανέλυε επί τόπου στον εργοδότη σχετικά με την αρχική αμοιβή που του πρότεινε, πόσο του έβγαινε την ώρα και έλεγε...γιατί να το κάνω αφού πχ τώρα έχω δύο όικοδ. άδεις και βγάζω τα βασικά! θεωρώ ότι είναι χειρισμός ενός άπειρου επαγγελματία...

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

@anavatis: ναι, αυτο που λενε καθαρο οι μισθωτοι ειναι πολυ πολύ κοντά στο μετα φόρων κ εισφορών

 

@Ghostrider: δεν ξέρω ποση βαρύτητα μπορει να εχει ποσες συνεντευξεις εχει παει καποιος δεδομενου οτι οι πολλες μπορει να σημαινουν και το ακριβως αντίθετο. Δηλαδη να μην μπορεις να κλείσεις δουλεια, αρα να κανεις κατι λαθος.

 

Προσωπικα εγω εχω πανω απο 70 συνεντευξεις στην πλατη μου μεσα σε 10ετια, αλλα οι μισες απο αυτες ηταν απλη περιεργεια κ ψαρεμα πληροφοριων για παρακλαδια του κλαδου, οι υπολοιπες ηταν πραγματικο ενδιαφέρον για τη θεση, κ πιστευω οτι ποτε δεν πρεπει καποιος να σταματάει τις συνεντεύξεις γιατι βοηθανε να προσπαθήσει να πουλησει τον εαυτό του, να κανει γνωριμιες, να ενημερωνεται για την κινητικότητα του κλαδου κ να ανοιγει πορτες με μια καλη εμφανιση. Μου εχει τυχει να απορριπτω την προταση κ να με ξαναθυμουνται μετα απο καιρο για αλλη θεση, λογω της καλης εμφανισης. Επισης μου εχει τυχει να πετυχω διευθυντη που με απερριψε σε συνεδριο κ να ενημερωθω απο αυτον για αλλη δουλεια.

 

Χοντρικα σε καθε αποστολή 100 βιογραφικων, τα 10-15 οδηγανε σε συνεντευξεις, κ απο αυτα 5 οδηγουν σε δευτερη κ τριτη. Μετα απο αρκετό καιρο σε projectized εργα, αποφασισα οτι μεχρι τη σύνταξη θα στελνω βιογραφικα, ασχετα με το ποσο καλη δουλεια εχω κατα καιρους. Απλα οσο καλυτερη δουλεια εχω, τοσο πιο επιλεκτικα στελνω βιογραφικα.

 

Το γενικο συμπερασμα της αγορας ειναι το "μαθανε οτι γαμιομαστε, πλακωσαν κ οι γυφτοι". Προφανως καποιες εταιρειες ειναι σοβαρες, αλλες ειναι της πλακας, και αλλες δεν θα επρεπε καν να υπαρχουν.

 

Ελευθερη αγορα ειναι, ο καθενας προσπαθει για το καλύτερο, τοσο ο ενδιαφερόμενος, οσο κ η εταιρεια.

Edited by [email protected]
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ψαχνομαι για καποια μεγαλη ξενοδοχειακη μοναδα σε Αθηνα ή επαρχια σαν υπευθυνος τεχνικου τμηματος.

 

Ξερουμε τι λεφτα παιζουν, ας πουμε σε πολυ μεγαλη μοναδα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε όλα είναι σχετικά...Όπως είναι η αγορά πλέον δεν υπάρχει κάτι standard. Εδώ βλέπεις ΥΔΕ με 30€ ή να ζητάνε μηχανικούς με 600€ μπλοκάκι. Η αγορά είναι ισοπεδομένη.

Καλό είναι να ζητήσεις αυτά που πιστεύεις για τη συγκεκριμένη θέση, για τις ευθύνες που έχει, για το ωράριο που θα έχεις, αν είσαι μισθωτός ή μπλοκάκι, για τα τυπικά προσόντα που έχεις, την εμπειρία, πόσους υφιστάμενους κλπ.Και εσύ από την άλλη αν με το ποσό αυτό είσια ικανοποιημένος για να βγάλεις τα έξοδα σου ή βγαίνεις και με λιγότερα αλλά θα είναι καλό για το βιογραφικό σου και την εμπειρία που θα αποκτήσεις κλπ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα, ήθελα την άποψη σας.

Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας Πολιτικός Μηχανικός από το 2015. Μου έγινε πρόταση από μια εταιρία για εργασία με ΑΠΥ. Το ποσό που θα μου καταβάλουν σε μια σύντομη επικοινωνία που είχα είναι ο ελάχιστος μισθός για ΠΕ.

Έχω γραφείο το οποίο όμως δε θέλω να κλείσω οπότε ήθελα να σας ρωτήσω. Ο ελάχιστος είναι 586 μεικτά; Στον οποίο περιλαμβάνεται και ο ΦΠΑ; Απο εισφορές; Πρέπει να μου καταβάλουν κάποιο ποσό;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάποιος νόμος που να σας δεσμεύει αλλά η λογική λέει ότι θα κόβεις 586 ευρώ, με τις εισφορές να τις πληρώνεις μόνος σου με αυτά. ο φπα κανονικά πρέπει να είναι εξτρά (διότι θα σε δηλώσουν δαπάνη και θα τους επιστραφεί), αλλά εάν θελήσουν να στον περάσουν στα 586 ώστε να επωφεληθούν και την επιστροφή, το μόνο που θα μπορείς να κάνεις είναι να αρνηθείς την πρόταση.

 

Aλλά εφόσον η εργασία είναι με μπλοκάκι γιατί μπλέκεστε με τους ελάχιστους μισθούς και δε λέτε ξεκάθαρα πόσα δίνουν και πόσα θες;

Link to comment
Share on other sites

...

 

Aλλά εφόσον η εργασία είναι με μπλοκάκι γιατί μπλέκεστε με τους ελάχιστους μισθούς και δε λέτε ξεκάθαρα πόσα δίνουν και πόσα θες;

 

Συμφωνώ με το παραπάνω, στο μισθολογικό δε χωράνε μισόλογα. Απολύτως ξεκάθαρη κουβέντα με νούμερα από την αρχή για όλα, χρήματα σε τράπεζα / τσέπη, αριθμός μισθών, εισφορές εργοδότη & εργαζόμενου σε ΕΦΚΑ, παρακράτηση, απόδοση ΦΠΑ, για να μην υπάρχει "μουρμούρα".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.