Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση αδείας με μελέτη που εγινε για Δήμο


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Είμαι μελετητής και έχω αναλάβει (για πρώτη φορά μελέτη δημοσίου) την εκπόνηση αρχιτεκτονικής μελέτης με απευθείας ανάθεση από Δήμο. Η σύμβαση που έχω με τον Δήμο αναφέρει ως τίτλο την "αρχιτ. μελέτη για τη κατασκευή του τάδε έργου…". Δεν γίνεται καμία μνεία για έκδοση οικοδομικής άδειας κτλ. Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1) Ο Δήμος έχει το δικαίωμα να χρησιμοποιήσει τη μελέτη μου για να προβεί στην έκδοση αδείας χωρίς την υπογραφή μου και χωρίς αναφορά του ονόματός μου, δηλαδή ως συντάκτες να είναι υπάλληλοι μηχανικοί;

2) Αν χρειάζεται ή αν θέλω να υπογράψω εγώ τα σχέδια κτλ για την άδεια , τότε γνωρίζει κανείς αν αρκεί η σύμβαση που έχω ήδη ή αν απαιτείται άλλη που να κάνει αναφορά στην νόμιμη αμοιβή, με ΤΣΜΕΔΕ επί της νόμιμης και ενδεχομένως επιπλέον αμοιβή (ή γενικά όπως μας την ζητάει το ΤΕΕ);

3) Γνωρίζει κανείς αν υποχρεούμαι ούτως ή άλλως να συντάξω τα σχέδια για την οικοδομική άδεια, άσχετα αν δεν προσδιορίζεται ρητά στη σύμβαση που έχω;

Επισημαίνω ότι η πολεοδομία της περιοχής μου δε μου έχει απαντήσει ακόμα με σαφήνεια (περιμένω νέα απάντηση). Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν ανάρτησα το θέμα σε λάθος ενότητα. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να με διαφωτίσει με τη γνώμη του.

Edited by Dimis
Link to comment
Share on other sites

Οι μηχανικοί του Δήμου θέλουν να υπογραψω εγω και τα σχεδια για την έκδοση αδείας, αν και στο παρελθόν σε παρόμοιες μελέτες τα υπέγραφαν και εκείνοι μου είπαν (όπως μου είπαν παλιά δεν συνέφερε το Δήμο να ξαναπληρώσει για την αδεια γιατι ήταν σε ισχύ οι ελαχιστες αμοιβές). Πριν καιρό πάλι μου είχαν πει οτι θα τα υπογράψουν εκείνοι, αν τελικά χρειαστεί. Γενικά είναι δύσκολη η συννενόηση μαζί τους γιατί τα πράγματα δεν ήταν ξεκαθαρα απο την αρχή. Επίσης θέλουν παράλληλα να αποφύγουν τη σύνταξη νεου συμφωνητικού και προσπαθούν και εκείνοι να μάθουν απο τη πολεοδομία αν είναι εφικτο να βγει η άδεια με το υπάρχον.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η πιο εύκολη λύση είναι να κάνεις εσύ την μελέτη σου, να την πληρωθείς και μετά να αναλάβουν αυτοί την έκδοση της άδειας. Δεν νομίζω ότι απαιτείται να υπογράψουν αυτοί για να γλυτώσει ο Δήμος τις κρατήσεις και τις εξτρά αμοιβές. Πιστεύω όμως όπως και να' χει ότι αυτοί έχουν το πρόβλημα. Δεν υπογράφεις εσύ δουλειά τους αλλά το αντίθετο. Αν τους δώσεις το ΟΚ λοιπόν και το δέχονται οι μηχανικοί του Δήμου να υπογράψουν μελέτη που δεν ξέρουν, τότε δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα για σένα!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη οι μηχανικοί του Δήμου θέλουν να αποφύγουν να υπογραψουν αυτοι ως συντάκτες οτιδήποτε, ακομα και αν τη μελέτη την έχει παραλάβει ο Δήμος (άσχετα αν το καναν άνετα παλιότερα). Σήμερα από άτομο που ξέρει τι γίνεται σε ανάλογες διαδικασίες έμαθα ότι μπορούν κανονικά να υπογραψουν τη μελέτη στην αδεια εκείνοι, αφου την έχει κάνει κτήμα του ο Δήμος (με επιφύλαξη για το αν θα ζητήσουν Υ.Δ. απο μενα οτι τους το επιτρέπω). Μια "μέση" λύση μου προτεινε ειναι να θεωρησουν τα υπογεγγραμενα σχέδια από εμένα και να τα στείλουν στη πολεοδομία η οποία ίσως δεχτει (με λίγη πίεση ίσως ;) να μη ζητήσει επιπλέον αμοιβες, συμφωνητικα,Τσμεδε απο εμένα. Πάλι όμως ουσιαστικα στην άδεια θα φαινομαι εγω και δε ξέρω κατα πόσο με συμφέρει με την ίδια αμοιβή να επιφορτωθώ επιπλέον ευθύνες κτλ. Διαφορετικά θα πρέπει να γίνει νέο συμφωνητικο για την άδεια. Οπως και να χει θα περιμένω και την απάντηση της πολεοδομίας. Εχεις δίκιο παντως ότι κυρίως το πρόβλημα το έχουν εκείνοι. Ευχαριστω

