Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καλλιτεχνικές φωτογραφίες μηχανικού και τεχνικών έργων


kostassid

Recommended Posts

post-33892-0-30636500-1358938018_thumb.jpg

 

post-33892-0-94734500-1358924432_thumb.jpg

 

Η μικρότερη αμαξιτή καλωδιωτή γέφυρα του κόσμου (; ) και, ταυτόχρονα, η μικρότερη καλωδιωτή γέφυρα που δεν πρόλαβε να δοθεί σε χρήση λόγω αστοχίας πυλώνα...

 

Αφού ήσουν στο έργο δεν μας λες και τι έφταιξε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

[OT]

Μα, συζήτηση ήταν αυτό που γινόταν εκεί... χώρια που ήταν και εκτός θέματος.

Επιπλέον, για το θέμα υπάρχει πραγματογνωμοσύνη κι εγώ δεν είμαι παράγων του έργου.

Τέλος, είναι δύσκολο να μιλήσεις για μία αστοχία χωρίς να παραβείς τα όρια της δεοντολογίας.

Αλλά, αφού το συζητάς, εγώ είδα επιφάνεια θραύσης που υποδηλώνει αρμό διακοπής, παραμόρφωση που υποδηλώνει υψηλή τάση τενόντων και διατομή τενόντων πολλές φορές μεγαλύτερη από την απαιτούμενη.

Όλοι μιλάνε για αστοχία υλικού, ωστόσο προσωπικά διαισθάνομαι ανθρώπινο λάθος...

Μόνο που αν θέλουμε να το συζητήσουμε, θα πρέπει να παραδεχτούμε κατ' αρχάς ότι το να κάνεις καλωδιωτή γέφυρα με άνοιγμα 20m είναι ανοησία, η δε αισθητική του πράγματος είναι τουλάχιστον εγκληματική.

[/OT]

 

[MOD MODE]

Τα εκτός θέματος, που είναι και αρκετά, θα τα φάει η μαρμάγκα...

[/MOD MODE]

Link to comment
Share on other sites

Γέφυρα Αρίστης - Ζαγοροχώρια - Νομός Ιωαννίνων....

 

Φεύγοντας από την Αρίστη για τη διαδρομή προς Μεγάλο-Μικρό Πάπιγκο, συναντούμε στο δρόμο μας αυτήν την πολύ όμορφη γεφυρούλα -αμαξιτή, one-lane only!!-

 

Από κάτω ο πανέμορφος Βοϊδομάτης, και ο χώρος εκεί σημείο συνάντησης για την έναρξη της κατάβασής του...Πολύ εύκολη η κατάβαση, βαθμού 2....

 

Φωτογραφία και από την κάτω πλευρά της γέφυρας, το "εσωρράχιο", και η επίδραση της υγρασίας....Επίσης φαίνονται και οι ενισχύσεις που έγιναν στα "ποδαράκια" ανάμεσα από το κατάστρωμα και το τόξο....

 

Και μια κοντινή φωτογραφία για την ποιότητα του σκυροδέματος μετά από τόσα χρόνια...

 

 

Πανέμορφη τοποθεσία, και γενικά εκεί τα μέρη είναι παραμυθένια!......

post-22511-0-92948600-1359215996_thumb.jpg

post-22511-0-24977100-1359216055_thumb.jpg

post-22511-0-60938800-1359216224_thumb.jpg

post-22511-0-48744800-1359216293_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρε ...κλέφτη, αυτή η γέφυρα είναι δική μου! :smile:

 

Ωραίες φώτο, και παγερό, χειμερινό φώς...

Εμφανής η διαφορά σε σχέση με το ζεστό χρώμα στις αρχές του Σεπτέμβρη...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Αλέξη πήγα τώρα την Πρωτοχρονιά με την κοπέλα μου, και πήγα προς Πάπιγκο μόνο και μόνο για να δω αυτή τη γέφυρα, την οποία πρώτη φορά την είδα μέσα σε αυτό το forum, την οποία ανήρτησες εσύ!!

 

Με το που εμφανίστηκε μπροστά μου, ξετρελάθηκα!! (ένα μαράζι με τις γέφυρες το 'χω....αχχχχ!!)

 

Τέσπα, επίτηδες τις ανέβασα κάτω από το προηγούμενο post που ήταν δικό σου, για να την δεις και ...ναι, φίλε μου, να ....διεκδικήσεις την πατρότητά της, ναι, ναι, ναι....

 

Χαχα, να είμαστε καλά φίλε Αλέξη, και σε ευχαριστώ για την φωτογραφία που είχες ανεβάσει τότε, και με κίνησες για να πάω να τη δω από κοντά!!

 

 

Υ.Γ. Δικαιώματα μη μου ζητήσεις μόνο....Ανταλλάσονται με άλλες φωτογραφίες, άλλων γεφυρών!.........

Link to comment
Share on other sites

Μα, γιαυτό υπάρχουν αυτά να νήματα, για να πηγαίνουμε και να βλέπουμε ωραία μέρη!

 

Όσο για το ιδιοκτησιακό της γέφυρας, μην ανησυχείς, δεν είναι δικιά μου... τελικά! :razz:

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι πιο σύγχρονο: Παλαιό παγοποιείο, σε λειτουργία μέχρι σήμερα.

 

post-33892-0-92457200-1359221581_thumb.jpg

 

post-33892-0-03750900-1359221596_thumb.jpg

 

Σχόλιο:

Έχουμε συνηθίσει στο χρώμα, και οι ασπρόμαυρες φωτογραφίες φαίνονται "καλλιτεχνικές", αρκεί να υπάρχει λίγο κοντράστ μεταξύ των πλάνων...

Με το χρώμα τα πράγματα είναι πολύ δυσκολότερα και, αν στην πρώτη φώτο δεν υπήρχε η ανακλαστικότητα του πάγου, θα ήταν τελείως για τα μπάζα...

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Οι παλιές και η καινούρια γέφυρα στο Newcastle. H βραδινή φωτογραφία είναι με φόντο το Sage Gateshead (κάτι σαν εκθεσιακό κέντρο) από τη millenium bridge (τελευταία φωτό).

Η Millenium εδράζεται σε δύο αρθρώσεις ώστε να περιστρέφεται για να περνάνε από κάτω πλοία.

post-44472-0-67288700-1359283978_thumb.jpg

post-44472-0-71521400-1359284010_thumb.jpg

post-44472-0-55315300-1359284034_thumb.jpg

post-44472-0-67927800-1359284094_thumb.jpg

Edited by rootbreaker
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την γέφυρα στο Πάπιγκο: μου κάνει εντύπωση η χρονολογία κατασκευής σε σχέση με τον τρόπο.

Έχουμε κάποιες περισσότερες πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.