Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


eng11

Recommended Posts

Σωτήρη δαπάνες εννοείς και τα υλικά που αγοράζουμε για διάφορα έργα πχ στα τεχνικά έργα η μόνο εισφορές προς ασφαλιστικά ταμεία ,μελάνια ,χαρτιά ,εκτυπωτές,εργαλεία ???

Γιατί τότε νομίζω δεν συμφέρει να φορολογηθείς ως μισθωτός .

Edited by hektor
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Oλες τις δαπάνες , ο νέος νόμος μιλάει για μη δυνατότητα εκπτωσης (από τη φορολογία εισοδήματος) όλων των δαπανών του άρθρου 31 του ΚΦΕ και σε αυτές , μεταξύ άλλων , είναι και οι αγορές των υλικών κατασκευής των τεχνικών εργων, οι δαπάνες για εργαλεια, οι αποσβέσεις .....

A priori δεν είναι βέβαιο ότι συμφέρει φορολογικά να δηλώσεις φορολογία μς την κλίμακα των μισθωτών.

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις να φορολογηθείς με την κλίμακα των μισθωτών, οι δαπάνες δεν θα αφαιρεθούν από τα έσοδα, στη φορολογία εισοδήματος. Αυτό είναι ξεκάθαρο.

 

Θα υπάρχει δυνατότητα επιλογής φορολογικού καθεστώτος; Από πού προκύπτει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Θα υπάρχει δυνατότητα επιλογής φορολογικού καθεστώτος; Από πού προκύπτει αυτό;

 

Από την ολη οικονομία των διατάξεων του νέου φορολογικού νόμου προκύπτει ότι μπορείς εσύ να δημιουργήσεις την δυνατότητα επιλογής πχ αν "επιλέξεις" να μην εχεις εγγραφη σύμβαση με ενα εκ των τριών .

Link to comment
Share on other sites

Επομένως μπορούμε να εκπέσουμε τον ΦΠΑ από μια δαπάνη που στο τέλος του έτους δεν θα υπολογιστεί σαν έξοδο;

Λίγο μπερδεμένο φαίνεται αυτό...

Αγοράζουμε έναν ΗΥ, κάνουμε την περιοδική ΦΠΑ όπου εκεί γίνεται η αφαίρεση του ΦΠΑ του υπολογιστή και η καθαρή του αξία, που είναι γραμμένη στα βιβλία μας, στο τέλος του έτους δεν θα περαστεί (φαίνεται) πουθενά γιατί θα πρέπει να εμφανίσουμε έξοδα 0 σαν μισθωτοί.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο, αρκετά σοβαρό νομίζω: Έστω ελεύθερος επαγγελματίας με μπλοκάκι και εξαρτημένη σχέση εργασίας εδώ και χρόνια... Μέχρι πέρυσι φορολογούνταν σαν ελ. επαγγ. ενώ φέτος περνάει (καθ' όλα νόμιμα) στην κλίμακα των μισθωτών. Το μυρίζεται το ΙΚΑ (γιατί θα το μυριστεί, δεν υπάρχει περίπτωση) και έρχεται και ζητάει ασφαλιστικές εισφορές, τόσο από τον εργαζόμενο όσο και από τον εργοδότη. Και το ακόμη πιο χοντρό... τις ζητάει και αναδρομικά για όλα τα προηγούμενα χρόνια!! Υπερβολικό? νομίζω καθόλου, ίσα ίσα πιθανότατο. Ειδικά αν κρίνω από τη λύσσα του ΙΚΑ να διεκδικήσει αναδρομικά από τακτοποιήσεις του Ν.4014 (όπου εκεί ο νόμος το λέει ρητά ότι δεν προκύπτουν αναδρομικές ασφαλιστικές εισφορές) τότε είμαι σίγουρος ότι ήδη στο ΙΚΑ τρίβουν τα χέρια τους...

 

ΥΓ: Ο Θεός να βάλει το χέρι του, αλλά νομίζω είμαστε εγκλωβισμένοι από παντού!

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη δαπάνες εννοείς και τα υλικά που αγοράζουμε για διάφορα έργα πχ στα τεχνικά έργα η μόνο εισφορές προς ασφαλιστικά ταμεία ,μελάνια ,χαρτιά ,εκτυπωτές,εργαλεία ???

Γιατί τότε νομίζω δεν συμφέρει να φορολογηθείς ως μισθωτός .

 

Στην περίπτωση του τεχνικού εργου , για να είσαι εντός της ρύθμισης αυτής, πρέπει να είναι τεχνικό έργο με υλικά του εργοδότη, γιατί μόνο στην περίπτωση αυτή είσαι επιχειρηση παροχής υπηρσιών και καλύπτεις το γράμμα του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Παντως παιδια, μετα απο συζητηση με το λογιστή μου, μου ξεκαθάρισε οτι αν κόψω έστω και ΕΝΑ δελτιον παροχής υπηρεσιών σε ιδιώτη ενω ταυτόχρονα εργάζομαι με μπλοκακι σε εταρεία, αυτομάτως με φορολογούν σαν ελεύθερος επαγγελματία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.