Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός μηχανικού στον ιδιωτικό τομέα


vhlektrolog

Recommended Posts

Παιδια αμα αρχιζετε σπουδες στην κατεστραμενη ελλαδα με την λογικη "θα παιρνω χιλιαρικο στην αρχη και 4-5 χιλιαρικα μετα απο 5 χρονια", με συγχωρειτε που θα το πω, αλλα ζειτε αλλου για αλλου και δεν εχετε παρει χαμπαρι τιποτα. Ειναι δυνατον σε μια χωρα με 30% ανεργια να κανετε τετοιες ερωτησεις;

 

Δεν σε "μαλωνω", αλλα ρε παιδια δειτε λιγακι τι γινεται στην χωρα, γιατι αμα πατε με τετοια μυαλα για σπουδες θα φατε τοσο αγρια προσγειωση οταν τελειωσετε που δεν λεγεται.

Ερωτηση: Ακομα σας παραμυθιαζουν στα σχολεια πως αμα μπειτε σε μια σχολη με ψηλη βαση, λυσατε το προβλημα της ζωης σας; Μιας και ο ιδιωτικος τομεας ασφαλως πληρωνει τις χιλιαδες των χιλιαδων, ενω αυτοι οι κακομοιρηδες στο δημοσιο δεν παιρνουν τιποτα; Οχι γιατι εμας αυτα μας ελεγαν και τωρα ουτε να τα βγαλουμε περα δεν μπορουμε.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παλιά μπορεί να παίζαν αυτά...Να ξεκινάς με 1000 και μετά να πήγαινες στο 5χίλιαρο και βάλε. Είχε να κάνεις μόνο με μεγάλες εταιρείες και την εξέλιξη που μπορούσες να έχεις εκεί, μέσω ικανότητας, κονέ κτλ κτλ.... Σημέρα χλωμό εώς αδύνατο

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και τοτε, ποσοι ηταν αυτοι που τα επαιρναν αυτα τα χρηματα και μετα απο ποσα χρονια; Απο οσο ξερω τετοια χρηματα επαιρναν τιποτα γενικοι/οικονομικοι διευθυντες (και αυτοι μετα απο καμια 20ετια προυπηρεσιας και βαλε, μιας και τοτε γινονταν). Ασε που μιλαμε για πολυ μικρο αριθμο επιχειρησεων.

Edited by karavlaxos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς......μετά από 10-15 χρόνια και σε πολύ εξιδικευμένες διοικητικές θέσεις σαν αυτές που ανέφερες. Και φυσικά στις ανάλογες εταιρείες. Γιατί αν πας στην ΕΠΕ του Μήτσου με όσα θα σε έπαιρνε με τόσα θα έβγαινες πχ στη σύνταξη.

Οπότε μην φουσκώνουν τα μυαλά των νεότερων ότι στα 40 πχ θα έχουν 5χίλιαρα για πλάκα στην τσέπη, σπίτι στην Εκάλη και δίμετρο μοντέλο....Αν είναι φάση της ηλικίας καλώς...Και εγώ πίστευα κάποτε ότι στα 2τερα άντα θα ήμουν μεγάλος και τρανός...τώρα που όπου να'ναι τα πιάνω....καμία σχέση...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

To 95% των παιδιών 3η λυκείου έχει πέσει στη παγίδα ότι περνάς σε υψηλόβαθμη σχολή και καθάρισες!

 

Πρέπει να ντρέπονται όλοι οι εκπαιδευτικοί που περνούν τέτοιες αντιλήψεις.

 

Σε μια φίλη που έσκισε στις Πανελλήνιες και πέρασε Ιατρική πήγα να θίξω το θέμα της ανεργίας- πάνω στη πλάκα κι όλας-  και παρεξηγήθηκε. (του στυλ ποιος είσαι εσύ και τι ξέρεις; κτλ)

 

Επαναλαμβάνω: ντροπή στους εκπαιδευτικούς.

 

Και όποιος γονιός να τους προσέχει αυτούς του ξερόλες-μεγαλοφροντιστές.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όχι. Βάσει Μνημονίου 2 θα ισχύουν και τα τέσσερα. Και όχι μόνον αυτό.... Θέση της ΓΣΕΕ είναι ότι πρέπει να καταβάλλεται κανονικά και ένα πέμπτο επίδομα, το επίδομα Γάμου.

Καλησπέρα! Επειδή θα μου γίνει μια πρόταση απο μια μεγάλη εταιρεία επεξεργασίας αλουμινίου να εργαστώ ως μηχανικός σχεδίασης και η υπεύθυνη ήταν πολύ διστακτική να μου πει τον μισθό μου θα ήθελα να γνωρίζω ποιο είναι το ελάχιστο που μπορεί να λαμβάνω. Αν και μου είπαν ότι τουάχιστον θα μου καλύπτουν το ΤΣΜΕΔΕ... Έχω κλείσει 7 χρονια από κτήση πτυχίου, έχω 5.5χρόνια στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και είμαι παντρεμένος χωρίς παιδιά. Αν μπορείς στην απάντηση σου να παραθέσεις κάποιο σύνδεσμο ως πηγή θα βοηθούσε πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Επειδή θα μου γίνει μια πρόταση απο μια μεγάλη εταιρεία επεξεργασίας αλουμινίου να εργαστώ ως μηχανικός σχεδίασης και η υπεύθυνη ήταν πολύ διστακτική να μου πει τον μισθό μου θα ήθελα να γνωρίζω ποιο είναι το ελάχιστο που μπορεί να λαμβάνω. Αν και μου είπαν ότι τουάχιστον θα μου καλύπτουν το ΤΣΜΕΔΕ... Έχω κλείσει 7 χρονια από κτήση πτυχίου, έχω 5.5χρόνια στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ και είμαι παντρεμένος χωρίς παιδιά. Αν μπορείς στην απάντηση σου να παραθέσεις κάποιο σύνδεσμο ως πηγή θα βοηθούσε πολύ!!!

Αν σου δωσουν 800 καθαρα εισαι καλα, αλλα για να σου λενε οτι θα σου πληρωνουν το ΤΣΜΕΔΕ, σε κοβω στα 572 μεικτα το κατωτατο με καθε επιφυλαξη παντα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλω εδω που ταιριάζει...

Σε συζητηση με συνάδελφο που γνώρισα στα σεμινάρια ενεργειακών επιθεωρητών, του προτάθηκε δουλεια στην επέκταση του αττικό μέτρο με μισθό.... 800 μικτά. Επίσης θα πληρώνεται με 1 μήνα καθυστέρηση..

Τα σχόλια δικά σας

Link to comment
Share on other sites

Θα το βάλω εδω που ταιριάζει...

Σε συζητηση με συνάδελφο που γνώρισα στα σεμινάρια ενεργειακών επιθεωρητών, του προτάθηκε δουλεια στην επέκταση του αττικό μέτρο με μισθό.... 800 μικτά. Επίσης θα πληρώνεται με 1 μήνα καθυστέρηση..

Τα σχόλια δικά σας

   

Σε περίπτωση που δεν υπάρχει ενεργή υποχρεωτική κλαδική σύμβαση ο νόμιμος μισθός καθορίζεται από την ΕΓΣΣΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.