Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

βεβαίωση αδόμητου-τοπογραφικό του ΄98


Recommended Posts

καλή χρονιά συνάδελφοι.

δικηγόρος μου ενεχυρίασε πρόσφατα ένα φ/α τοπογραφικού που φέρει ημερομηνία του 1998. εκεί αποτυπώνεται και ένα αδόμητο οικόπεδο, μερικώς περιφραγμένο, το οποίο και πρόκειται να μεταβιβαστεί (γονική παροχή). μου ζήτησε να του συντάξω βεβαίωση ώστε να προχωρήσει τα συμβόλαια. επειδή είναι η πρώτη φορά που θα κάνω αυτή τη δουλειά, σας παρακαλώ να με φωτίσετε στα ακόλουθα ζητήματα.

α) η παλαιότητα του τοπογραφικού δεν είναι απαράδεκτη?

β) συνέπεια του α). εκτός από τη φάτσα του οικοπέδου που μας ενδιαφέρει και που το μήκος της επαληθεύεται στην πράξη, λίγο πολύ δε μπορεί να επαληθευτεί τίποτα άλλο. αυτό με τη σειρά του έχει σαν συνέπεια να μη μπορώ να είμαι 100% σίγουρος ότι η διπλανή πολυκατοικία δεν έχει μπει 10~20 εκ μέσα στο οικόπεδό μας, καθώς το τοπογραφικό που έχω στα χέρια μου παρουσιάζει κάποιες λοξότητες που δε μου πολυαρέσουν.

γ) το βάθος του οικοπέδου δείχνει στην πράξη -από την υλοποιημένη περίφραξη του πίσω γείτονα- να είναι κατά 1~2 μέτρα μεγαλύτερο από ότι στο τοπογραφικό. θα έπρεπε να με απασχολήσει? φαντάζομαι πως όχι.

δ) στο σύστημα του ΤΕΕ πρέπει να δηλώσω τιμή ζώνης?

ε) στο γεωγραφικό εντοπισμό θα σχεδιάσω κατά προσέγγιση ανάμεσα στην υφιστάμενη γειτονική πολυκατοικία και στα υφιστάμενα επίσης γειτονικά αδόμητα οικόπεδα και χαμόσπιτα μία επιφάνεια με το μάτι (και το ποντίκι)?

στ) το θέμα της πληρωμής είναι διευθετημένο, από εκεί και πέρα πρέπει να μου δώσει ρητά (γραπτώς) ο ιδιοκτήτης κάποια εντολή?

ζ) θα μου ήταν πολύ εύκολο να υπολογίσω την αμοιβή μου σε περίπτωση που είχα την υποχρέωση να συντάξω και τοπογραφικό. για τη βεβαίωση μοναχή της όμως τί να ζητήσω? --Παιανία, εντός σχεδίου, ~300μ2

 

συγνώμη για το αφελές επίπεδο των προβληματισμών μου, κάθε απάντηση ευπρόσδεκτη.

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η παλαιότητα του τοπογραφικού απασχολεί τον συμβολαιογράφο, αφού αυτός θα κάνει περιγραφή της ιδιοκτησίας.

Το πιθανότερο είναι να αναφερθεί στην περιγραφή παλαιότερου τίτλου.

 

Το μόνο - ίσως - που θα μπορούσε να σε απασχολήσει είναι η μερική περίφραξη στην περίπτωση που αυτή ανήκει στο οικόπεδο

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

τι δεν καταλαβαινω?..

 

σου εφερε "ενα" τοπογραφικο του 1998...

Φτιαγμενο απο ποιόν?...

Και εσυ θα το σφραγισεις και θα υπογραψεις επί αυτου την δηλωση του ν. 651+ 1337+ 4014...?...

Δεν πρεπει να εχεις μετρησει ο ίδιος το οικόπεδο?...

Link to comment
Share on other sites

δλδ του εδωσαν σε φωτοτυπία το τοπογραφικο με το οποιο αγορασαν οι γονεις το οικοπεδο το ετος 1998 και στο οποιο υπογραφει αλλος μηχανικος την δηλωση του 651 και του 1337

και σε "αυτο"

θα προσθεσει την δικη "του" δηλωση για τον 4014???

Κατι τετοιο και δεν νοείται σαν ορθο

 

αλλα και ο ιδιος το αμφισβητει αφου μιλησε για "λοξοτητες" και για μετατόπιση της περιφραξης κατα "1-2" μετρα.

Προκειται να γινει συμβολαιο γονικης παροχης. Αν τα τμ. δεν ειναι σωστα, στο μελλον θα κληθουν να πληρωνουν διαφορες στο φορο...

