Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απορία για κλιμακοστάσια ΝΟΚ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 189
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

9 λεπτά πριν, kan62 said:

ΝΑΙ σε όλα.

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥΥΥ!!  😎

Στην ερώτηση 1. τα 40τμ στην είσοδο τα παίρνει μόνο το ένα από τα 2 υποχρεωτικά κλιμακοστάσια?

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα και πάλι

Γνωρίζετε να μου διευκρινίσετε αν στα 12τμ ή 25τμ κλιμακοστασίου που αφαιρούνται απο δόμηση, περιλαμβάνεται η εσοχή ΑμεΑ 0,80*1,30 ή αφαιρείται χωριστά?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχω θέσει το ερώτημα και σε άλλο topic. Αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με τις σκάλες και το σδ και δεν μπορώ. Κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο σε πολυκατοικία μετράει στη δόμηση; Μετράει και αφαιρούνται 12 τμ; και αν ναι από ποιον όροφο? Όταν κάνεις αποτύπωση και θες να το συγκρίνεις με τα τμ της άδεις σε ποιον όροφο το μετράς; Γιατί θα πρέπει να αποδείξεις ότι συμπίπτουν και δεν έχεις υπέρβαση δόμησης.

Σας παρακαλώ αν μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, aN999 said:

Καλημέρα,

Έχω θέσει το ερώτημα και σε άλλο topic. Αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται με τις σκάλες και το σδ και δεν μπορώ. Κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο σε πολυκατοικία μετράει στη δόμηση; Μετράει και αφαιρούνται 12 τμ; και αν ναι από ποιον όροφο? Όταν κάνεις αποτύπωση και θες να το συγκρίνεις με τα τμ της άδεις σε ποιον όροφο το μετράς; Γιατί θα πρέπει να αποδείξεις ότι συμπίπτουν και δεν έχεις υπέρβαση δόμησης.

Σας παρακαλώ αν μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει.

Το κλιμακοστάσιο κοινόχρηστο ή μη αφαιρείται στις άδειες κατά ΝΟΚ. Η περίπτωσή σας τι αφορα? 

Σε γενικές γραμμές δεν προσμετρώνται στον σδ:

_Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και των πλατύσκαλων και για επιφάνεια έως 25 τμ. ανά όροφο και ανά κλιμακοστάσιο και 40 τμ. στο επίπεδο της εισόδου του κτιρίου που διαθέτει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο

_Η επιφάνεια έως 12 τμ. συνολικά σε κάθε αυτοτελή ανεξάρτητη ιδιοκτησία όταν δεν υπάρχει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο στο κτίριο.

 

Δείτε ΝΟΚ Α.11 παρ.6δ-ε , Τεχνικές Οδηγίες ΝΟΚ και Ν.4258/14 και τα σκαριφήματα με τα ενδεικτικά παραδείγματα

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία άδεια του 1978. Αλλά δεν υπάρχουν διαθέσιμα σχέδια της άδεις παρά μόνο φύλλο αδείας. Η αποτύπωση συμπίπτει με τα τμ της αδείας με εξαίρεση 12 τμ που αφαιρούνται. Όμως έχω το σύνολο των τμ. Σε αποτύπωση για μεταβίβαση ένας μηχανικός έχει αποτυπώσει ορθά τους ορόφους αλλά αφαιρεί από τον 1 ο όροφο τα τμ της σκάλας και το ερώτημα μου είναι αν όντως μπορεί να τα αφαιρέσει από τον πρώτο όροφο. Αυτό αφορά την αποτύπωση. 

