Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίεργη Ερώτηση


topo85

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά.

Η "περίεργη ερώτηση" (και σωστή θα την έλεγα) που μου έκανε ένας πελάτης μετά την περαίωση της διαδικασίας τακτοποίησης και αφού του έδωσα τη βεβαίωση, είνι η εξής :

Αν μετά από 5-10 χρόνια (λέμε τώρα....) χάσει ο πελάτης τη βεβαίωση μηχανικού και για κάποιο λόγο δεν μπορεί να βρει εμένα (π.χ. έχω φύγει εξωτερικό) τ΄τοτε πως θα μπορέσει να βγάλει βεβαίση ότι το ακίνητό του είναι τακτοποιημένο;Αφού για να το βρει χρειάζεται ο κωδικός δήλωσης ή ο μοναδικός αριθμός ακινήτου και ο οποίος αριθμός γράφεται μόνο πάνω στη βεβαίωση.

 

Δηλαδή αν έρθει ένας πελάτης στο γραφείο σας και σας πει ότι εγώ το έχω τακτοποιήσει το ακίνητό μου αλλά έχω χάσει τη βεβαίωση και δεν μπορώ να βρω το μηχανικό που την έκανε και θέλω βεβαίωση μηχανικού για να πουλήσω το σπίτι μου.

 

Τι κάνουμε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για κάποια πράγματα πρέπει να δείξει υπευθυνότητα και ο ίδιος.

Έχει μια βεβαίωση που γράφει μοναδικό κωδικό και μια διεύθυνση url στο κάτω μέρος από όπου μπορεί να έχει διαδικτυακά πρόσβαση σε ότι έγγραφο της δήλωσης θέλει. Ας τα σημειώσει κάπου και ας φροντίσει να μην τα χάσει!

 

Εάν δηλαδή χάσει το pin από τη πιστωτική του ή την ταυτότητά του, νομίζει ότι η τράπεζα ή ο δήμος θα τρέξει να τα του βρεί?

 

Δηλαδή αν έρθει ένας πελάτης στο γραφείο σας και σας πει ότι εγώ το έχω τακτοποιήσει το ακίνητό μου αλλά έχω χάσει τη βεβαίωση και δεν μπορώ να βρω το μηχανικό που την έκανε και θέλω βεβαίωση μηχανικού για να πουλήσω το σπίτι μου.

Θα πρέπει να πληρώσει ξανά το πρόστιμο και τη αμοιβή μου για νέα ρύθμιση....και τότε κάτι μου λέει πως θα βρεί και τα αποδεικτικά πληρωμής, και την ΑΠΥ του πρώτου μηχανικού και τη δήλωση ολόκληρη!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σωστός σε αυτά που λες για την υπευθυνότητα, αλλά επειδή δεν είναι όλοι το ίδιο καλό θα ήταν να μπορούσαμε να βρούμε τις τακτοποιήσεις του κάθε ιδιώτη μόνο με το ΑΦΜ του.

Δεν μπορείς σε πελάτη που θα σου έρθει να του πεις ξαναπλήρωσε την τακτοποίηση.

 

Άμα χάσει το pin πας στην τράπεζα και στο αλλάζουν.Δεν είναι καλό το παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι όπως μπορεί ο κακόβουλος γείτονας να διαπιστώσει αν έχεις υπαχθεί στον 4014, έτσι μπορεί και αυτός να απευθυνθεί στο ΤΕΕ και να πάρει αντίγραφο της δηλώσεώς του. Σε κάθε περίπτωση πάντως είναι υπεύθυνος να τηρεί αρχείο όλων των εγγράφων που αφορούν την ιδιοκτησία του.

Καλή χρονιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι όπως μπορεί ο κακόβουλος γείτονας να διαπιστώσει αν έχεις υπαχθεί στον 4014

Αμφιβάλλω εάν γίνεται κάτι τέτοιο....με ποιό τρόπο θα μπορούσε να γίνει εξάλλου?

 

Δεν μπορείς σε πελάτη που θα σου έρθει να του πεις ξαναπλήρωσε την τακτοποίηση.

Εάν δεν μου παρουσιάσει έγγραφα που να αποδεικνύουν ότι προχώρησε σε ρύθμιση, πώς θα υπογράψω ότι όλα έχουν καλώς?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται πολύ εύκολα με μια φόρμα αίτησης που υπάρχει στο ΤΕΕ. Δυστυχώς μου έτυχε.

Νομιμοποίησε πρώτα το δικό του και μετά αφού έλεγξε αν έχει υπαχθεί ο πελάτης μου, του τραβηξε

μια ωραιότατη καταγγελία......

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να δώσεις παραπάνω πληροφορίες? Τι αίτημα κάνει κάποιος στο ΤΕΕ και βάσει ποιού υποδείγματος?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

.....

Αν μετά από 5-10 χρόνια (λέμε τώρα....) χάσει ο πελάτης τη βεβαίωση μηχανικού και για κάποιο λόγο δεν μπορεί να βρει εμένα (π.χ. έχω φύγει εξωτερικό) τ΄τοτε πως θα μπορέσει να βγάλει βεβαίση ότι το ακίνητό του είναι τακτοποιημένο...

Η βεβαίωση ως έγγραφο έχει νομική ισχύ λίγους μήνες. Μετά πρέπει να βγει νέα.

Αν η βεβαίωση έχει χρησιμοποιηθεί για μεταβίβαση τότε θα υπάρχει στο αρχείο του συμβολαίου που χρησιμοποιήθηκε. Εκεί βρίσκει τα παλιά αν τα θέλει.

Αν έχει γίνει τακτοποίηση με τον κωδικό τακτοποίησης που έχει θα μπορεί να ζητά αντίγραφο από το ΤΕΕ, ανεξάρτητα αν υπάρχει ο μηχανικός ή όχι.

Πιθανολογώ αφού είναι και σε βάση δεδομένων όλα αυτά, ότι και χωρίς τον κωδικό θα μπορεί να τα βρει με κριτήρια αναζήτησης όνομα ιδιοκτησίας, διεύθυνση κλπ.

Μη ξεχνάμε ότι όλα τα ακίνητα ΘΑ αποκτήσουν ηλεκτρονική ταυτότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πάμε στο ΤΕΕ και ζητήσουμε στοιχεία για κάποιο ακίνητο με βάση τον ιδιοκτήτη θα μας δώσουν πληροφορίες ή θα μας πουν ας ήξερες τον κωδικό;

Link to comment
Share on other sites

... με βάση τον ιδιοκτήτη θα μας δώσουν πληροφορίες ή θα μας πουν ας ήξερες τον κωδικό;

ναι το βρίσκουν και άνευ κωδικού αλλά και με την διεύθυνση πέρα του ονόματος ιδιοκτησίας.

Το δίνουν (προς το παρόν) ανάλογα με το όποιο τυπικό νομικό δικαίωμα έχεις.

 

Σβήνουν προσωπικά δεδομένα (πχ. ΑΦΜ ιδιοκτησίας τηλέφωνα κλπ) αυτά προς το παρόν.

Μελλοντικά πως θα είναι δεν το γνωρίζω.

Πιθανολογώ όμως ότι με την υποχρεωτική ηλεκτρονική ταυτότητα του κάθε ακινήτου θα είναι αυτά πιο απλά απ όσο είναι σήμερα.

Στην τελική είναι δημόσια έγγραφα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.