Κι αν παλι ειναι μικροτερο...ας το ξερουν απο τωρα...θα πληρωσουν και λιγωτερα...

Link to comment
Share on other sites

Απλώς του έδωσαν το τοπογραφικό για να δει που είναι το οικόπεδο! Τίποτα περισσότερο.

Του ζήτησαν βεβαίωση 4014 για αυτό το αδόμητο οικόπεδο.

Θα κάνει την αυτοψία του, κι αν είναι αδόμητο, θα εκδώσει τη βεβαίωση 4014 και θα εισπράξει την αμοιβή του.

Όταν ο ιδιοκτήτης πάει στο συμβολαιογράφο με τη βεβαίωση, τότε προφανώς ο συμβολαιογράφος θα του ζητήσει και ΝΕΟ τοπογραφικό διάγραμμα, που δεν θα έχει ο ιδιοκτήτης.

Θα ξαναπάει στο μηχανικό, θα το αναθέσει, ο μηχανικός θα κάνει αυτοψία, θα μετρήσει, θα φτιάξει το δικό του τοπογραφικό, θα σφραγίσει, θα υπογράψει.

Θα το δώσει στον ιδιοκτήτη, θα εισπράξει τη δεύτερη αμοιβή του και θα τελειώσει.

Με αυτό ο ιδιοκτήτης θα κάνει το συμβόλαιο και προφανώς τη διόρθωση στα τ.μ.

Link to comment
Share on other sites

@ dimitris GM

δε μου ζητήθηκε να σφραγίσω τοπογραφικό συναδέλφου, κάτι που δε θα έκανα άλλωστε. ο δικηγόρος μου είπε πως με αυτό το τοπογραφικό (το πρωτότυπο βέβαια) θα γίνουν τα συμβόλαια και μου ζήτησε να βγάλω βεβαίωση αδόμητου.

 

αναφορικά με τα δ), ε), στ) και ζ) του αρχικού μου ερωτήματος μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει μία γνώμη?

 

σας ευχαριστώ πολύ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

δ) στο σύστημα του ΤΕΕ πρέπει να δηλώσω τιμή ζώνης?

ε) στο γεωγραφικό εντοπισμό θα σχεδιάσω κατά προσέγγιση ανάμεσα στην υφιστάμενη γειτονική πολυκατοικία και στα υφιστάμενα επίσης γειτονικά αδόμητα οικόπεδα και χαμόσπιτα μία επιφάνεια με το μάτι (και το ποντίκι)?

στ) το θέμα της πληρωμής είναι διευθετημένο, από εκεί και πέρα πρέπει να μου δώσει ρητά (γραπτώς) ο ιδιοκτήτης κάποια εντολή?

ζ) θα μου ήταν πολύ εύκολο να υπολογίσω την αμοιβή μου σε περίπτωση που είχα την υποχρέωση να συντάξω και τοπογραφικό. για τη βεβαίωση μοναχή της όμως τί να ζητήσω? --Παιανία, εντός σχεδίου, ~300μ2

δ)Δεν ενδιαφερει τη βεβαίωση η τιμη ζώνης

ε)ναι , προσέγγιση με το ποντίκι

στ)εντολή όχι .Συμφωνητικό μόνο αν εσύ είσαι αυτής της αρχής.

ζ)Αναλόγως το χρόνο απασχόλησης στο πεδίο και στο γραφείο, κοστολογείς και του λες.(μάλλον δε βοήθησα ε?)

Link to comment
Share on other sites

ζ) Μια λογική τιμή για τη βεβαίωση που λες είναι 250 ευρώ + ΦΠΑ 23%. Πολλοί συνάδελφοι διαφημίζοντας τις υπηρεσίες τους μέσω του internet κ.λπ. για την ίδια ακριβώς δουλειά ζητούν 50 ευρώ..... Εσύ αποφασίζεις το πως θα κινηθείς....

Link to comment
Share on other sites

τους είδα τους συναδέλφους, αλλά αυτοί που είδα λένε δίπλα πως αυτή η τιμή ισχύει, εφόσον τους ανατεθεί και η σύνταξη τοπογραφικού, πράγμα λιγουλάκι ύπουλο, αλλά βγάζει νόημα.

@ manolis gon σαφέστατα και βοήθησες. μου είπες έμμεσα, "κάνε μία λογική κοστολόγηση χωρίς να τον γδάρεις και χωρίς να υποβαθμίσεις το επάγγελμα του μηχανικού και τελείωνε"

σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.