Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μισθός μηχανικού στον ιδιωτικό τομέα


vhlektrolog

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν υπάρχουν είναι πράγματι αισιόδοξο αλλά νομίζω το βασικό είναι αυτό που είπε ο συνάδελφος δηλαδή σε τι ποσοστό.

 

Γιατί εγώ προσωπικά από όλους τους γνωστούς μηχανικούς διαφόρων ειδικοτήτων που γνωρίζω και δουλεύουν σε εταιρίες στην Ελλάδα είτε ως μισθωτοί είτε με μπλοκάκι δεν ξέρω δυστυχώς ούτε έναν που να παίρνει πάνω από 1000 ευρώ καθαρά.

 

*Ψέμματα, ξέρω μία που παίρνει ακριβώς 1000 και δουλεύει μισθωτή σε εταιρία πολυεθνική

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξέρω από φίλους ότι υπάρχουν μισθωτοί η μπλοκακιδες με πάνω από 2Κ.. Και εγώ μαζί.. Αλλα όπως και να έχει το ερώτημα με τι έχει να κάνει ακριβώς; Καταρχήν μιλάω για ηλικίες άνω των 35 δεν ξέρω τι γίνεται αν κάποιος τώρα ξεκινάει.. Και σε τι.. Μπορεί να του δίνουν και το βασικό μπορεί να του δίνουν παραπάνω, εξαρτάται το πόστο την εταιρεία πολλά. Μην γενικεύουμε και λέμε ότι πάνω από 1000ρικο δεν παίζει

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δουλεύω σε πολυεθνική με σύμβαση αορίστου και παίρνω 1060 καθαρά τον μήνα. 5ήμερο, 8ωρο. Στην ίδια εταιρεία υπάρχουν άλλοι μηχανικοί πιο παλιοί αλλά και άλλες ειδικότητες που παίρνουν 1500-1600 καθαρά. Υπάρχουν ξένοι στην εταιρεία αυτή που παίρνουν 4000-5000 καθαρά και νοικιασμένα σπίτια, αυτοκίνητα κτλ. Είναι θέμα προϋπηρεσίας στο αντικείμενο (που δεν είχα ιδιαίτερη).

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

μπλοκάκι με 2000 η μισθωτός 2000 ειναι τελείως διαφορετικά πράγματα - μπλοκάκια ξέρω και γω κάποια, αλλά με τον ΕΦΚΑ καθαρά μένουν πολύ λιγότερα.

Αντίθετα για μισθωτό με καθαρά 2000 έχω ν ακούσω πολυτυυυυ καιρό. Οι καλύτεροι που ξέρω σα μεγάλες εταιρίες δομικών η ξένες η ΕΛΠΕ στα 10 έτη ειναι 1300-1600 και εννοείται τους ζηλεύω ειδικά ως μισθωτούς.

Τώρα σίγουρα έχει και βύσματα στην ΕΤΕ η ΤτΕ που παίρνουν 3500 για ... εκτιμήσεις αλλά ειναι εξαιρέσεις.

 

Γενικά κάτω των 30 και σχετικά μικρή εμπειρία 0-5 έτη έχει δίκιο η danaikaterina ο ΜΟ ειναι 600-1000 καθαρά και πι πιο πολλοί κάτω.

 

ΥΓ δε μιλάμε για μισθούς μεγάλων εργοταξίων γιατί ειναι .. παρελθόν τα ίδια τα εργοτάξια και πι πιο πολλές εταιρείες.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

όλοι μας ξέρουμε κάποιον που έχει καλή δουλειά και αυτός είναι συνήθως και ο λόγος που τον ξέρουμε. αυτούς που έχουν μια μέτρια ή καθόλου δουλειά συνήθως δεν έχουμε κάποιο λόγο να τους ξέρουμε, μπορεί να αγνοούμε και το ότι είναι μηχανικοί.

 

πχ o πιο κοινός μας γνωστός μηχανικός έχει μισθό πρωθυπουργού, αλλά η πιθανότητα να είναι κάποιος από εμάς είναι μία στις εκατό-διακόσιες χιλιάδες.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Εγω σε μεγαλη βιομηχανια παντως παιρνω 880 καθαρα, 5νθημερο και περιπου 9ωρο καθε μερα.

Αμα ξερετε καπου να δινουν 1600 καθαρα και δεν μπαινεις βυσματικα αλλα με την αξια σου να με πειτε και μενα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω σε μεγαλη βιομηχανια παντως παιρνω 880 καθαρα, 5νθημερο και περιπου 9ωρο καθε μερα.

Αμα ξερετε καπου να δινουν 1600 καθαρα και δεν μπαινεις βυσματικα αλλα με την αξια σου να με πειτε και μενα.

 

Κάποιος που παίρνει 500 καθαρά και δουλεύει 6ήμερο 10ωρο θα πει: "Αν υπάρχει δουλειά που κάποιος παίρνει 900 καθαρά και δουλεύει 5ήμερο και δεν μπαίνεις βυσματικά να μου πείτε κι εμένα". Πάντα θα υπάρχουν καλύτερα και πάντα θα υπάρχουν χειρότερα. Αυτός που παίρνει 1600 καθαρά σήμερα είναι αυτός που έπαιρνε 3000 - 4000 προ κρίσης και απλά σημαίνει ότι είναι κάποιος με "βαρύ" βιογραφικό και συγκεκριμένη προϋπηρεσία που ψάχνει ο εκάστοτε εργοδότης. Το "βύσμα" που λες στην Ελλάδα είναι κάτι το δαιμονοποιημένο λόγω του ψηφοθηρικού συστήματος και των κομματικών προσλήψεων του παρελθόντος αλλά στο εξωτερικό είναι πολύ σημαντικό προσόν για έναν υποψήφιο και λέγεται networking. Το να ενημερωθείς για το άνοιγμα μιας θέσης από έναν φίλο, γνωστό, πρώην συμφοιτητή προτού αυτή δημοσιοποιηθεί ή το να σου προτείνει θέση ένας παλιός προϊσταμενός σου στην καινούργια εταιρεία στην οποία πήγε δεν είναι "βύσμα". 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.