Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

βεβαίωση αδόμητου-τοπογραφικό του ΄98


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι! Θέλω τη γνώμη σας πάνω στο εξής: Μου ζητήθηκε να εκδώσω βεβαίωση αδομήτου για τη μεταβίβαση ακινήτου σε αγρ οτεμάχιο περίπου 1 στρ σύμφωνα με το συμβόλαιο. Τοπογρφικό δεν ήθελε ο πελάτης γιατι ο συμβιλαιογράφος του είπε δεν χρειαζεται λόγω του ότι αξίζει κάτω από 15000 ευρω και δεν ειναι αρτιο και οικοδομήσιμο....ολα καλα μεχρι εδω...βγαζω λοιπον τη βεβαιωση και σημερα μου ζήτησε ο συμβολαιογράφος να γράψω στην τεχνική έκθεση της δήλωσης (με στυλό...αφού την έχω ήδη εκδώσει και δε μπορω να αλλαξω κάτι) ότι δεν είναι αρτιο και οικοδομησιμο και οτι ειναι εκτος ζοε και να το υπογραψω. Φυσικά αρνήθηκα γιατι παρολο που ξερω οτι ειναι μη αρτιο και οικοδομησιμο και εκτος ζοε δεν νομιζω οτι ειμαι υποχρεωμενος να το κανω.Αν θελει να βεβαιωσω κατι τετοιο θα πρεπει να κανω τοπογραφικο.Μου απαντησε οτι πολλοι συναδερφοι μου το κανουν γιατι διαφορετικα δεν μεταγραφεται το συμβολαιο. Να τονισω οτι δεν προκειται για κληροτεμαχιο αλλα για ιδιοκτησια με υποδειξη ιδιοκτητη. Ποια η γνωμη σας????????

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΟΝ 4178.....Εκει που λεει οτι δεν απαιτειται τοπογραφικο σε περιπτωση διανομης αναδασμου και τις δυο παραπανω περιπτωσεις..

Link to comment
Share on other sites

Ναι μεν δεν θέλει τοπογραφικό για την έκδοση βεβαίωσης στη περίπτωση αυτή, αλλά το γήπεδο πως θα το περιγράψει  χωρίς τοπογραφικό, χωρίς δήλωση ν. 651 , πως θα ξέρει η κυρία συμβολαιογράφος ότι το γήπεδο είναι εκτός ΖΟΕ?

Αυτό που σου είπε για το στυλό μάλλον θα πρέπει να μπει στo νήμα με τα ανέκδοτα στο michanikos.gr. :mrgreen:

 

 

 

Δες και τι γράφουν οι συμβολαιογράφοι στη δική τους εγκ. 54 Οκτ. 2013

 
Κατ’ εξαίρεση δεν απαιτείται το ως ανωτέρω τοπογραφικό διάγραμμα στις κάτωθι 
περιπτώσεις :   
 άρθρο 3 1.γ Ν.4178/13
 iv) Για ακίνητα που προέρχονται από αναδασμό και διανομή εφόσον η αντικειμενική αξία 
αυτών  δεν  υπερβαίνει  τα  15.000  ευρώ  εξαιρουμένων  αυτών  που  βρίσκονται  εντός 
καθορισμένης  ΖΟΕ  για  τα  οποία  σε  κάθε  περίπτωση  απαιτείται  το  τοπογραφικό  της 
παρούσας περίπτωσης γ`.»  
 
Επισημάνσεις  
Ο κανόνας είναι ότι η βεβαίωση του μηχανικού συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα, 
τα χαρακτηριστικά του οποίου είναι ότι συντάσσεται σύμφωνα με τις εκάστοτε ισχύουσες 
προδιαγραφές και τα οριζόμενα στο Ν.651/1977 και ότι είναι εξαρτημένο από το κρατικό 
σύστημα συντεταγμένων.   
Εξαιρείται και  δεν  απαιτείται  το  τοπογραφικό  διάγραμμα  να  συνοδεύει  τη  βεβαίωση  στις 
αναφερόμενες περιπτώσεις i, ii, iii και iv    
Υπάρχει  όμως  περίπτωση  από  τη  σύμβαση  να  προκύπτει  η  ανάγκη  προσάρτησης 
τοπογραφικού  διαγράμματος  κατά  τον  Ν.651/1977  π.χ.  αγοραπωλησία  οικοπέδου    με 
κτίσμα για το οποίο έχει εκδοθεί άδεια οικοδομής και ενώ κατ’ εφαρμογή των διατάξεων 
του  άρθρου  3  παρ.  1γ  ν.4178/13  δεν  απαιτείται  εξαρτημένο  τοπογραφικό  που  να 
συνοδεύει τη βεβαίωση του μηχανικού, κατά τις διατάξεις όμως του Ν.651/77 απαιτείται η 
επισύναψη  τοπογραφικού  διαγράμματος  στο  συμβόλαιο.  Στην  περίπτωση  αυτή,  κατ’ 
εφαρμογή  των  διατάξεων  του  άρθρου  4  παρ.  1  του  παρόντος  θα  προσαρτηθεί 
τοπογραφικό διάγραμμα στο συμβόλαιο, το οποίο θα φέρει τη δήλωση του Ν.651/77 και 
θα είναι εξαρτημένο από το κρατικό σύστημα συντεταγμένων.   
--Το τοπογραφικό διάγραμμα που προβλέπεται στο άρθρο 3  παρ.1 εδ.γ και συνοδεύει τη 
βεβαίωση του μηχανικού δύναται να είναι συγχρόνως το ίδιο και προσαρτώμενο στην προς 
υπογραφή συμβολαιογραφική πράξη, χωρίς δηλαδή να απαιτείται η επισύναψη δεύτερου 
όμοιου τοπογραφικού για τις ανάγκες του συμβολαίου.   
--΄Οπου κατά τις διατάξεις του Ν.651/1977  δεν απαιτείτο η προσάρτηση τοπογραφικού 
διαγράμματος στα συμβόλαια, π.χ. παροχή γονέως προς τέκνο οικοπέδου εντός σχεδίου 
πόλης, σήμερα προκειμένου να γίνει το μεταβιβαστικό συμβόλαιο παροχής γονέως προς 
τέκνο  θα  πρέπει  να  προσαρτηθεί  η  βεβαίωση  του  άρθρου  3.1γ  συνοδευόμενη  από 
τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο που θα φέρει και τη δήλωση Ν.651/1977, εκτός από 
τις περιπτώσεις των εξαιρέσεων του άρθρου 3 παρ. 1γ   ΣΕΛΙΔΑ 11 ΑΠΟ 25 
--΄Οπου  δεν  απαιτείται  προσάρτηση  βεβαίωσης  μηχανικού  πχ.  Δήλωση  αποδοχής 
κληρονομιάς  και  προαιρετικά  προσαρτάται  τοπογραφικό  διάγραμμα,  τότε  αυτό  θα  είναι 
συνταγμένο κατά τον Ν.651/1977 χωρίς να απαιτείται να είναι εξαρτημένο από το κρατικό 
σύστημα συντεταγμένων.   
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.