Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός μηχανικού στον ιδιωτικό τομέα


vhlektrolog

Recommended Posts

η υπεύθυνη ήταν πολύ διστακτική να μου πει τον μισθό μου 

Να γιατί ήταν πολύ διστακτική:

Από 01/10/2013 έπαψε και επισήμως να ισχύει η Κλαδική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας (ΚΣΣΕ) των υπαλλήλων σε τεχνικές εταιρείες. Το "επισήμως" πάει στο ότι ακόμη και ο Σύλλογος των Τεχνικών Υπαλλήλων (ΣΤΥΕ) παραδέχεται πλέον αυτό το γεγονός.

Αφού λοιπόν δεν υπάρχει (ακόμη) νέα ΚΣΣΕ, για κάθε νέο υπάλληλο ισχύει η Εθνική Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας (ΕΓΣΣΕ) της ΓΣΕΕ.

Βάσει αυτής λοιπόν, ο βασικός μισθός είναι:

€586,08

Σε αυτόν προστίθενται για την δική σου περίπτωση:

Επίδομα τριετιών (6 έως 9 έτη προϋπηρεσίας):

€175,82

Επίδομα πτυχίου ΑΕΙ:

€105,49

Σύνολο:

€867,39 (μικτά)

Αφαιρώντας τις κρατήσεις ΙΚΑ, ΤΣΜΕΔΕ (άνω 5ετίας για εσένα) και τον φόρο εισοδήματος, προκύπτουν

€685 (καθαρά)

Σε ετήσια βάσει, μαζί με τα δώρα δηλαδή (Χριστουγέννων, Πάσχα και θερινής αδείας) είναι:

€9.757 (καθαρά)

 

Παιδιά, αυτές είναι οι συνέπειες του μνημονίου... 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 233
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kαι κλαδική συμβαση να υπάρξει ΓΙΑ ΝΑ ΙΣΧΥΣΕΙ πρεπει ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ να συμβαίνουν τα εξής δύο  1) Η επιχειρηση να είναι μέλος της εργοδοτικής οργάνωσης που υπέγραψε τη σύμβαση 2) ο εργαζόμενος να είναι μέλος της εργατικής οργάνωσης που υπέγραψε τη σύμβαση.

 

Διαφορετικά ισχύει η ΕΓΣΣΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ίκαρε, μην τους αγχώνεις!!!

Ο καθένας όπως αισθάνεται, αμοίβεται. Επειδή γνωρίζω τι ισχύει σε μεγάλες εταιρίες, σε ενημερώνω ότι οι μισθοί σε WIND, ΚΑΥΚΑΣ, CARRIER και γενικά εταιρίες σοβαρές, είναι πολύ καλές.

Έχω φίλους σε αυτές τις εταιρίες και γνωρίζω ότι σε μία από αυτές πληρώνονται και πάνω από τη ΣΤΥΕ 2009!!!

Μιλάμε για μισθωτούς (όχι μπλοκάκι) στα 35-36, έγγαμους με 1-2 παιδιά και καθαρές αμοιβές 1500+ (x14 πάντα).

Και άσε τα μπόνους και κάποιες άλλες παροχές (κινητά, laptop...). Μάλιστα, κρατάνε το ωράριο ή δίνουν υπερωρίες.

Αυτό που μου λένε, είναι ότι δεν τους συμφέρει να χάσουν στέλεχος από τον ανταγωνισμό.

Εννοείται πάντα ότι τιμούν τα λεφτά που παίρνουν με πόνο και μόχθο!!!

Οι νέοι που κατά καιρούς προσλαμβάνονται, δεν παίρνουν κάτω της ΣΤΥΕ, γιαυτό προτιμούν πιτσιρικάδες σε νέες θέσεις, μπας και γλιτώσουν από εκεί κάτι.

Υπάρχουν σύλλογοι εργαζομένων, εκπροσώπηση κτλ.

Από 1/10 όντως δεν ισχύει η ΣΤΥΕ, αλλά διαπραγματευόμαστε ελεύθερα.

Στα γραφεία με 5-6 μηχανικούς θα λάβεις 18-20.000Ευρώ μικτά το έτος και στις μεγάλες εταιρίες 26-30.000Ευρώ. Και εννοείται ότι έχεις μια εμπειρία 5-6 ετών στο αντικείμενο. Δηλαδή παράγεις έργο.

Αν είσαι εντελώς νέος, απλά δεν βρίσκεις εις τον αιώνα. Γενικά έχει να κάνει με το πώς νιώθεις με τον εαυτό σου και τι θα δώσεις στο αφεντικό σου.

Αν έχεις ήδη πελατολόγιο και θα δώσεις και 10.000Ε στο αφεντικό από τις δικές σου δουλειές, δεν μπορεί να "τσοντάρει" άλλα 10-15.000??? Μηχανικό παίρνει, όχι κοπελίτσα για τα τηλεφωνήματα. Να είμαστε σοβαροί!

Το σίγουρο είναι ότι προσπαθούν τα αφεντικά να διερευνύσουν τις ανάγκες σου κι αντίστοιχα να σε "πατήσουν". Όταν δουν όμως ότι έχουν και κάποιο όφελος, δεν σε αφήνουν να φύγεις χωρίς να τα βρείτε.

