Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα, Σε περίπτωση καταστήματος (ένα) τελικά τα κλιμ/σια που αφαιρούνται από την δόμηση είναι 12 τ.μ. συνολικά? ή πάμε στα 25 τ.μ. ανά όροφο καταστήματος 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν στα 40 τ.μ.,στο επιπεδο εισόδου πολυκατοικίας (πυλωτη) που δεν προσμετρώνται στη δόμηση , περιλαμβάνονται και οι τοίχοι ή μόνο καθαρές επιφάνειες σύμφωνα με την τεχνική οδηγεία του Αρθρου 11,παρ.6δ ?

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση - πως να το αιτιολογήσω στην πολεοδομία που όπως καταλαβα από ερώτηση που τους έκανα θα χρειαστεί ????

Με ανησυχει η τεχνική οδηγεία : Στο επίπεδο της εισόδου κτιρίων με κύρια χρήση κατοικίας , η ανωτέρω επιφάνεια προσαυξάνεται ως 40 τμ.για τη δημιουργία ευρύχωρης εισόδου στο κτίριο ως και αποθήκης στην περίπτωση κτιρίου σε pilotis .

Επισης ο λέβητας μπορεί να τοποθετηθεί στην αποθήκη αυτή??

Edited by kostaskappa

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Τα σχήματα της τεχνικής οδηγίας αναφέρονται στα κλιμακοστάσια των ορόφων και όχι της εισόδου. Σημειώνεται πως στους ορόφους υπάρχουν επιφάνειας που προσμετρούνται στον Σ.Δ. και τα σχεδιαγράμματα δίνονται έτσι ώστε να διευκρινίζεται ποια είναι η αφαιρούμενη επιφάνεια. Στην pilotis δεν υπάρχουν επιφάνειας που προσμετρούνται στον Σ.Δ. συνεπώς όλη η επιφάνεια δεν προσμετράτε. Δηλαδή για να καταλάβω το μέγεθος της βλακείας τους αυτοί θέλουν να μετρήσουν τους τοίχους της pilotis ως "κλειστές επιφάνειες;!;!!!!!;;;;;;;;"

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση συνάδελφε Αλέξανδρε !

Μπορεί να υπάρχει οικοδομη με κάλυψη 150 τ.μ - Εκ των οποίων 75 τ.μ. pilotis - 25 κλιμακοστασιο - 50 διαμερισμα . Eτσι θα μπορούσαμε να αφαιρέσουμε μονο την επιφάνεια που δείχνει η τεχνική οδηγεία πχ 20 τ.μ. απο το κλιμακοστασιο - Μιλάμε πάντα για τους περιμετρικούς τοίχους του κλιμακοστασίου και όχι για τα τοιχεία που πιθανόν υπάρχουν στην  pilotis .

Κάνω κάπου λάθος στο συλλογισμό μου ??

Edited by kostaskappa

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα ρωτήσω κι εγώ, σχεδιάζω τρία δωμάτια για έναν πελάτη με σκοπό την φιλοξενία τουριστών, 2 στο ισόγειο, 1 στον όροφο.

Η κλίμακα που θα βγάζει στον όροφο θεωρείται κοινόχρηστη οπότε δεν προσμετράται;

καθώς η ιδιοκτησία στην ουσία είναι ενός, του πελάτη, αλλά η χρήση θα είναι από τους εκάστοτε τουρίστες, καθαριότητα, κ.ο.κ.

 

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι κοινόχρηστο το κλιμακοστάσιο, οπότε ισχύει μόνο το άρθρο 11.6.ε για απλό εσωτερικό κλιμακοστάσιο.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites
22 ώρες πριν, kan62 said:

Δεν είναι κοινόχρηστο το κλιμακοστάσιο, οπότε ισχύει μόνο το άρθρο 11.6.ε για απλό εσωτερικό κλιμακοστάσιο.

σε ευχαριστώ πολύ.

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Θόδωρε καλημέρα

Έχω τη γνώμη ότι αν η σκάλα φτάνει έως το δώμα 

πρέπει να θεωρηθεί ως κοιν/στη άσχετα αν ο ιδιοκτήτης είναι ένας

Γιατί?