Υ.Γ. τη μελετη τη ξερουν μια χαρά γιατί τη παρακολουθούνε καιρό

Edited by Dimis
Link to comment
Share on other sites

σου μεταφερω οτι θυμαμαι απο την δική μου εμπειρια στο Δήμο οπου δουλευα με σύμβαση έργου. Κάνεις τη μελετη σου κανονικά και την συνυπογράφεις με τους υπαλληλους του Δημου οι οποιοι κανουν μια δήλωση υπηρεσιακών καθηκόντων, βεβαιώνει το ιδιο ο αντιδήμαρχος τεχνικής υπηρεσιας και ετσι δεν υποχρεουται ο δημος να καταβαλει αμοιβη για την αδεια. την χαρτουρα, διαβιβαστικά ,υπευθυνες δηλωσεις κτλ τα υπογραφουν παντα οι υπαλληλοι της υπηρεσιας.

 

αν θελεις οτιδηποτε αλλο στειλε μου μηνυμα

Edited by johnathinaios
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου διευκρινήσεις σε παρακαλω, όταν λες συνυπογραφή αν εννοείς ότι για την άδεια υπογραφουν σαν συντάκτες μαζι με εμενα ή όπως γραφω παραπανω απλα σαν θεωρηση σχεδίων; ΄Εχει διαφορά πιστεύω. Οσο για τη χαρτούρα εννοείς ότι δεν θα φαινεται το όνομά μου σε δηλωση αναληψης ευθυνης , στο εντυπο της αδείας και τις λοιπες δηλωσεις απο ότι καταλαβαίνω. Μπορεί να γινει κατι τετοιο απο τη στιγμη που θα φαινομαι και εγω ως μελετητης;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το γνωριζω. Απλα πιστευω οτι δεν μπορεις να βαλεις το ονομα σου εαν δεν αναφερει η συμβαση που εκανες για την εκδοση οικ.Αδ. Επισης για την εκδοση της αδειας ισως χρειαστουν και αλλες μελετες που θα εχουν ή θα κανουν αλλοι. βεβαια απο την αλλς απο την στιγμη που εχεις συμβαση για την συγκεκριμενη μελετη και πληρωθεις γι αυτο, θα μπορουσες να διεκδικησεις να γραφει το ονομα σου (αλλα εδω θα θελεις να πληρωσεις αμοιβες) ως ο μελετητης (γιατι πλεον μπορεις να το αποδειξεις με την συμβαση οτι ειναι δικια σου η μελετη.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που κάναμε εμεις ειναι να συνυπογραφουμε ολα τα σχεδια που εκανα απο εκει και περα αναλαμβαναν οι υπάλληλοι της υπηρεσιας αφου εσυ ουτως η αλλως εισαι εξωτερικος συνεργατης και δεν φαινεσαι πουθενα αλλου, οπως πχ στο διαβιβαστικο για πληροφοριες, μπαινει παντα το ονομα καποιου μονιμου.

απο εκει και περα απο οσο θυμαμαι θεωρηση έκανε η προισταμενη της τεχνικης για να φυγει ο φακελος με την αλληλογραφια του δήμου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.