Καλή δύναμη και καλό κουράγιο στις συνεντεύξεις. Αλλά όπως και στα ΠΕΑ και στις εκπτώσεις στις άδειες, υπάρχει αναρχία. Ίσως είναι και καλό εν τέλει, καθώς ξεχωρίζει η ήρα απ' το σιτάρι!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες φίλε ισχύουν για κάποια στελέχη εταιριών, σε θέσεις ευθύνης, και εν πάση περιπτώση για μηχανικούς με εμπειρία 5ετή και βάλε τουλάχιστον....Και εγώ έχω κολλητό που είναι σε κατασκευαστική και παίρνει 4000 το μήνα καθαρα....12 χρόνια είναι εκεί...

Νέος ή με μικρή εμπειρία δεν χτυπάει πάνω από 800-900 ευρώ καθαρά με την καμία... Εκτός αν πέσεις στην περίπτωση που στα δώσει ο άλλος. Αλλά κάτι τέτοιο γιατί να γίνει τη στιγμή που και η προσφορά του νέου θα είναι ελάχιστη?  Υπόψιν κάποτε νέος έπαιζε και 1500+.....τώρα...... Γι'αυτό και λέμε όλα τα προηγούμενα.

Ο τύπος που θα έπαιρνε 800 μικτά που έγραψα είναι μηχανικός 3ετίας....

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Έτσι συμφωνώ απόλυτα.

Εννοείται τα 1500άρια για πρώτο μισθό "πέθαναν" από το 2010.

Όμως, επειδή ξέρω άτομα με 10 χρόνια εμπειρία, που πάνω στην ανέχεια τους, ζητάνε ό,τι κάτσει και δουλεύουν με 700-800 καθαρά!

Δεν είναι κακό να καλύπτουν τις βασικότατες ανάγκες τους, αλλά να μην το επεκτείνουμε σε όλους.

Κι ο εκάστοτε εργοδότης ξέρει πόσο θα του αποδώσει ο συγκεκριμένος. Εξάλλου, δεν επενδύει επάνω του, απλά βγάζει τη δουλειά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

ήθελα να ρωτήσω κ εγώ, με πτυχίο από τει μηχανολογίας, εργάζομαι σε τεχνικό γραφείο με το βασικό μισθό (586.02€ μεικτά, 489 καθαρά).

 

Επίσης έχω ένα πτυχίο Αγγλικών σε επίπεδο lower. Από εμπειρία έχω τώρα πια 1.5 χρόνια μόνο. 

Δικαιούμαι επίδομα πτυχίου κτλ; Η σύμβαση υπογράφηκε το 2012.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και δικαιούσαι επίδομα για το πτυχίο ΤΕΙ που διαθέτεις.

Για τα αγγλικά όχι, διότι έχει καταργηθεί το σχετικό επίδομα βάσει μνημονίου.

Σχετικά με την εμπειρία, αυτή δεν έχει σχέση με τα χρόνια δουλειάς, αλλά με τα χρόνια από την κτήση του πτυχίου σου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση και τις πληροφορίες σου, είναι πολύτιμες.

 

Συγγνώμη που σε ταλαιπωρώ, αλλά έχω πλήρη μεσάνυχτα από τα συγκεκριμένα θέματα. 

Υπάρχει περίπτωση να μην δικαιούμαι, λόγω πχ της σύμβασης όπου έχω; -η οποία δε θυμάμαι τι είναι, αλλά ίσως βοηθάει το γεγονός ότι είμαι προσλαμβανόμενος μέσω του προγράμματος "πτυχιούχοι άνεργοι έως 35 ετών" του ΟΑΕΔ.

Σίγουρα η πρόσληψη έχει γίνει ως "Τεχνολόγος Μηχανικός" με ασφάλεια ΙΚΑ. 

Αν τελικά το δικαιούμαι, μήπως ξέρεις εάν μπορώ να διεκδικήσω τα "οφειλόμενα" από την ημέρα πρόσληψής μου;

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη ρε παιδιά για να καταλάβω. Μόλις μου έγινε πρόσληψη σε ιδιωτική εταιρεία άσχετη με το αντικείμενο του μηχανικού, αλλά ως μηχανικός προσλήφθηκα. Δηλαδή κανονικά με τσμεδε. Μου δήλωσαν το βασικό που όπως λέτε είναι μεικτά 586,08€. Μέσα σε αυτό το ποσό μου καλύπτουν όλες τις ασφαλιστικές εισφορές στο Τσμεδε? Δεν έχω προϋπηρεσία και είμαι νέος μηχανικός. Πλήρωνα δηλαδή 186€ περίπου το μήνα στο τσμεδε. Τώρα πάλι θα πληρώνω μόνος μου, γιατί αυτοί δεν ανέφεραν κάτι τέτοιο.. Επίσης δικαιούμαι κάποιο επίδομα λόγω πτυχίου. Το έχω απο το καλοκαίρι του 2011. Σας παρακαλώ διαφωτίστε με. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.