Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορία για κλιμακοστάσια ΝΟΚ


Recommended Posts

Με αυτή την σκέψη KANA κι εγώ αρχικά πίστεψα ότι μπορεί να θεωρηθεί κοινόχρηστη.

Επίσης, μπορεί να ενταχθεί μήπως και στο πλαίσιο του: 

  • 11.6.στ. : Η επιφάνεια έως και δύο κλιμακοστασίων εφόσον εξυπηρετείτε στάθμη ορόφου έως 7,50μ από το οριστικά διαμορφωμένο έδαφος.

ίσως;;;

Edited by archAD
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 189
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θόδωρε

αν πράγματι πρόκειται για  απλά δωμάτια που δεν διαθέτουν  τους στοιχειώδεις χώρους υγιεινής (wc και νεροχύτη κουζίνας)

τότε συμφωνώ  μαζί σου

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη μου έφυγε στην παράθεση, αλλά για ανοικτό κλιμακοστάσιο μιλάω κι εγώ.

Επίσης, τα δωμάτια είναι ολοκληρωμένα, ενιαίος χώρος κρεβάτι-κουζινακι-γραφείο, κι ένα μπάνιο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα τα φώτα σας για την περίπτωση εσωτερικής ξύλινης σκάλας προς πατάρι..Υπάρχουν ελάχιστες απαιτήσεις ως προς το ελεύθερο ύψος της; Στο άρθρο 13 του ΚΟΚ αναφέρει πως για εσωτερική κλίμακα ενιαίας κατοικίας το ελεύθερο πλάτος της αρκεί να είναι 0,60 m, αλλά για το ύψος ισχύουν τα μεγέθη του Πίνακα του άρθρου  αυτού; Για παράδειγμα σε περίπτωση που ο χώρος κάτω από το πατάρι βρίσκεται σε χαμηλότερο επίπεδο από τον χώρο μπροστά από το πατάρι στον οποίο  βρίσκεται η σκάλα με αποτέλεσμα αυτή να έχει ελεύθερο ύψος μικρότερο από 2,20 m τι γίνεται;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα! Σε προσθήκη καθ' ύψος, με υπόλοιπο δόμησης 100 τ.μ., μου λένε από την υπηρεσία δόμησης ότι, για να εφαρμόσω το άρθρο 11 του ΝΟΚ, δηλαδή να αφαιρέσω το σύνολο των επιφανειών του υπάρχοντος  κλιμακοστασίου από τη δόμηση, θα πρέπει να ελέγξω όλο το κτίριό μου με Ν.Ο.Κ.. Εγώ θεωρώ ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο, διότι ούτως ή άλλως, αν ελέγξω το κτίριό μου με Ν.Ο.Κ. θα χρησιμοποιήσω όλες τις διατάξεις του νόμου και επομένως δε θα γινόταν ιδιαίτερη αναφορά για τις προσθήκες καθ' ύψος και τα κλιμακοστάσια. Γνωρίζετε κάτι για το συγκεκριμένο θέμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, εφόσον ορθά ερμηνεύεις το νόμο, γιατί ρωτάς την ΥΔΟΜ ; Δεν είσαι κατηγορία 3 ;

Ο υπάλληλος που το είπε και η ΥΔΟΜ γενικά, μπορεί να διαβάζει το νόμο από το αρχικό του ΦΕΚ. Αν είσαι κατηγορία 3 θα υπέγραφες ότι θα λέγανε με αυτή την πιθανότητα ;

Link to comment
Share on other sites

Δε ρωτάω την ΥΔΟΜ για το συγκεκριμένο θέμα. Βγάζω άδεια για προσθήκη σε νομίμως υφιστάμενο κτίριο και έχω διαφωνία με τον υπάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα, στον ΝΟΚ αναφέρει:

Α. στο άρθρο 11. παρ. 6δ ότι δεν προσμετρώνται στην δόμηση 25 τ.μ. των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κλιμακοστασίων, ενώ στο ίδιο άρθρο αμέσως μετά

Β. στην παρ. 6ε αναφέρει ότι δεν προσμετράται επιφάνεια έως 12 τ.μ. συνολικά σε κάθε αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία όταν δεν υπάρχει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο...

Πώς τεκμηριώνεται αν ένα κλιμακοστάσιο είναι υποχρεωτικό ή όχι ώστε να προκύπτει σε ποιά  από τις δυο παραπάνω περιπτώσεις ανήκουμε κάθε φορά; Συγκεκριμένα, σε κτίριο δυο ορόφων (Ισόγειο και Όροφος) όπου έχουμε δυο διαμερίσματα στο ισόγειο και ανεξάρτητη εσωτερική κλίμακα  που οδηγεί στον όροφο όπου έχουμε ένα διαμέρισμα η σκάλα αυτή θεωρείται κοινόχρηστη και άρα ανήκει στην 1η περίπτωση; Αν όχι, μελλοντικά αν το διαμέρισμα αυτό χωριστεί σε δυο μετά δεν θα είναι κοινόχρηστη; 

Επίσης, αν δίπλα από την σκάλα τοποθετηθεί αναβατόριο (τροφίμων) διαστάσεων πχ. 0,40 x 0,75 ή 0,80 x 1,00 μ., αυτό σε κάθε περίπτωση μετράσει στην δόμηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΚΤΙΡΙΟΔΟΜΙΚΟΣ, άρθρο 13 : Σε κτίρια που εξυπηρετούνται σε όλη την επιφάνειά τους µε δύο ή περισσότερες κλίµακες, προσµετρώνται για τον υπολογισµό του συντελεστή δόµησης που πραγµατοποιείται στο οικόπεδο µία κλίµακα ανά 500 τετραγωνικά µέτρα κάλυψης του οικοπέδου. Δηλαδή, προσµετρώνται µία κλίµακα για κάλυψη µέχρι 500 τετραγωνικά µέτρα, δύο κλίµακες για κάλυψη µέχρι 1.000 τετρ. µέτρα, τρεις κλίµακες για κάλυψη µέχρι 1.500 τετραγ. µέτρα και ούτω καθ' εξής.

ΝΟΚ Α.11 παρ. 6δ. : Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και των πλατύσκαλων και για επιφάνεια έως 25 τμ. ανά όροφο και ανά κλιμακοστάσιο και 40 τμ. στο επίπεδο της εισόδου του κτιρίου που διαθέτει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο.

 

Ερωτήσεις:

1. Σε νέο κτίριο με κάλυψη άνω των 500τμ. και 2 κοινόχρηστα κλιμακοστάσια μπορώ να αφαιρώ 25τμ ανά όροφο και ανά κλιμακοστάσιο?

(βάσει κτιριοδομικού ανά 500τμ θεωρούνται υποχρεωτικά?)

2. Τα 40τμ στην είσοδο υπολογίζονται με τοίχους σε περίπτωση pilotis και καθαρά σε περίπτωση ισογείου ορόφου?

3. Όταν έχω Χ επιφάνεια εισόδου, άνω των 40τμ προσμετρώ στη δόμηση επιφάνεια Χ-40;

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.