Μα γιατί εξυπηρετεί 3 ξεχωριστές αυτοτελείς ιδιοκτησίες συν το κοινόχρηστο δώμα

Εξάλλου εσωτερική σκάλα θεωρείται αυτή που εξυπηρετεί μια αυτοτελή ιδιοκτησία 

π.χ μια  μεζονέτα (ενώ εδώ δεν πρόκειται για μεζονέτες -αλλά για αυτοτελείς ιδιοκτήσίες

που σήμερα μεν ανήκουν στο ίδιο αλλά αύριο μπορούν να μεταβιβασθούν ως τέτοιες -αυτοτελείς)

 

 

Edited by ΚΑΝΑ

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση


Link to post
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Παρόμοιο Περιεχόμενο

    • Από Μάνος Τρ
      Δε ξέρω αν γράφω την ερώτηση στο σωστό μέρος, δε με άφηνε το σύστημα κάπου αλλού. Εάν δημιουργηθεί σοφίτα σε κατοικία μέσα στον όγκο της στέγης η οποία όμως είναι τα ίδια τετραγωνικά με τον όροφο, κρατώντας ένα μέσο ύψος 2,20μ., πόσα απο αυτά τα τετραγωνικά μπαίνουν στη δόμηση; Τα μισα; Ευχαριστώ!
    • Από Sotirisb
      Συνάδελφοι πως εφαρμόζεται το παρακάτω;
      Σύμφωνα με το άρθρο 26 παρ. 1 «Στα κτίρια αυτά επιβάλλεται επίσης η πρόβλεψη προσβάσιμων σε άτομα με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων χώρων υγιεινής σε ποσοστό 5% των συνολικών χώρων υγιεινής για χρήση κοινού ή σε κάθε περίπτωση τουλάχιστον ένας ανά συγκρότημα χώρων υγιεινής, ο οποίος μπορεί να έχει μικτή χρήση (ανδρών/γυναικών). Οι παραπάνω προσβάσιμοι χώροι υγιεινής θα συνυπολογίζονται στον αριθμό χώρων υγιεινής που επιβάλλεται ανά χρήση από άλλες διατάξεις.»
      Πρακτικά για νέο κτίριο τουριστικών καταλυμάτων, συνολικής δόμησης 200τμ με 12 κλίνες και 5 διαμερίσματα (studio), πόσες τουαλέτες ΑΜΕΑ υποχρεούται να έχει;
    • Από kan62
      Το κείμενο του Ν.4067 (ΝΟΚ) με ενσωματωμένες τις Τεχνικές Οδηγίες εφαρμογής του και επικεφαλίδες κατ' άρθρο.
       
      Με όλες τις αλλαγές μέχρι και τη δημοσίευση του Ν.4178/13
      Με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά της ΥΑ 55174 (ΦΕΚ Β2605/13)
       
      Με τις αλλαγές του ν.4258/2014
       
      Με τις αλλαγές του ν.4280/2014
       
      Με τις αλλαγές του ν.4315/2014
       
      Με τις αλλαγές του ν.4342/2015
       
      Με τις αλλαγές του ν.4447/2016
       
      Με τις αλλαγές του ν.4467/2017
       
      Με τις αλλαγές του ν.4495/2017
       
      * Με τις αλλαγές του ν.4513/2018
       
      Σε μορφή word (για το γραφείο) + σε μορφή pdf (για κινητό ή tablet)
    • Από descv
      Καλημέρα σας,
      Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος στη περίπτωση που έχω δέντρο (πεύκο πάνω από 9-10μ. ύψος στην πρασιά) και ενώ βάζω στον τίτλο (νέα ισόγεια κατοικία και κοπή δέντρου) και στη θέση του δέντρου θα γίνει διαμόρφωση και τοποθέτηση πέργκολας.
      Έχει δικαίωμα η πολεοδόμος (συμπλήρωση από την ομάδα συντονισμού: Ελεγκτής Ν.Ο.Κ)  να μου πει ότι δεν μπορώ να το κόψω και να κάνω την πέργκολα γύρω από αυτό;
      Το δέντρο είναι τεράστιο. Και μας είπε ότι και νέα δέντρα να βάλω αυτό το κρατάς. Η ιδιοκτησία είναι εντός σχεδίου. 
      Υπάρχει κάτι στη νομοθεσία γι' αυτό;
       
       
      Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
      Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
      Pavlos33
    • Από APAPA
      Συνάδελφοι καλησπέρα
       
      Πελάτης μου ζήτησε να του βγάλω άδεια για να τοποθετήσει στην πρασιά της οικοδομής μια κατασκευή διαστάσεων 1,40 Χ 2,10 για να τοποθετηθούν πινακίδες με τις επιχειρήσεις που στεγάζονται στο κτίριο.
      Ξέρει κανείς αν χρειάζεται άδεια και τι μορφής (κανονική, ΕΕΜΚ) η γενικά αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος , διάταξη που να τα προβλέπει αυτά.
       
      Ευχαριστώ για την οποιαδήποτε βοήθεια.
       
       
       
       
       
×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.