Δηλαδή ο μηχανικός κατά την μεταβίβαση έδωσε κάποια τμ ορόφων τα οποία είναι ολόσωστα με εξαίρεση τον πρώτο όροφο (γιατί στο συμβόλαιο αναγράφονται ανά όροφοι τα τμ και όχι σύνολο καθώς ως σύνολο είναι απόλυτα σωστά και συμπίπτουν με την άδεια). Δεν καταλαβαίνω γιατί αφαίρεσαι τα τμ της σκάλας από τον πρώτο όροφο και οχι από πχ τον β όροφο. Έχω να κάνω ενημέρωση οικοδομής και επειδή στο κτηματολόγιο της ρόδου πρέπει να συμπίπτουν ακριβώς θέλω να ξέρω αν στην τεχνική έκθεση μπορώ να αιτιολογήσω ότι αυτά τα τμ αφαιρούνται από τον α όροφο όπως τα δήλωσε ο μηχανικός στο συμβόλαιο ή είναι γελοίο; 

Τα συνολικά μέτρα του συμβολαίου είναι σωστά και ίδια με τα συνολικά μέτρα της άδειας. Όμως δεν κοιτάνε τα συνολικά εξετάζουν όροφο - όροφο. Η σκάλα ξεκινάει από το ισογειο και οδηγεί στην ταράτσα. Αφού μου λείπουν αυτά τα τμ στον πρώτο όροφο μπορώ να αιτιολογήσω ότι δεν μετράει στην δόμηση η κοινοχρηστή σκάλα? Επί της ουσίας είναι γραφειοκρατικό πιο πολύ το θέμα και δεν θέλω να πάρω την ενημέρωση και να κολήσει διαφορετικά να κάνω τροποποίηση από πριν.

 

Η διαφορά των 25 τμ με τα 12 τμ ποια είναι; Η σκάλα σε μία πολυκατοικία δεν μετράει στον συντελεστή δόμησης αφού είναι κοινόχρηστη (βέβαια ανήκει σε έναν ιδιοκτήτη)

Μετράει η σκάλα απλά αφαιρούνται 12 τμ ή 25 αναλόγως; από ποιον όροφο; Ουσιαστικά με ενδιαφέρει ο σδ και τι προσμέτραται γιατί ότι δεν προσμετράται στην δόμηση δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο. Επομένως αποτυπώνεται αλλά δεν αναγράφονται τα τμ της.

Link to comment
Share on other sites

 

21 ώρες πριν, aN999 said:

Η διαφορά των 25 τμ με τα 12 τμ ποια είναι; 

Σας ανέφερα παραπάνω τις διαφορες. 

Αυτές οι επιφάνειες αφαιρούνται όταν η άδεια εκδίδεται σύμφωνα με τις διατάξεις του ΝΟΚ (2012 και μετα).

Η άδεια λέτε ότι είναι του 78. Αν ισχύει κάτι για τα 12τμ θα πρέπει να το αναζητήσετε στον ΓΟΚ73.

Καταλαβαίνω ότι έγινε μία μεταβίβαση με σχέδια αποτύπωσης ενώ έχει χαθεί ο φάκελος της Αδείας.

Λογικά ο συνάδελφος θα έχει κάνει ανασύσταση φακέλου. Εκεί να αναζητήσετε λεπτομέρειες.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι 

Σε μία διώροφη μονοκατοικία με υπόγειο έχω κεντρικό κλιμακοστάσιο σχήματος "Π" υπόγειο 11,40 μ2, ισόγειο 11,40 και ά όροφος 11,40 μ2 που καταλήγει σε απόληξη κλιμακοστασίου.

Το υπόγειο δεν μετρά στον Σ.Δ., σύμφωνα με ΝΟΚ δεν πρέπει να αφαιρέσουμε το κλιμακοστάσιο του Ισογείου και του ορόφου σαν κλιμακοστάσιο που εξυπηρετούν στάθμες και είναι <12,00 μ2? 

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σε μεζονέτα που υπάρχει εσωτερικό κλιμακοστάσιο κατά την αφαίρεση των 12τμ στις 2 στάθμες ισόγειο και Α' όροφος, αφαιρούμε το εμβαδόν της κατακόρυφης προβολή της σκάλας από την πλάκα ισογείου στο σύνολό της; ανεξαρτήτως αν κάτω από τον ουρανό της σκάλας έχουμε αποθηκευτικό χώρο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.