Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρχικός Εξοπλισμός


soulis13pao

Recommended Posts

Αντε και το GPS χειρος έβγαλε ακρίβεια ενός μέτρου. Τι θα την κάνεις; Πάλι μόνο για εφαρμογές GIS είναι. Υπάρχουν πάντως GPS χειρός με EGNOS/WAAS που δινουν ακρίβεια 30εκ.. Βέβαια γιατί να τα αγοράσεις όταν με τα ίδια λεφτά πέρνεις ένα μονόσυχνο γεωδετικό δέκτη;

Όσον αφορά τον ελάχιστο εξοπλισμό:

Total station με δυνατ'οτητα μέτρησης χωρίς πρίσμα. Οποσδήποτε

1 Μονόσυνχος δέκτης GPS. Θα τον δουλεύεις με εγγραφή σε HEPOS ή κάποιο άλλο αντίστοιχο και θα δουλεύεις static. Θα μπορείς να ρίχνεις στάσεις σε ΕΓΣΑ πάντα, χωρίς να χρειάζεσαι να κάνεις αλχημείες με το google earth και κάτι τέτοια που κάνουν)

Edited by gez
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι θα την κανω, εγω λεω οτι γινεται, αλλα εν πασει περιπτωσει συνεστησα στο συναδελφο να παει σε λυση τοταλ συν ροβερ αρ τι κει για να ειναι κυριος, γιατι αλλιως πρεπει να ειναι πολυ γαματος κ δεν ξερω αν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι κινεζικο ειναι, λες να ειναι μαϊμού? Αν ειναι, τοτε να το πεταξω, η να παω στη ζουγκλα να δινω ΑΓΣΑ (αφρικανικο γαιωδετικο σθστημα αναφορας)?

 

Φωναξτε με οταν θα ρεει το χρημα στο τραπεζι γιατι ετσι βαριεμαι

μην αρπάζεσαι ωρεεεεεεέ! απλά ήθελα να σε ξαναρωτήσω κάτι λεπτομέρειες για το στονεξάκι. Θα σου στείλω πμ και θα περιμένω τη χειμαρρώδη απάντηση σε κιλομπάϊτς. Δε κολλάω στις μάρκες οι καιροί είναι δύσκολοι για πρίγκηπες πάνω σε άσπρους δορυφόρους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρπαζομαι σε καμια περιπτωση, ισα ισα που σε θεωρω ωραιο συμφορουμιτη.

 

Οσο για το στονεξ, βγαλτο στο πεδιο κ αν δεν καβλωσεις κ δεν μεινεις μαλακας, τρυπα μου τη μυτη. Κ εγω λεικα ηθελα δαγκωτο, αλλα αυτα ανηκουν σε αλλες εποχες, ο ανταγωνισμός την ξεπέρασε πολυ, τοσο σε ποιότητα οσο και σε τιμη. Πριν αρχισετε να κραζετε οι τριτοκοσμικοι, βγαλτε το ες εννεα στο πεδιο κ μετα ελατε να δουμε ποιος την εχει μακρυτερη. Διοτι πολλοι ισχυρίζονται οτι την εχουν μακρυτερη, η αληθεια ομως λαμπει μολις πεσουν τα παντελονια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχεις λέμε... Δώσε μου ρε τον κωδικό λογαριασμού σου να κάνω σεντόνι αλά Κομφούκιου με τις ρήσεις σου...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Οσο για το στονεξ, βγαλτο στο πεδιο κ αν δεν καβλωσεις κ δεν μεινεις μαλακας, τρυπα μου τη μυτη. Κ εγω λεικα ηθελα δαγκωτο, αλλα αυτα ανηκουν σε αλλες εποχες, ο ανταγωνισμός την ξεπέρασε πολυ, τοσο σε ποιότητα οσο και σε τιμη. Πριν αρχισετε να κραζετε οι τριτοκοσμικοι, βγαλτε το ες εννεα στο πεδιο κ μετα ελατε να δουμε ποιος την εχει μακρυτερη. Διοτι πολλοι ισχυρίζονται οτι την εχουν μακρυτερη, η αληθεια ομως λαμπει μολις πεσουν τα παντελονια

Word ..... Το πήραν κάτι φιλαράκια μου και ειναι δυναμιτης το μηχάνημα ! Απλά νόμιζα οτι ηταν made in Italy τα stonex !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα θα ηθελα την γνωμη σας για το παρακατω  GPS Τοπογραφίας   ειναι καλη επενδυση για αρχικο εξοπλισμο??

 

Ευχαριστώ

 

5. GPS Τοπογραφίας

 

a. Δέκτης GPS Spectra Precision ProMark 120 G (L1, πλήρως αναβαθμίσιμος σε L1+L2)

 

Περιλαμβάνει:

·              Δέκτη ProMark 120

·              GPS L1 και SBAS

·              RTK

·              Ενσωματωμένο GSM/GPRS modem για NTRIP & Direct IP σύνδεση

·              Λογισμικό ProMark Field

·              Λογισμικό Post-Processing GNSS Solutions

·              Εσωτερική μνήμη 2Gb

·              Κάρτα μνήμης SD Sandisk 4GB

·              Bluetooth

·              Μπαταρία Li-Ion 6600 mAh

·              Docking Station με θύρες USB και RS232 & τροφοδοτικό για φόρτιση της μπαταρίας. Δυνατότητα ταυτόχρονης φόρτισης και 2ης μπαταρίας.

  • GNSS Κεραία ASH-661 GPS/GLONASS/GALILEO/SBAS, L1/L2/L5/E1/E5
  • Μπράτσο στήριξης στο στυλεό + αντάπτορας κεραίας
  • Υψομετρητής
  • Θήκη μεταφοράς όλου του εξοπλισμού
  • Στυλεός από ανθρακονήματα 2μ για GPS
Link to comment
Share on other sites

ο εξοπλισμός έχει άμεση σχέση με τι δουλειές σκοπεύεις να ασχοληθείς !!!!

το ερώτημα είναι γενικό και μιά γενικη αρχική απάντηση είναι ναι

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την βοηθεια , το παραπανω μηχανημα κοστιζει 3900+φ.π.α. και θελω να ασχοληθω με τοπογραφικα εκτος σχεδιου ,εντος οικισμου ,εντος σχεδιου εξαρτημενα αλλα ευκολες περιπτωσεις για αρχη.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.